htrTento rok vznikla celosvetovo prvá globálna online platforma v oblasti robotizácie s názvom #HowToRobot. Pomáha kupujúcim a predávajúcim nájsť sa na digitálnom trhu priemyselných robotov. Platformu odprezentovali aj na Slovensku na Bratislavskom dni robotov, ktorý organizovala dánska ambasáda.


Podľa zakladateľov platformy #HowToRobot sa v nasledujúcich rokoch výrazne zvýši dopyt a potreba robotov v priemysle. Ako podotkli, pracovníci v továrňach denne vykonávajú úlohy, ktoré by mohli robiť za nich aj roboty. Niektoré firmy sa však často nerozhodnú pre automatizáciu alebo nedosahujú výsledky, aké očakávali.
Platforma spája výrobcov s viac ako 9000 dodávateľmi robotov a pomáha k lepšej realizácii ich investícií v oblasti robotizácie. #HowToRobot má sídlo v Dánsku. „Výrobcovia na celom svete sú pod tlakom, aby zvyšovali produktivitu, zlepšovali pracovné podmienky a na niektorých miestach sa musia dokonca vyrovnávať s nedostatkom pracovných síl a rastúcimi mzdami. Mnohé z týchto spoločností teraz veria, že roboty by mohli zlepšiť situáciu, ale nie sú si istí, ako vybrať správne riešenia s dobrou návratnosťou investícií,” uviedol generálny riaditeľ spoločnosti #HowToRobot Soren Peters.
V roku 2018 bolo celosvetovo nainštalovaných 422.000 priemyselných robotov a nasledujúce dva roky očakáva Medzinárodná federácia pre robotiku 12-percentný ročný nárast. Podľa Petersa je však ťažké orientovať sa na trhu s robotmi. „Príliš veľa výrobcov nakoniec zrealizuje neúspešnú investíciu, pretože si vybrali nesprávneho robota, zabudli s dodávateľom uzavrieť servisný kontrakt alebo jednoducho zaplatili príliš vysokú sumu. Naším cieľom je toto zmeniť,“ dodal Peters.
Podľa slov zakladateľov má platforma pomôcť aj zvýšiť konkurenciu na trhu s robotmi, keďže dovolí kupujúcim zverejniť ich projekty v oblasti automatizácie, vďaka čomu môžu získať ponuky od viacerých dodávateľov. Pre výrobcov zabezpečí celý proces automatizácie od plánovania až po nákup. #HowToRobot je podľa slov zakladateľov úplne nezávislá od inzerentov a poskytovateľov riešení v oblasti robotizácie.

Zdroj: TASR