pkzV Šahách slávnostne poklepali základný kameň nového výrobného závodu ZF za účasti predstaviteľov samosprávy a spoločnosti ZF Slovakia. Ako TASR informoval primátor mesta Štefan Gregor, závod by mal podľa plánu začať s výrobou 1. marca 2018, pričom v ňom bude zamestnaných 400 ľudí.
Prvých 150 zamestnancov sa v súčasnosti zaúča v existujúcom závode v Leviciach, stále prebieha nábor ďalších nových ľudí. "Budú sa tu montovať moduly hnacieho ústrojenstva a podvozkové komponenty, po ich namontovaní pôjdu do levického závodu na farbenie a následne na distribúciu klientom spoločnosti do celého sveta. Celková rozloha nového výrobného závodu v Šahách je približne 40.000 štvorcových metrov (m2), samotná výrobná hala bude stáť na rozlohe približne 10 000 m2," povedal predseda predstavenstva spoločnosti Peter Doll.
Samospráva so spoločnosťou komunikovala veľmi efektívne a podmienky, ktoré jej poskytla, primátor predpokladá, že boli pre ZF Slovakia výhodné. "Pred dvoma rokmi, v auguste 2015, som sa so zástupcami ZF stretol po prvý raz. Už po prvom rokovaní som mal dobrý dojem. Postup, ktorý sme si spolu nastavili, sa aj dodržiaval a všetko ide tak, ako by malo ísť. Celková investícia spoločnosti je podľa mojich informácií približne 12 miliónov eur, pričom mesto Šahy táto investícia nebude stáť ani cent," dodal Gregor.
V mestách, kde má spoločnosť svoje závody, aktívne spolupracuje so strednými školami v rámci duálneho vzdelávania. Rovnaký plán má aj v meste Šahy. Pre koncern ZF na Slovensku pracuje viac ako 2000 zamestnancov a dosahuje obrat vo výške takmer 320 miliónov eur. V súčasnosti má tri výrobné závody v mestách Trnava a Levice. Je svetovým technologickým lídrom v technike pohonov a podvozkov, ako aj v oblasti pasívnej a aktívnej bezpečnostnej techniky. Spoločnosť má 137 000 pracovníkov a je zastúpená svojimi približne 230 závodmi v takmer 40 krajinách. V roku 2016 dosiahla obrat vo výške 35,2 miliardy eur.

Zdroj: TASR