nssReorganizácia nemeckého koncernu Siemens bude viesť k obnoveniu jeho minulej slávy. Nedosiahne sa rastom výkonov v Nemecku, ale naopak.


Podľa najnovších plánov rozvoja firmy, ktoré v stredu (1.8.) schválila dozorná rada koncernu, dve dôležité dcéry koncernu budú mať centrálu v zahraničí.
Predseda správnej rady koncernu Joe Kaeser vo štvrtok pred analytikmi a novinármi v Mníchove povedal, že „Siemens je v súčasnosti vo veľmi silnej pozícii“. Zdôraznil, že "znovu bude veľký "(great again) a nie je to nijaká fake news (pochybná správa).
Energetická divízia, ktorá dosahuje ročné výnosy 21 miliárd eur a má 71.000 zamestnancov, bude mať bude centrum v Houstone (štát Texas). Toto rozhodnutie zrejme súvisí aj s agresívnou obchodnou politikou prezidenta Donalda Trumpa. Kaeser dodal, že „pri takých ťahaniciach v obchodnej vojne sú podniky prinútené, aby pôsobili lokálne“.
Nová infraštruktúrna divízia vo švajčiarskom meste Zug bude mať tiež 71.000 zamestnancov a predpokladané výnosy 14 miliárd eur ročne.
V Norimbergu bude centrum digitálneho priemyselného obchodu. Šéf koncernu ho nazval diamantom. Povedie ho sám. Počet zamestnancov je stanovený na 78.000 a výnosy by mali dosiahnuť ročne 14 miliárd eur.
Siemens sa kúpou za 600 miliónov eur rozšíri o americkú softvérovú spoločnosť Mendix.
Hlavná centrála Siemensu zostane v Mníchove, ale počet jej pracovníkov sa zníži. Vo firme dôjde aj k ďalšej koncentrácii činností, ktoré sú teraz rozptýlené vo viacerých organizačných jednotkách.
Siemens teraz zamestnáva 377.000 osôb. Ohlásené zmeny začnú platiť od 1. októbra tohto roku.
Kaeser uviedol, že „teraz sme takí silní, že veľkým faktorom, ktorý by mohol zabrániť úspechu, sme si len sami“.

Zdroj: TASR