mikron sucharda MPodnikateľských skúseností má na rozdávanie. Je to presne dvadsaťpäť rokov, keď založil známu slovenskú strojársku značku MIKRON SLOVAKIA. Za štvrťstoročie sa stretol s dobrými aj horšími časmi, teraz však očakáva najťažšiu skúšku svojho podnikania.


Redakčný rozhovor s konateľom spoločnosti Františkom Suchardom môžeme rozdeliť do troch častí. Úvod patrí jeho podnikateľskej dráhe, pokračujeme aktuálnou zložitou situáciou v podnikaní a skončíme ho v pozitívnom duchu na tému zaujímavého športového koníčka.

Pán Sucharda, spoločnosť MIKRON SLOVAKIA, s. r. o., bola založená pred 25 rokmi. Ako si s odstupom času spomínate na vaše začiatky?
Podnikať som začal hneď ako som sa vrátil zo základnej vojenskej služby v septembri 1990. Živnostenský list mám od 8. 9. 1990. Začali sme ako rodinná výrobná firma v garáži a asi po pol roku sme začali aj zamestnávať ľudí. Najprv na vedľajší, potom aj na hlavný pracovný pomer. V roku 1992 sme vyrástli z garáže a presťahovali sa do nových priestorov. V roku 1993 vznikla Slovenská republika a vzápätí nás oslovili naši dodávatelia náradia a nástrojov, aby sme ich zastupovali na Slovensku. Postupne sme začali zastupovať stále viac firiem na Slovensku. Vznikla potreba založiť obchodnú spoločnosť. Presne 28. 4. 1995 som založil spoločnosť s ručením obmedzeným MIKRON SLOVAKIA. V súčasnosti už zastupujeme na Slovensku, v Česku a Maďarsku viacero renomovaných firiem ako ich výhradní zástupcovia.

Dvadsať päť rokov podnikania je dlhý čas. Ktoré obdobie považujete za najúspešnejšie, a ktoré za najzložitejšie?
Najúspešnejšie boli začiatky podnikania, vyrábali sme náhradné dielce pre firmy v ČSFR. Za úspešné považujem aj časy, keď sme sa zamerali na predaj CNC strojov. Najväčší rozmach firmy bol v rokoch 2004 až 2008 a potom 2014 a 2015.
Najzložitejšie obdobie bolo počas krízy od druhej polovice roku 2008 a celý rok 2009. Rovnako je to teraz. Už od konca minulého roka sme cítili vplyv covidu v Ázii a epidémia u nás to iba umocnila. Predpokladáme, že najťažšie obdobie máme iba pred sebou.

mikron group msv nitra 2019
Tím Mikron Group na MSV 2019 v Nitre

 

Spoločnosť MIKRON SLOVAKIA bola pravidelným účastníkom strojárskeho veľtrhu v Nitre. Aj vy osobne ste isto boli návštevníkom mnohých zahraničných veľtrhov. Považujete ich rušenie/odklad za výrazný zásah do podnikateľských aktivít?
My sa zúčastňujeme na veľtrhoch každoročne. Na Slovensku v Nitre a v zahraničí spolu s našimi partnermi. Zrušenie veľtrhov v tejto ťažkej situácii bolo asi nevyhnutné, aby sa nákaza nešírila. Beriem to ako správne rozhodnutie.

Názov MIKRON je určite známy aj športovým fanúšikom na Slovensku. Súčasný MIKRON Nové Zámky je klub najvyššej hokejovej súťaže, v minulosti bol súčasťou nadnárodnej, prevažne maďarskej, MOL Ligy. Pomáha vám vaša vášeň v podnikateľských aktivitách alebo je podpora hokeja skôr koníčkom?
Sú prípady, keď to v podnikaní pomáha a sú aj také prípady, kedy nie. Veľmi sme si sadli s naším zákazníkom, pánom Vlhom (otec Petry Vlhovej), ktorý má tiež vlastnú výrobu. Navzájom si fandíme a vieme pochopiť, čo šport znamená a aký náročný je na financovanie.
Samozrejme, je to pre mňa najmä koníček. Pokiaľ to dokážeme zvládať, tak šport budeme robiť, ale pokiaľ by to malo ohroziť naše firmy, tak to musíme utlmiť. Stalo sa tak v roku 2008 keď som na tri roky odišiel zo športu a vrátil som sa v roku 2011. Odvtedy sa datuje založenie HC Nové Zámky.

Celý rozhovor s Františkom Suchardom si budete môcť prečítať v letnom vydaní časopisu Strojárstvo/Strojírenství.

TEXT Michal Múdrý FOTO archív firmy