zvarac5. 8. 2011
Hriňovskí strojári majú záujem o renováciu starých robotizovaných zváracích pracovísk. V 80. rokoch uplynulého storočia vytvorili naši odborníci desiatky takýchto zariadení v krajinách východného bloku, pričom mnoho z nich funguje dodnes. Keďže ale majú zastaranú elektroniku, potrebovali by ju vymeniť za modernú, počítačom riadenú.

"Tri takéto robotizované zváracie pracoviská s označením OJ - 10 má dodnes napríklad aj PPS Gruop v Detve," hovorí majiteľ spoločnosti Rapčan Servis s.r.o. Juraj Rapčan. Ďalšie, ako pozostatky minulých čias, ostali v niekoľkých strojárskych prevádzkach najmä na severe Slovenska. Sú však tiež v Českej republike, Poľsku, Rusku, kde slovenská firma dodnes vykonáva ich servis.
Zváracie roboty sú v súčasnosti doménou Japonska, ale vyrábajú ich aj viaceré svetové vyspelé ekonomiky. Podľa Rapčana takýto robot, programovaný a ovládaný počítačom a vyrobený na Slovensku, by bol najmenej o polovicu lacnejší.
"Aj keď vyrobiť takéhoto robota dokážeme, nemáme k nemu príslušný riadiaci softvér, čo je našim hlavným problémom," pokračuje ďalej.
Na rozbehnutie výroby robotizovaných pracovísk a predovšetkým na zakúpenie počítačov a softvéru, by firma potrebovala asi 100.000 eur. "Nemáme zatiaľ investora, či donora, ktorý by nám v tomto pomohol. Keby sme ho našli a robotizované pracoviská začali aj vyrábať, boli by sme zrejme jediný s takýmto druhom výroby v postkomunistických krajinách," konštatoval šéf firmy. S odbytom takýchto robotov by vraj aj pri súčasnej nestabilnej situácii na svetových trhoch nebol problém.

Zdroj: TASR