slovakiatech4V dňoch 14. - 15. septembra 2021 sa v košickom Kulturparku otvoria brány už 3. ročníka najväčšej technologickej konferencie na Slovensku a medzinárodného inovačného a technologického veľtrhu SLOVAKIATECH FORUM - EXPO KOŠICE 2021. Podujatie bude unikátnou príležitosťou na stretnutie slovenských a zahraničných odborníkov z oblasti vedy, výskumu, inovácií, priemyselných technológií, dopravy a logistiky, energetiky, životného prostredia a vzdelávania. Zároveň pôjde o jedinečnú možnosť prezentácie vedeckého a inovačného potenciálu slovenských firiem.


Ako uviedol prezident SlovakiaTech Juraj Miškov počas dvoch dní sa na troch pódiách vystrieda viac ako stovka domácich a zahraničných spíkrov z prostredia technologických firiem, startupov a investorov. „Slovensko potrebuje po kríze naštartovať inováciami!“ dodal. Zakladateľ SlovakiaTechu a bývalý minister hospodárstva je presvedčený, že nemôžeme čakať len na to, čo a kedy urobí vláda. „Každý z nás sa môže pričiniť o to, aby sme po koronakríze opäť rozbehli slovenskú ekonomiku, zvýšili jej výkon i atraktivitu a práve SlovakiaTech Forum - Expo 2021 je na to vynikajúcou príležitosťou,“ myslí si zakladateľ podujatia venovanému inováciám a novým technológiám Juraj Miškov.

Konferenčná časť SlovakiaTech 2021 bude prebiehať súčasne na troch pódiách:
TECHNOLOGY STAGE: Technology meets Humanity – predstaví bloky: Factory evolution, Retail evolution, Green evolution, Mobilita & Energy evolution
HUMANITY STAGE: Humanity meets Technology – uvedie bloky: Human evolution, Food evolution, Privacy Evolution, Skills & Edu evolution
CAPITAL STAGE: Capital meets Ideas – prinesie prednášky v blokoch: Ideas evolution, Capital evolution a prezentácie „From zero to hero".

slovakiatech3

Podľa výkonnej riaditeľky SlovakiaTechu Aleny Jerglovej, „konferencia je určená pre odbornú verejnosť, zástupcov technologických a inovatívnych firiem, zástupcov verejnej správy, univerzít, vysokých škôl, vedy a výskumu, ale aj pre študentov odborných stredných a vysokých škôl.“
K sprievodným podujatiam SlovakiaTech 2021 bude patriť aj výstavná časť – EXPO: Expozícia TUKE Technickej univerzity v Košiciach; Expozícia UPJŠ Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach; Expozícia STU Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ako aj workshopy a iné sprievodné aktivity.

* * * * *
Téma podujatia SlovakiaTech 2021
Humanity meets Technology / Technology meets Humanity.

* * * * *

Lákadlom 3. ročníka SlovakiaTech 2021 by mali byť hlavní zahraniční a domáci rečníci:
Andrew Keen, označovaný za jedného zo „100 najviac prepojených mužov“ časopisu GQ. Je jedným z najznámejších a najkontroverznejších komentátorov digitálnej revolúcie na svete. Napísal päť kníh vrátane najpredávanejšieho „Kultu amatéra“, „Internet nie je odpoveďou“ a „Ako opraviť budúcnosť“. Režíroval a napísal film 2020 „Ako opraviť demokraciu“ a je moderátorom populárnych podcastov „Keen On Capitalism“.

Mark Post, farmakológ a profesor vaskulárnej fyziológie na Maastrichtskej univerzite. V roku 2013 ako prvý na svete predložil dôkaz o koncepcii kultivovaného mäsa a vyrobil hovädzí hamburger z kultivovaného mäsa metódou in vitro. Ľudia si podľa neho môžu v budúcnosti „vypestovať“ svoje vlastné mäso, bez nutnosti ďalšieho zabíjania zvierat.

