V dňoch 20. - 21. septembra 2022 sa v košickom Kulturparku otvoria brány už 4. ročníka najväčšej inovačnej a technologickej konferencie a veľtrhu u nás SLOVAKIATECH FORUM - EXPO 2022. Predstavitelia vedy, výskumu, univerzít, firiem a štátu pod jednou strechou prestavia to najlepšie, čo v oblasti nových technológií a inovácií na Slovensku máme.

Sloganom tohtoročného SlovakiaTechu je „Technology supporting Humanity.“
Počas 2 dní sa na 3 pódiách vystrieda viac ako stovka domácich a zahraničných spíkrov z prostredia technologických firiem, startupov a investorov.

Hlavnými témami konferencie SlovakiaTech Forum-Expo 2022 budú:
• SUSTAINABILITY DecarbonisationTech
• CONNECTIVITY AerospaceTech
• LONGEVITY HealthTech

SlovakiaTech 2022 sa zameria na bezuhlíkové technológiíe, jadrovú energetiku, využitie vodíka, elektromobilitu a veľkokapacitné úložiská energií. Prinesie novinky z oblasti vesmírnych technológií, vesmírnej dopravy, turizmu, či ťažby nerastných surovín, ako aj komunikácie a riadenia družíc, či problematiky vesmírneho odpadu. Domáci a zahraniční experti predstavia aj budúcnosť digitálneho zdravotníctva, využívanie moderných aplikácií, telemedicíny a dát na lepšiu diagnostiku v zdravotníctve, či napríklad aplikácie rozložiteľných implantátov a virtuálnu realitu v medicíne.

homepage slovakiatech

V utorok 20. septembra 2022 Rada slovenských exportérov v rámci panelu SUSTAINABILITY DecarbonisationTech in Energy predstaví Transformáciu energetiky a inovácie vo svetle aktuálnych udalostí na Ukrajine. JAVYS (Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a. s.) uvedie Malé modulárne reaktory: Budúcnosť jadrovej energetiky. Globsec v bloku venovanom udržateľnosti priblíži Mestské bezuhlíkové technológie. V ďalšom bloku DecarbonisationTech in Mobility SARIO (Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu) predstaví Príbehy úspešných investícií na východnom Slovensku, SlovakiaTech zas vysvetlí Ako reformovať inovačný ekosystém.
V stredu 21. septembra 2022 v paneli CONNECTIVITY AerospeceTech Slovak Space Office uvedie prednášku Space Jobs – Vesmírny sektor a jeho príležitosti a SARIO priblíži Budúcnosť leteckého priemyslu na Slovensku. V samostatnom paneli LONGEVITY HealthTech spoločnosť AGEL odprezentuje Budúcnosť slovenských nemocníc.
SlovakiaTech ponúkne priestor aj domácej startupovej scéne na samostatnom pódiu DEEP TALK STAGE Slovak Startup World. SLOVCA (Slovenská asociácia private equity a rozvojového kapitálu) uvedie hneď dve témy: Bankové financovianie vs. Private debt a Zákutia investovania do technologických startupov.
„Tento ročník SlovakiaTechu venujeme bezuhlíkovým technológiám, vodíku, obnoviteľným zdrojom energie a udržateľnosti. Svet musí rýchlejšie reagovať na zmeny klímy aj obmedzenú dostupnosť fosílnych zdrojov energie. Príďte v septembri do Košíc a uvidíte, že i Slováci dokážu vynájsť špičkové technológie šetrné k našej planéte," uviedol prezident SlovakiaTechu Juraj Miškov. Bývalý minister hospodárstva je presvedčený, že nemôžeme čakať len na to, čo a kedy urobí vláda. „Snažíme sa vytvoriť účinný trojuholník medzi vládou, firmami a univerzitami a práve SlovakiaTech Forum - Expo 2022 je na to vynikajúcou príležitosťou“, myslí si zakladateľ podujatia venovanému inováciám a novým technológiám Juraj Miškov.
Podľa výkonnej riaditeľky SlovakiaTechu Aleny Jerglovej, „konferencia je určená pre odbornú verejnosť, zástupcov technologických a inovatívnych firiem, zástupcov verejnej správy, univerzít, vysokých škôl, vedy a výskumu, ale aj pre študentov odborných stredných a vysokých škôl.“
K sprievodným podujatiam SlovakiaTech 2022 bude patriť aj výstavná časť - EXPO: Expozícia TUKE Technickej univerzity v Košiciach; Expozícia UPJŠ Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach; Expozícia STU Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Expozícia UNIZA Žilinskej univerzity v Žiline, Expozícia SPU Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ako aj WORKSHOPY a iné sprievodné aktivity. Návštevníci SlovakiaTechu môžu naživo uvidieť prvý slovenský vodíkový športový automobil Matador MH2, slovenský vírnik NISUS od spoločnosti Jokertrike, iBross - model mobilnej veže riadenia letovej prevádzky alebo ochutnať kávu od robotického baristu.

