vodíkJednou z nosných tém činnosti Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) je podpora vodíkovej stratégie. Na tlačovej besede (28. septembra) sa na tom zhodli generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš a minister hospodárstva Richard Sulík. Minister pritom s agentúrou plánuje v tejto oblasti veľmi úzku spoluprácu. 

 

„My chceme dnes využiť všetky možné dostupné finančné prostriedky aj naše znalosti na to, aby sme vodíkovú stratégiu naštartovali po realizačnej stránke," vyhlásil P. Blaškovitš. SIEA by sa pritom podľa jeho slov mala stať silnou a renomovanou agentúrou v oblasti inovácií a energetiky. Takúto stratégiu chce jej generálny riaditeľ implementovať čo najskôr. Ako doplnil, po nástupe do funkcie zistil, že portfólio SIEA bolo značne diverzifikované a nebol spokojný ani s jej organizáciou. Preto okrem zefektívnenia interného riadenia, či zoštíhlenie manažérskej štruktúry pristúpil aj k zmenám, ktoré by mali zabezpečiť, aby sa agentúra zameriavala a venovala iba dvom základným témam, a to sú inovácie a nergetika. „Podporovať sa budú nové technológie uchovania energie, kam patrí aj vodík. Budeme sa tiež venovať inovatívnym prístupom v oblasti vývoja batérií," doplnil.
Ďalej spomenul inovatívne technológie v podnikoch a ich podporu či vzdelávanie. V oblasti energetiky by sa zase SIEA chcela orientovať na podporu obnoviteľných zdrojov energie a ich financovanie, ale aj na energetické poradenstvo. „Chceme adresne radiť firmám a domácnostiam, ako sa venovať tomu, aby spotreba ich energie bola čo najefektívnejšia," uzavrel generálny riaditeľ.


Text: šu podľa MH SR
Foto: Nulfe