miskov

24. 6. 2011

Členovia Americkej obchodnej komory v SR (AmCham) sa stretli v Bratislave so šéfom Ministerstva hospodárstva (MH) SR Jurajom Miškovom na pracovných raňajkách s cieľom prispieť k diskusii o novele zákona o investičných stimuloch.
Šéf rezortu hospodárstva podľa svojich slov "mal snahu na stretnutí odprezentovať dôvody, ktoré rezort viedli k novele zákona o investičných stimuloch, ako aj odprezentovať zmeny, ktoré táto novela obsahuje a možno aj nejaký širší kontext do budúcnosti – názor MH SR na poskytovanie investičnej pomoci".

 

"Hovoril som aj o tom, že investičné stimuly by mali postupne zaniknúť. Povedal som, že ja osobne považujem investičné stimuly za deformáciu podnikateľského prostredia. Rovnako považujem za deformáciu aj eurofondy, ale vnímame širší kontext poskytovania či už eurofondov alebo investičnej pomoci," povedal po stretnutí pre médiá Miškov.

 

"Považujeme tieto stimuly za pomocné kolieska pre Slovensko, ktoré Slovensko, verím, že nebude časom potrebovať. Verím, že SR bude natoľko atraktívnou krajinou pre investorov, že nebude musieť poskytovať žiadne investičné stimuly," podotkol.
Šéf MH SR zároveň konštatoval, že "urobí všetko preto", aby investičné stimuly boli zrušené ešte v tomto volebnom období. "Zrušenie investičných stimulov je o tom, nakoľko budeme predstavovať výraznú pridanú hodnotu voči okolitým krajinám. Keď budeme v kvalite podnikateľského prostredia výrazne lepší ako naši susedia, tak to môže byť benefit, ktorý môže nahradiť akékoľvek investičné stimuly," spresnil.
Pripomenul, že novela zákona o investičnej pomoci už v Národnej rade (NR) SR absolvovala prvé čítanie. "Druhé a tretie čítanie zákona by malo byť počas júnovej schôdze NR SR. Účinnosť by mala novela zákona nadobudnúť 1. augusta 2011," dodal.
AmCham bola založená v Bratislave v roku 1993 ako nezávislá nezisková organizácia financovaná z príspevkov svojich členov. Komora združuje podnikateľské subjekty pôsobiace na slovenskom trhu s cieľom podporovať nielen rozvoj dobrých vzťahov SR s USA, ale aj rast slovenskej ekonomiky a zlepšovanie investičného a podnikateľského prostredia. S vyše 300 členskými spoločnosťami patrí AmCham k najväčším a najaktívnejším zahraničným komorám v SR. Členskú základňu AmCham tvorí približne 25 % slovenských, 35 % amerických a 40 % medzinárodných firiem. Ročný obrat Top 100 spomedzi členských spoločností prekračuje 15 miliárd eur a počet ich zamestnancov dosahuje približne 100.000 pracovníkov.

 

Zdroj: TASR