Lákadlom 4. ročníka SlovakiaTech 2022 by mali byť hlavní zahraniční a domáci spríkri:
Matthew GRIFFIN (UK), svetovo uznávaný futurista, medzinárodný spíker, poradca pre vlády a firmy po celom svete, ktorý pomáha budovať a viesť inkluzívnu, udržateľnú budúcnosť. Založil a vedie Inštitútu 311. Medzi Matthewových klientov patria kráľovské rodiny, svetoví lídri, vlády G7 a G20 a dobre známe nadnárodné spoločnosti vrátane Accenture, Aon, Arm, BCG, Centrica, Credit Suisse, Decathlon, Dentons, Deloitte, GEMS, Huawei, Lego, Legal & General, LinkedIn , Microsoft, Qualcomm, RWE, SAP, Samsung, T-Mobile a mnoho ďalších.

Arash AZAMI (NL), futurista, vynálezca, mysliteľ, hudobník a podnikateľ. Pracuje na koncepte „Internetu energie“ (IoE), ktorý má poskytnúť prepojenie s obnoviteľnými zdrojmi pre každú ľudskú bytosť. V roku 2010 založil svetovo prvú energeticky nezávislú spoločnosť. Založil think-tank Kamangir a je priekopníkom energetických inovácií poháňaných technológiami ako blockchain a umelá inteligencia. Je poradcom niekoľkých vlád a nadnárodných spoločností, mentorom v oblasti sociálneho podnikania pre absolventov MBA INSEAD a členom fakulty na Singularity University so sídlom v Kalifornii.

Stewart ROGERS (UK), Editor-at-Large v Dataconomy, výkonný redaktor v Grit Daily, technologický novinár a zakladateľ startupu v utajení zameraného na udržateľnosť. V premiérovom keynote prejave na konferencii SlovakiaTech 2022 vysvetlí pomocou najnovšieho výskumu a údajov, prečo sústreďujeme svoju pozornosť na nesprávne miesta, a ukáže, na čo sa zamerať, aby sme dosiahli výrazný a trvalý pozitívny efekt v udržateľnosti. Rogers tiež vysvetlí, ako môžeme myslieť a konať inak, aby sme čo najrýchlejšie a najefektívnejšie pomohli zvrátiť škody napáchané na Zemi, aby sme ju udržali obývateľnú pre všetky budúce generácie.

Lucien ENGELEN (NL), generálny riaditeľ spoločnosti Transform.Health a keynote rečník o budúcnosti zdravia. Je inovačný a globálny stratég pre digitálne zdravie. Jeho cieľom je vytvoriť udržateľné globálne zdravie (starostlivosť) pre všetkých. Hovorí o tom, ako prepojenie technológie a posilnenia postavenia pacienta vytvára impulz pre delokalizáciu zdravotnej starostlivosti a presun údajov v rukách pacientov prostredníctvom technológií a vytvára nové spôsoby starostlivosti o zdravie. Jeho modus operandi je vždy vyzývavý až provokatívny, ale vždy technorealistický.

