Podpis zmluvy volvoMinisterstvo hospodárstva SR oznamuje, že spolu so spoločnosťou Volvo Cars je Slovensko o ďalší krok bližšie na ceste k vybudovaniu špičkového výrobného závodu pre výrobu automobilov.

V pondelok (18. septembra 2023) bol dosiahnutý významný míľnik podpisom zmluvy o kúpe pozemku medzi štátnou spoločnosťou Valaliky Industrial Park a spoločnosťou Volvo Car Slovakia, čo predstavuje zároveň začiatok aktívnej fázy výstavby nového závodu pri Košiciach. Tento nielen z pohľadu Slovenska výrazne prispeje k zelenej transformácii, nakoľko závod bude vyrábať výhradne elektrické vozidlá a prispeje i ku konkurencieschopnosti Európy v oblasti udržateľnej mobility a priemyslu.

Rezort hospodárstva dáva do pozornosti, že vkročením do tejto ďalšej fázy začína spoločnosť Volvo Cars aktívne hľadanie kľúčových talentov a následne i obsadzovanie nových pracovných pozícií v regióne, pričom spoločnosť plánuje v novom závode vo Valalikoch pri Košiciach zamestnať tisíce zamestnancov, čo výrazne zvýši životnú úroveň v regióne. Výrobná kapacita nového moderného závodu zameraného na elektromobily bude státisíce vozidiel ročne.

Spoločnosť sa dlhodobo zameriava na najvyššie globálne štandardy v oblasti energetickej a environmentálnej účinnosti. Nový závod Volvo Car Košice bude využívať iba klimaticky neutrálne zdroje energie v súlade s ambíciou spoločnosti Volvo Cars dosiahnuť do roku 2025 klimaticky neutrálnu výrobu. Závod na Slovensku bude navrhnutý tak, aby bol lídrom v udržateľnej a efektívnej výrobe prémiových elektrických áut, s dôrazom na zamestnancov, optimalizovanú logistiku a rozloženie priestorov.

Pre Volvo Cars s centrálnym sídlom v Göteborgu bude nový závod pri Košiciach znamenať významné rozšírenie ich - už dnes výraznej pôsobnosti v rámci Európy - zahŕňajúcej technologické centrá, ďalšie výrobné závody a centrálu. Záväzkom spoločnosti je stať sa do roku 2030 výrobcom výhradne elektrických automobilov a stať sa uhlíkovo neutrálnou spoločnosťou do roku 2040.

Spoločnosť Volvo Cars bola založená v roku 1927 a je jednou z najznámejších a najuznávanejších automobilových značiek na svete s predajom vo viac ako 100 krajinách. Volvo Car Group zaznamenalo v roku 2022 prevádzkový zisk 22,3 miliardy SEK. Tržby v roku 2022 predstavovali 330,1 miliárd SEK, pričom celosvetový predaj dosiahol 615 121 vozidiel.


Text: Tibor Šuľa podľa MH SR
Foto: MH SR