titulka-mala23. 6. 2011

Prvú časť reportáží z Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre ste si mohli prečítať v júnovom vydaní časopisu Strojárstvo/ Strojírenství, ktoré už je dostupné v predajnej sieti. Dnes vám exkluzívne len na našom webovom portáli prinášame ďalšiu časť našich redakčných materiálov. Na poslednú porciu reportáží sa môžete tešiť v pripravovanom čísle júl-august 2011.

Na voľnej ploche výstaviska mohli návštevníci nájsť aj prezentačný stánok spoločnosti Schneider-Slovensko Tlaková vzduchotechnika spol. s r. o. Predajca tlakovej vzduchotechniky predstavil nový skrutkový kompresor vo výkonových triedach 4, 5,5 a 7,5 kW. Budúci rok by ich mala doplniť aj 11 kW rada. Skrutkový kompresor AirMaster je dostupný ako samostatný kompresor, na montovanom vzdušníku alebo tandemovom vzdušníku. Voliteľne sa dajú získať aj ako kompletná súprava s namontovanou kondenzačnou sušičkou. Svoje uplatnenie si nájdu predovšetkým v stolárskych dielňach, pneuservisoch, ale aj pri strojárskej výrobe – napr. Kovoobrábaní.

temex-maleIng. Peter Děrgel, obchodný zástupca Temex, spol. s r. o., priblížil aktuálny projekt spoločnosti: “Naša firma momentálne rieši zariadenie proti priečeniu žeriava. Akýkoľvek žeriav, či už je portálový alebo mostový, pokiaľ nemá pri prevoze bremeno priamo uprostred, ale na niektorej strane, sa začne priečiť. Vtedy sa opotrebúvajú jeho kolesá, či ložiská. Aby nastalo vyrovnanie, musíte prekonať odporové sily. Vo chvíli, keď nasadíme naše zariadenie, sníma priamo na konštrukcii žeriava pomocou špeciálnych tyčí, kde sú tenzometre, akékoľvek priečenie. Vyhodnotenie ide do riadiace jednotky. Dôležitá je, aby mal žeriav dve rozdelené jednotky – jednu vľavo a jednu vpravo, ďalej dva samostatné motory a dva meniče. Cez našu riadiacu jednotku vyhodnotíme, že dochádza k priečeniu a na jednu stranu sa pridá do motora elektrická energia, na druhej sa uberie. Tým sa žeriav vyrovná a šetria sa nielen kolesá, ale aj energia. Zariadenie je svetovým unikátom a pozostáva z oceľovej konštrukcie a softvéru. Konkurenčné firmy používajú laserové snímače, ktoré však neriešia priečenie pri zatáčaní koľaje.”

sugino-maleVeľtrhu sa zúčastnila aj európska pobočka japonského koncernu Sugino Machine Limited so sídlom v Českej republike. Spoločnosť je výrobcom širokej palety strojov – od obrábacích strojov, cez stroje na delenie materiálov alebo strojov pre vysokotlakové umývanie obrobkov. Prostredníctvom svojho slovenského distribútora CNC invest SK, s. r. o. pritom získala cenu Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Nitre za CNC obrábacie centrum pre vstrekovacie formy Xion 5-AX. Vysokorýchlostné 5-osé obrábacie centrum je vybavené vretenom s rýchlosťou 40 000 otáčok za minútu. Vysokorýchlostné rozjazdy a ukončenia znižujú časy na polohovanie, čím sa oproti konkurencii dosiahne skrátenie pracovného cyklu o 40 percent. Stroj sa ďalej vyznačuje nízkou energetickou náročnosťou a polohovacou presnosť 10 µm vďaka inštalovaného lineárnemu odmeriavaniu.

Upevniť povedomie o spoločnosti u vystavovateľov a návštevníkov veľtrhu prišla spoločnosť TKK-HIG s. r. o. Spoločnosť je výhradným dodávateľom upínacích systémov strojov pre elektroerozívne obrábanie popredného švajciarskeho výrobcu EROWA AG pre Českú a Slovenskú republiku.

Tento rok predstavujeme CNC zakružovací stroj PBT 25, ktorý slúži na zakružovanie rôznych profilov, ako sú rúry, jakle, U- profily L- profily a podobne. Naša materská firma sídli v Rakúsku, na slovenskom trhu pôsobíme od roku 1994. S malými prestávkami chodíme do Nitry stále. Myslím si, že tento ročník výstavy sa vydaril lepšie ako minulý, stále to však nie je to, čo sme tu zažili napríklad v rokoch 2007-2008,” zhodnotil tohtoročný MSV Nitra Matej Megela, obchodný zástupca Schachermayer, spol. s r. o.

V stánku magazínu Strojárstvo / Strojírenství sa zastavili aj zástupcovia firmy GT Systems 2, ktorí si našli čas na krátke interview pre náš časopis. Firmu predstavil konateľ Pavol Gábor: „Sme slovenská softvérová firma, predávame a implementujeme komplexné ERP riešenia, softvérové riešenia pre technickú prípravu výroby, plánovanie a riadenie výroby, poskytujeme záručný a pozáručný servis na dodané riešenia. Tento rok budeme oslavovať 18. narodeniny. Výstav sa zúčastňujeme podľa dôležitosti. Pred krízou sme na ne chodili aj aktívne ako vystavovatelia, dnes väčšinou pasívne, zbierať kontakty. Nepravidelne chodíme aj do zahraničia, napríklad do Brna v susednom Česku. Okrem inzerovania v printových médiách využívame telemarketing či priame kontakty so zákazníkmi.” Na jeho rozprávanie o marketingových nástrojoch nadviazal riaditeľ obchodnej divízie. „V poslednom období sa nám najviac osvedčilo priame oslovovanie koncových zákazníkov. Boli časy, keď práve výstavy znamenali získanie značného počtu nových klientov. Posledné tri – štyri roky však tento účel spĺňa priamy kontakt, resp. odporúčania od našich spokojných zákazníkov. Keby som mal hodnotiť posledné tri ročníky veľtrhu, vidím z viacerých hľadísk ústup z pozícii, ktoré tu boli, doplnil Jozef  Paal. Naše riešenia sa uplatnia hlavne v strojárskom priemysle, ale aj vo výrobe nábytku či plastov. Využijú ich aj firmy zamerané na obchodovanie. „Najviac máme českých, potom slovenských a poľských zákazníkov. Obdobie krízy sme prežili a zvládli sme aj zníženú potrebu firiem investovať do oblasti, ktorej sa venujeme – do informačných technológií a vecí, ktoré s nimi súvisia. Spoznávali sme trhy a nové segmenty trhu. V oblasti predvýrobných etáp v súčasnosti prinášame technologicky nové, unikátne riešenie pre zabezpečenie a tvorbu technickej prípravy výroby, s ktorým sme dokázali preraziť i na zahraničných trhoch a osloviť veľkých klientov," prezradil konateľ spoločnosti.

TEXT/FOTO: Sláva Štefancová, Michal Múdrý, Ján Minár