Heli Tiirmaa Klaar, špeciálna veľvyslankyňa pre kybernetickú diplomaciu a odborníčka kyberbezpečnosti z Ministerstva zahraničných vecí Estónska. V rokoch 2012 až 2018 pôsobila ako vedúca koordinácie kybernetickej politiky v European Union External Action v Bruseli. V minulosti pracovala ako estónska národná kybernetická koordinátorka a vypracovala prvú svetovú stratégiu kybernetickej bezpečnosti.

Gerrie Smits, odborník na digitálnu transformáciu a blockchain technológie pre firmy. Ako vraví, pomáha organizáciám, ktoré už nie sú „digitálne“. Usiluje sa prinútiť ľudí, aby pochopili škodlivý vplyv na obchodné modely a na koncepty, ako je reputácia, správa vecí verejných a dôvera, a dokonca aj vplyv na spôsob akým žijeme a pracujeme.

Christian Weinberger, hlavný poradca pre pokročilé priemyselné technológie a koordinátor vodíkovej mobility v Európskej komisii pre vnútorný trh, priemysel, malé a stredné podniky a podnikanie.

Júlia Matejová, mladá Košičanka, ktorá vytvorila jedinečnú rehabilitačnú aplikáciu pomáhajúcu pri rehabilitácii pacientov s obrnou lícneho nervu. Projekt Face Rehab získal 1. miesto na celoeurópskom inovačnom dni v Paríži.

Štefan Klein, vynálezca, konštruktér, pilot a profesor dizajnu je autorom prelomového lietajúceho Aeromobilu. V súčasnosti finalizuje prípravu svojho celkom nového konceptu lietajúceho auta AirCar, ktoré bude schopné letieť vo výške až 3 km a svojimi parametrami bude podobné športovému automobilu. Letová rýchlosť bude 250 km/h a dolet až 1 000 km. Na SlovakiaTechu premiérovo predstaví prvý funkčný prototyp lietajúceho automobilu AirCar, ako aj víziu novej ekologickej dopravy v Bratislave.

Záštitu nad SlovakiaTech Forum - Expo 2021 prevzali: Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.

juraj miskov slovakiatech

O organizátorovi
Organizátorom SlovakiaTech Forum - Expo je Slovak Invest Agency (SIA), nezisková organizácia – Slovenská agentúra pre podporu malých a stredných investícií, vydavateľ publikácie Investor´s Guide Slovakia (investorská príručka).
Odborným garantom je PhDr. Juraj Miškov, prezident SlovakiaTech Forum - Expo a bývalý minister hospodárstva SR.
Podľa prezidenta SlovakiaTech Forum – Expo Juraja Miškova, „súčasné technológie ovplyvňujú naše životy v miere, ktorá bola kedysi nepredstaviteľná. Menia spôsob ako pracujeme, ako nakupujeme, ako sa dopravujeme. Menia tvár našich miest a obcí, kancelárií a domácností. Zároveň prinášajú nové riešenia, ktoré dokážu predĺžiť život, zlepšiť starostlivosť o svoje zdravie alebo zvýšiť kvalitu života, ktorý žijeme. Učia nás novým zručnostiam, ale prinášajú aj nové výzvy, napríklad, ako sa brániť prílišnému zasahovaniu do nášho súkromia. Technológie môžu byť našim skvelým pomocníkom, ak nájdeme spôsob, ako ich ovládať bez toho, aby oni ovládli naše životy.“

Termín: 14. až 15. septembra 2021
Miesto: Kulturpark, Kukučínova 2, 040 01 Košice

Program SlovakiaTech 2021 nájdete na www.slovakiatech.sk. Vstup na konferenciu je bezplatný! Podmienkou je on-line registrácia cez stránku www.slovakiatech.sk.

TEXT Marek Trubač FOTO SlovakiaTech