Shafi AHMED (UK), svetovo uznávaný profesor, mnohými cenami ocenený chirurg, učiteľ, futurista, inovátor a podnikateľ. Ahmed je v súčasnosti laparoskopický kolorektálny chirurg špecializujúci sa na kolorektálny karcinóm v nemocniciach The Royal London a St Bartholomew’s Hospital. Jeho poslaním je zlúčiť svet medicíny, globálneho vzdelávania, virtuálnej a rozšírenej reality, s cieľom demokratizovať a rozšíriť chirurgické vzdelávanie, aby bolo cenovo dostupné pre každého. Chce využiť silu konektivity, ktorá umožňuje spravodlivú chirurgickú starostlivosť.

Christian KUMAR (UK), má za sebou viac ako 30-ročnú kariéru v oblasti podnikových financií, investičného bankovníctva a správy majetku. Christian vytvoril model nasadenia „založený na dopyte“, ktorý umožňuje rýchlu komercializáciu nápadov, metódu oceňovania a financovania s cieľom motivovať zainteresované strany a zároveň minimalizovať riziká pre investorov. Christian je rezidentným podnikateľom na The Open University a hosťujúcim lektorom na Univerzite v Modene, kde vyučuje inovačný manažment a podnikanie. Invazívne mentorujeme spoločnosti s 3 – 5-ročnou víziou strategického rastu. Christiana podporuje vysokokvalifikovaný medzinárodný poradenský tím, aby vyhovoval potrebám dnešného sektora podnikových financií a investičného bankovníctva. S portfóliom 6 spoločností a viac ako 22 investíciami v oblastiach Leisure, Med Tech, Construction a Energy dokázal Christian postaviť moderný súkromný kapitálový dom v súlade s meniacim sa prostredím dopytu investorov.

Brandon HABER (USA), tvorca letového softvéru pre misiu Dragonfly, programu NASA na vyslanie dronu na najväčší mesiac Saturnu Titan s cieľom preskúmať chemické zloženie a obývateľnosť jeho prostredia. Pracuje na Johns Hopkins University, kde zodpovedá z plánovanie projektu Dragonfly, technickú architektúru a systémové inžinierstvo. Predtým pôsobil ako riaditeľ softvérového inžinierstva pre kozmickú loď New Shepard, komerčnú nosnú raketu pre suborbitálnu vesmírnu turistiku. Tiež vyvinul softvér pre vesmírne lode NASA Space Shuttle a Orion.

Norbert WERNER (SK), profesor a vedúci výskumnej skupiny vysokoenergetickej astrofyziky na Katedre teoretickej fyziky a astrofyziky Masarykovej univerzity. V roku 2008 získal doktorát na Holandskom inštitúte pre výskum vesmíru a na Utrechtskej univerzite, kde sa venoval najmä fyzike a chemickému obohacovaniu horúcich plynov prestupujúcich zhluky galaxií a kozmickú sieť. Predtým 8 rokov pôsobil na Stanfordskej univerzite. V súčasnosti je vedeckým koordinátorom pre UV vesmírny ďalekohľad QUVIK, ktorý je kandidátom na českú národnú vedeckú družicu.

Organizátorom SlovakiaTech Forum - Expo je Slovak Invest Agency (SIA), nezisková organizácia – Slovenská agentúra pre podporu malých a stredných investícií, vydavateľ publikácie Investor´s Guide Slovakia (investorská príručka). Odborným garantom je PhDr. Juraj Miškov, prezident SlovakiaTech Forum - Expo a bývalý minister hospodárstva SR.

Termín: 20. a 21. septembra 2022
Miesto: Kulturpark, Kukučínova 2, 040 01 Košice
Otvorenie podujatia: 9.00 hod.

Program SlovakiaTech 2022 nájdete na www.slovakiatech.sk/program
Vstup na konferenciu je bezplatný!
Podmienkou je registrácia na https://www.slovakiatech.sk/registracia-slovakiatech-forum-expo-kosice-2022

Text Marek Trubač Foto SlovakiaTech