ookPre košické oceliarne U. S. Steel je v súvislosti s koronakrízou najdôležitejším podporným opatrením mechanizmus tzv. kurzarbeitu, kde štát prepláca časť miezd zamestnancov, ktorí sú pre pokles výroby doma. Novinárom to potvrdil prezident hutníckeho podniku James Bruno.


"Pre firmu takej veľkosti, ako sme my, vie systém tzv. kurzarbeit veľmi pomôcť, pretože tej práce aktuálne toľko nie je a nie všetci naši zamestnanci sú každý deň potrební," povedal Bruno novinárom.
Prezident oceliarní uviedol, že sa ešte nestretol s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), ale mnohé z jeho myšlienok prezentovaných v médiách považuje za dobré pre stimuláciu slovenského hospodárstva postihnutého koronakrízou.
Pandémia ochorenia Covid-19 vo svete spôsobila aj v U. S. Steel Košice obmedzenia výroby. Bruno konštatoval, že produkcia ocele závisí od dopytu zákazníkov, ktorý poklesol. Prejavilo sa v tom zastavenie alebo spomalenie výroby v automobilovom sektore či obmedzenia v stavebnom priemysle a ďalších odvetviach. Oceliarsky priemysel a trh s oceľou v Európe pritom čelili problémom už minulý rok. "Začiatkom tohto roka sa to začalo trošku zlepšovať a následne prišla koronakríza a opäť situácia, kde čelíme ťažkej výzve," dodal Bruno. Ako pozitívnu vec zdôraznil, že ani jeden zamestnanec košických oceliarní nemal pozitívny test na nový koronavírus.
Na medializované informácie o chystanom predaji rúrovne v oceliarňach Bruno reagoval, že aktuálne sa fabrika musí zamerať na súčasné podnikanie ovplyvnené koronakrízou a rozhodnutie o predaji na stole momentálne nie je.

Zdroj: TASR