Spoločnosť AeroMobil, ktorá sa zaoberá výskumom a vývojom v oblasti inovatívnych dopravných prostriedkov, je nútená ukončiť svoju činnosť, pretože sa jej nepodarilo získať od investorov dostatočné množstvo financií na pokračovanie vo výskumno-vývojových aktivitách. V piatok o tom informoval mediálny zástupca spoločnosti Štefan Vadócz.

Lietadlo"

Posledné rokovania s investormi, ktorých investícia mala v prípade dohody umožniť posilnenie vlastného kapitálu, neboli úspešné," uviedla spoločnosť. Firma o posilnení kapitálu rokovala niekoľko rokov s viacerými investormi, vrátane všetkých veľkých výrobcov z oblasti automobilového a leteckého priemyslu. Počas uplynulého roka bola tiež pripravená možnosť verejného upisovania akcií na burze prostredníctvom takzvaného reverzného zlúčenia.

Ukončenie aktivít ovplyvnila podľa AeroMobilu negatívna nálada na trhu rizikového kapitálu, keď jeho dostupnosť klesla od apríla minulého roku o viac ako 80 %, ale aj nedôvera trhu k iným konceptom, ako sú elektrické lietajúce zariadenia s kolmým vzletom a pristátím.

Napriek tomu je podľa vedenia AeroMobilu projekt lietajúceho vozidla naďalej dosiahnuteľný, pretože interný vývoj nebol ničím obmedzený, okrem dostupnosti kapitálu. "AeroMobil počas dvanástich rokov vytvoril a vyrobil tri generácie lietajúcich prototypov, zaregistroval 14 patentov, vyprodukoval digitálne dáta, umožňujúce výrobu vozidla, globálnu značku s vysokou mediálnou hodnotou a životaschopnú víziu, ktorá inšpirovala výrobcov na celom svete, aby uvažovali o novom spôsobe leteckej mobility od dverí k dverám," pripomenula spoločnosť. "Keďže manažment AeroMobilu vyčerpal v týchto dňoch všetky možnosti navýšenia kapitálu, je povinný podať návrh na konkurz," dodalo vedenie firmy.

AeroMobil vznikol v roku 2010 a v roku 2013 predstavil prvý lietajúci prototyp spoločnosti - AeroMobil 2.5. Spoločnosť po pozitívnom prijatí odbornou komunitou v roku 2017 predstavila AeroMobil 4.0 a následne aj ďalšie testovacie vozidlo. Prototyp finálneho vozidla absolvoval letové skúšky od roku 2020.

Firma získala od roku 2010 investície z celého sveta vo výške približne 25 miliónov eur. Vedenie spoločnosti a spolumajitelia počas uplynulých desiatich rokov absolvovali v spolupráci s významnými partnermi, akými boli investičné banky alebo privátne fondy, stovky prezentácií po celom svete s prevažne pozitívnym ohlasom. V roku 2022 manažment AeroMobilu predstavil projekt a vozidlo aj na investorskej roadshow v USA. (TASR)