tehl8. 12. 2011
Slováci v Afrike vyrábajú ekologické tehly. Vyrobené sú z odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní celulózy. Navyše, táto metóda dokáže ušetriť pri tone vyrobených tehál minimálne 75 kilogramov emisií oxidu uhličitého, ktorý vzniká pri vypaľovaní tehál klasickým spôsobom. Použiť sa dajú na výstavbu domov a administratívnych budov.
Tento ekologický stavebný materiál predstavili za účasti ministra životného prostredia Józsefa Nagya v utorok v juhoafrickom Durbane, a to v rámci medzinárodnej konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy.
Pri výrobe ekologických tehál sa využíva patentovaná technológia spájania, zaručujúca pevnosť tehál. Vyvinula ju slovenská firma v spolupráci s juhoafrickým partnerom. O úspechu projektu svedčí aj fakt, že táto spoločnosť zakladá ďalší spoločný podnik na túto výrobu v Juhoafrickej republike, ale aj v iných krajinách.
"Teším sa z úspechu, lebo sa nestáva tak často, že naše know-how sa vyváža do sveta. Slovenský patent pomôže Juhoafrickej republike, druhému najväčšiemu producentovi papiera na svete, zbaviť sa priemyselného odpadu z celulózok, ktoré doteraz končili na skládkach. Navyše sa z odpadu vyrobí lacný stavebný materiál, čoho v Afrike nikdy nebude dostatok. Ale táto ekologická technológia má aj globálny prínos. Špeciálne slovenské tehly nahradia vypaľované tehly, čím ročne môžu ušetriť státisíce ton emisií skleníkových plynov, uviedol minister.

Zdroj: TASR