Výroba automobilov vo VolkswagenSlovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (AHK Slowakei) si uvedomuje vážnosť epidemiologickej situácie na Slovensku.

Jej členovia pristupujú zodpovedne k dodržiavaniu hygienických opatrení a opatrení na ochranu pred infekciou, ktoré doteraz úspešne bránili jej šíreniu vo firmách.

Kompletné zastavenie výroby považuje za neprimerané, najmä pre medzinárodne pôsobiace spoločnosti. Poškodilo by to transeurópske dodávateľské reťazce a reputáciu podnikateľského prostredia na Slovenska.
„So znepokojením sledujeme, že počet prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku zostáva na nezmenenej vysokej úrovni,“ povedal Peter Lazar, prezident AHK Slowakei. V tomto prostredí je absolútne správne, aby politici vyskúšali existujúcu kombináciu opatrení.P.  Lazar naopak nepovažuje súčasné rokovania vlády o zatváraní spoločností za riešenie. „Uzavrieť podniky na dva týždne nemôže byť správnou odpoveďou,“ zdôraznil prezident AHK Slowakei. Pripomenul, že slovenská ekonomika je najmä v rámci automobilového priemyslu veľmi úzko prepojená s európskou ekonomikou. „Prerušenie dodávateľského reťazca by trvalo poškodilo dôveru v podnikateľské prostredie Slovenska,“ uviedol P. Lazar. Pretože vo fáze iba dvoch týždňov sa na Slovensku vyrobí v priemere viac ako 600 000 t tovaru na export do EÚ. Prevažne priemyselní zákazníci v najdôležitejších partnerských krajinách v Nemecku, Rakúsku, Poľsku, Českej republike a Maďarsku, nemôžu takéto zlyhanie jednoducho kompenzovať, vysvetlil P. Lazar. Podľa neho by uvedené rozhodnutie výrazne znevýhodnilo Slovensko v porovnaní s krajinami V4.
„Nemecké spoločnosti uskutočnili veľké investície do zaistenia bezpečnosti svojich zamestnancov na Slovensku. Zahŕňa to vývoj komplexných hygienických konceptov a preukázateľne efektívnu implementáciu vo firmách,“ dodal P. Lazar.

 

Text: Tibor Šuľa

Foto: Volkswagen