ltvO cvičné prúdové lietadlo L-39NG, ktorého výroba sa rozbieha v Aere Vodochody, je už vo svete záujem, hoci sa ešte len skladá prvý prototyp. Zahraniční zákazníci si ich doteraz záväzne objednali takmer 40. Kapacita výrobcu je tým vypredaná do konca roku 2022.


Aero predalo najviac strojov pred mesiacom na medzinárodnom aerosalóne vo Farnborough pri Londýne. Desať lietadiel kúpila portugalská spoločnosť SkyTech a 12 ich chce americký zákazník RSW Aviation.
Spolupráca s týmito partnermi je kľúčovým prvkom globálnej stratégie českého výrobcu. Ponúkajú totiž jedinečnú dostupnosť v oblasti výcviku na zvládnutie lietania na prúdových strojoch ktorémukoľvek letectvu na svete. Lietadlá zákazníkom poskytujú na lízing, alebo záujemcov cvičia vo vlastnej réžii.
L-39NG bude vybavené výkonnejšou pohonnou jednotkou a, samozrejme, najmodernejšími prístrojmi. Jeho motor bude mať o 50 % nižšiu spotrebu paliva a v porovnaní s modelom L-39 bude aj ľahší.
Montážny tím od začiatku marca vyrobil trup nového modelu, ktorý sa v továrenskom slangu nazýva cigara.
„Zásadný rozdiel L-39NG v porovnaní s predchádzajúcim modelom je vo veľkom sklopení roviny kabíny pilotov tak, že umožní výborný výhľad dopredu aj zadnému pilotovi," uviedol skúšobný pilot Aera David Jahoda.
Nový model má absolvovať prvý testovací let ešte v tomto roku.

Zdroj: TASR