bozek300V dňoch 20. – 23. februára 2012 sa zišli účastníci medzinárodnej konferencie Technical Universities: Integration with European and World Education Systems o vzdelávaní na technických univerzitách v ruskom meste Iževsk.

 

 

Podujatie zorganizovala Iževská štátna technická univerzita, ktorá tento rok oslavuje okrúhle 60. výročie od svojho založenia a k svojmu názvu pripojila aj meno slávneho ruského konštruktéra M. T. Kalašnikova. Súčasťou programu bola aj veľkolepá slávnostná akadémia, ktorej sa zúčastnili vrcholní politici, zástupcovia priemyselných podnikov a mnohých spriatelených univerzít z Ruska i zo sveta.

Konferencia bola zameraná na výmenu skúseností medzi vysokoškolskými pedagógmi a odbornými pracovníkmi na technických univerzitách a poskytla im tiež príležitosť informovať sa o moderných metódach výučby budúcich inžinierov.

Dôležitou súčasťou každej konferencie sú aj neformálne osobné kontakty medzi odborníkmi. V prípade tohto podujatia bol význam osobných stretnutí zvýraznený aj tým, že technické vzdelávanie v Rusku je tradične na vysokej úrovni, no je málo prepojené so západnými vzdelávacími inštitúciami a ich pracovníkmi. Aj preto niektoré ich prístupy a riešenia môžu byť pre nás originálne a a veľmi užitočné. Nie je tiež tajomstvom, že Ruská federácia sa ako celok v ostatnom období snaží o integráciu jej vysokoškolského vzdelávacieho systému do európskeho a celosvetového systému VŠ vzdelávania. Zvlášť treba pripomenúť, že Rusko sa snaží o istý stupeň konvergencie jeho VŠ vzdelávacieho systému s prístupmi a riešeniami presadzovanými v krajinách EÚ v rámci Bolonského procesu. Tejto téme bola na konferencii venovaná zvláštna sekcia.

 

Elektronizácia učebných pomôcok

Diskusia medzi účastníkmi z rôznych krajín sa rozptýlila do kuloárnych debát počas celého trvania podujatia a ukázala sa ako veľmi podnetná a vysoko aktuálna. Medzi najhorúcejšie témy v súčasnosti patrí elektronizácia učebných pomôcok, zmena celkového prístupu k tvorbe učebných osnov kvôli masívnej dostupnosti informačných databáz, ale nedostatočnej schopnosti študentov kriticky vyhodnocovať informačné zdroje. Významným problémom, s ktorým sa stretávajú prakticky všetky technické školy je pokles počtu študentov jednak pre demografické zmeny a jednak pre klesajúce postavenie technikov v spoločenskom rebríčku.

Slovenská delegácia z FEI vyslaná prof. Františkom Janíčkom, vedúcim Národného centra pre výskum a aplikácie obnoviteľných zdrojov energie (projekt podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja) patrila medzi najpočetnejšie. Zo Slovenska sa zúčastnili zástupcovia troch technických univerzít (STU, TU Zvolen a Trenčianskej univerzity). Vystúpili s 11 príspevkami v troch sekciách zo šiestich, vrátane jedného príspevku na plenárnom zasadaní.

Slovenská technická univerzita v Bratislave spolupracuje s Iževskou štátnou technickou univerzitou už takmer 20 rokov a kolegovia z IžGTU si dodnes veľmi cenia fakt, že prof. Mudrík z STU bol prvým vyslancom zo „západu“, ktorý s nimi nadviazal spoluprácu, napr. výmenu študentov, pedagogických a výskumných pracovníkov. Iževsk bol počas sovietskej éry uzavretým mestom, ktoré ani nebolo zobrazené na mape, hoci je veľkosťou a počtom obyvateľov porovnateľný s Bratislavou. Univerzita však má dlhodobo vysokú úroveň, keďže pripravuje absolventov pre strategické štátne programy a výskumníci riešia náročné úlohy pre priemyselné podniky a moderný zbrojný priemysel.

obr1m obr2m obr3m

 

TEXT/FOTO: Ing. Juraj Kubica, doc. Ing. Pavol Božek, CSc., STU Bratislava