SPCR cenySvaz průmyslu a dopravy ČR aj v tomto roku ocenil na svojom Sneme významných zástupcov českého priemyslu. Po druhý raz udelil aj Cenu za Priemysel 4.0.


Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) už tradične oceňoval české firmy a osobnosti českého priemyslu za ich výbornú prácu. „Obzvlášť v neľahkej dobe covidu je pre nás dôležité firmám a podnikateľom ukázať, že vnímame ich úsilie a vážime si to, čo pre český priemysel a našu krajinu robia,“ komentuje Jaroslav Hanák, prezident SP ČR.

Galéria osobností
Do Galérie osobností priemyslu vstúpil na tohtoročnom Sneme Martin Wichterle. Pokračovateľ slávnej podnikateľskej dynastie oživil rodinnú značku Wikov a vybudoval z nej úspešné strojárske impérium.
Spoločnosť Wikov pôsobí v strojárstve viac ako 130 rokov. Značku vzkriesil v roku 2004 práve jej súčasný majiteľ. Dnes má skupina niekoľko výrobných závodov, ktoré vyrábajú a servisujú mechanické prevodovky a ozubené kolesá pre širokú škálu priemyselných odborov.

SPCR ceny3

Úspešná malá a stredná firma
Ocenenie Úspešná malá a stredná firma si odniesla spoločnosť LIKO-S. Podnik sídliaci v Slavkove u Brna začal ako prvý v strednej Európe vyrábať interiérové priečky. Dnes buduje aj udržateľné zelené stavby.

SPCR ceny2

Cena za rozvoj priemyslu a regiónu
Cenu za rozvoj priemyslu a regiónu získala spoločnosť TATRA TRUCKS. Legendárna česká značka vyrába vozidlá už 171 rokov a patrí medzi najstaršie automobilky na panéte. Nákladné autá z Kopřivnice sú po celom svete známe pre svoju spoľahlivosť, odolnosť a inovácie.

SPCR ceny4

Cena za Priemysel 4.0
Cenu za Průmysl 4.0. získala firma Linde Gas za svoj systém PlantWatch, umelú inteligenciu, ktorá dohliada na výrobu technických plynov. V Ropici neďaleko Třinca sídli jedno z desiatich globálnych riadiacich centier, ku ktorému sú diaľkovo pripojené jednotlivé výrobné prevádzky technických plynov od Česka až po Sibír.
Odborná porota projekt vybrala z desiatky prihlásených. Medzi TOP 5 sa dostali digitálne dvojčatá obrábacích strojov spoločnosti Astra Motor, farmy s 3D tlačiarňami Škoda Auto, testbed pre využitie 5G sietí od T-Mobile a umelé oči a neurónová sieť firmy Vitesco Technologies.

Rozšírenú reportáž nájdete v decembrovom vydaní časopisu Strojárstvo/Strojírenství.

Text/Foto Michal Múdrý