digitalÚstrednou témou tohtoročného Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne, ktorá sa tiahla naprieč celým výstavným areálom, bola Digitálna továreň 2.0 a druhá vlna Priemyslu 4.0. Súčasťou tohto konceptu bola aj špecializovaná expozícia v hale A1 a konferencia Digitálna továreň 2.0 s podtitulom Česko ako priemyselná veľmoc?


S pojmom digitálna továreň sa už stretol snáď každý strojár, čo si však predstaviť pod prívlastkom 2.0 a pod druhou vlnou Priemyslu 4.0? Autori myšlienky chcú dať najavo, že sa presúvame do ďalšej fázy druhej vlny. Tá prvá bola v českých podmienkach definovaná v roku 2015 a jej cieľom bolo, aby českým firmám neušiel vlak a aby miestny priemysel posilnil a udržal svoju konkurencieschopnosť.

Zapojme umelú inteligenciu a strojové učenie do procesov!
Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnickej asociácie ČR, uviedol, že zjednodušenie pojmu Priemysel 4.0 na automatizáciu a robotizáciu už nestačí, do popredia sa začínajú dostávať procesy. „Umelá inteligencia v procesoch – to je gro, ku ktorému sa začíname upínať. Je to základ druhej vlny Priemyslu 4.0. Zapojiť umelú inteligenciu a strojové učenie do procesov, ktoré nám pomôžu implementovať technické zariadenia nielen do jednotlivých firiem, ale do celých hodnototvorných reťazcov,“ hovorí J. Holoubek.

Pokračovanie článku v novembrovom vydaní Strojárstvo/Strojírenství.

TEXT/FOTO Michal Múdrý