autobateriaV Berlíne spoločnosti InoBat a s Gotion High-Tech podpísali predbežnú dohodu o spoločnom podniku na výstavbu gigafabriky na výrobu batérií (GIB). Ide o prehĺbenie spojenectva týchto dvoch technologických spoločností.

Očakáva sa, že budúca gigafabrika Gotion InoBat Batteries (GIB) v prvom vývojovom štádiu dosiahne kapacitu 20 GWh a vytvorí tisíce pracovných miest. Gotion High-Tech je jedným z TOP 3 globálnych batériových konglomerátov a exkluzívnym dodávateľom pre Volkswagen mimo Číny.
Výstavba továrne by sa mala začať v roku 2024. Mala by stáť na ploche viac ako 100 hektárov a vytvoriť tisíce pracovných miest, pričom s plným spustením sa počíta v roku 2026.
Riaditeľ InoBat Marián Boček vysvetľuje, že ich spoločný podnik na vybudovanie gigafabriky je veľkou príležitosťou, ktorú by mala Európa využiť. V súčasnosti partneri zvažujú finálne rozhodnutie, pričom v hre je viacero možností v regióne. Jedným z kľúčových faktorov je silná podpora zo strany štátu a štátnych inštitúcií pri výstavbe kritickej infraštruktúry, vydávaní stavebných povolení a poskytovaní konkurencieschopnej štátnej pomoci.
„Európa má veľký potenciál, strategickú polohu a dlhú tradíciu v automotive priemysle, na čo sa nám v InoBat podarilo nadviazať. InoBat dokázal, že za pomerne krátky čas vie vybrať vhodnú lokalitu, úspešne zvládnuť povoľovací proces a dokončiť výstavbu tak extrémne zložitej technológie ako je továreň na batérie. Naše R&D centrum a pilotná linka vo Voderadoch napredujú a technológia v ňom už funguje.“
Marián Boček tiež vysvetľuje, že počiatočný plán stavať gigafabriku s kapacitou 20GWh bude možné postupne navýšiť. Spoločnosť Gotion High-Tech dokonca plánuje vybudovať najväčšiu agro-solárnu elektráreň v Európe, ktorá bude zásobovať gigafabriku zelenou energiou ako súčasť tohto investičného programu.

Text: Tibor Šuľa
Foto: archiv