agrokomplex4Výstavné haly nitrianskeho výstaviska Agrokomplex budú 24. – 27. mája naplnené novinkami zo sveta strojov, zvárania, hutníctva, automatizácie a mechanizácie. Odborní aj laickí návštevníci sa navyše môžu tešiť na predstavenie slovenského unikátu – vodíkového superšportu.

Z Dubaja do Nitry
Technická univerzita v Košiciach (TUKE) v spolupráci so spoločnosťou Matador Group predstavila na EXPO 2020 v Dubaji prvý slovenský vodíkový superšport MH2. Vodík je skladovaný v dvojplášťových tlakových nádobách s patentovaným vnútorným systémom teplotného manažmentu, ktoré sú vyplnené unikátnymi metalhydridovými zliatinami vyvinutými na Strojníckej fakulte TUKE. Za ich vývoj získala košická univerzita v roku 2019 na MSV cenu Techfórum.
Návštevníci Medzinárodného strojárskeho veľtrhu budú mať jedinečnú možnosť vidieť aj ďalšie zaujímavé exponáty z dielne TUKE, ako napríklad prvý slovenský nízkotlakový vodíkový autobus RH2, ktorý bol vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Rošero-P, dekontaminačné zariadenie Emma a Nella a ďalšie výsledky inovatívneho výskumu fakulty v zmysle najaktuálnejších trendov Európy a sveta: 3D tlač robotom Fanuc, sekvenčnú prevodovku pre superšport autá, implantáty šité na mieru so svetovým prvenstvom, či robotickú invazívnu diagnostiku.

agrokomplex
Cena Techfórum 2019 – TUKE: Prototyp vodíkového metalhydridového kompresora s tepelným čerpadlom

Slovenská kooperačná burza (SKB)
Súčasťou Medzinárodného strojárskeho veľtrhu je aj Slovenská kooperačná burza (SKB) – najväčšie medzinárodné kooperačné podujatie organizované Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu už od roku 2007.
Cieľom SKB je prepojiť slovenských a zahraničných podnikateľov cez bilaterálne rokovania, sprostredkovať nadviazanie spoluprác medzi podnikateľskou a akademickou obcou, vedeckými inštitúciami a štátom.
Súčasťou podujatia sú panelové diskusie na aktuálne témy s odborníkmi, konzultácie k službám SARIO pre podporu exportných aktivít slovenských firiem a atraktívny sprievodný program venovaný inovatívnym projektom.

agrokomplex3

Nenechajte si ujsť novinky zo strojárskeho sveta
V roku 2019 sa Medzinárodného strojárskeho veľtrhu zúčastnilo 452 vystavovateľov a spoluvystavovateľov z 27 krajín sveta, ďalších 238 firiem malo na veľtrhu zastúpenie. Veľtrh bol najväčšou a najvýznamnejšou prezentáciou svojho druhu na Slovensku a prilákal na nitrianske výstavisko Agrokomplex 18 854 návštevníkov.
Veľtrh aj tento rok doplnia tematické výstavy: EUROWELDING, CAST-EX, EMA, STAVMECH-LOGITECH, CHEMPLAST a TECHFÓRUM.
Ak nechcete zmeškať prezentáciu top noviniek strojárskeho sveta, poznačte si do kalendára dátum 24. – 27. mája 2022, kedy sa na výstavisku Agrokomplex v Nitre koná 27. ročník Medzinárodného strojárskeho veľtrhu.

text/foto Katarína Moravcová