Akustická kamera je zariadenie na priestorovú lokalizáciu a identifikáciu hlukových emisií s ich kvantitatívnym vyhodnotením a frekvenčnou analýzou v dynamickom režime. Množstvo získaných a analyzovateľných informácií je neporovnateľné so všetkými doteraz používanými metódami, ktoré spočívali v meraní emisií hluku v jednotlivých imisných bodoch. Akustická kamera ponúka možnosť dokonalej frekvenčnej analýzy zdrojov hluku na vzdialenosť niekoľkých desiatok až stoviek metrov.
Softvérové vybavenie akustickej kamery umožňuje presné a účinné nakladanie s komplexnými akustickými parametrami. Škála nástrojov je veľmi široká a umožňuje účinnú a efektívnu prácu, vykonať kvalitatívnu i kvantitatívnu analýzu zdrojov hluku, a tak vytvoriť základ pre zvukovo-izolačné opatrenia.
Okrem už spomínaných možností je hlavnou prednosťou akustickej kamery vizualizácia hluku prostredníctvom akustických snímok, ktoré pomocou farebných polí znázorňujú emisie hluku. Tento unikátny nástroj je špeciálne navrhnutý na vykonávanie meraní v laboratóriu i priamo v teréne.
Princíp činnosti akustickej kamery
Akustická kamera je modulárny a flexibilný nástroj na vizualizáciu, lokalizáciu a analýzu zdrojov hluku. Prostredníctvom vizualizácie, exaktných a rýchlych výsledkov skracuje vývojové časy následných technických opatrení na znižovanie hlukovej záťaže zamestnancov a obyvateľstva.
Princípom akustickej kamery je ukázať súvislosť medzi počutím a „videním“ hluku. Po skončení merania si možno vypočuť (prezrieť) akustickú snímku alebo akustický film. Zvuk príslušného nameraného miesta si možno vypočuť a vykonať jeho bližšiu analýzu. Takýmto spôsobom sa dajú počuť a analyzovať aj také zdroje hluku, ktoré sú inak prekryté podstatne silnejšími zdrojmi hluku. Pri akustickom filme možno pomocou špecializovaného softvéru dodatočne animovať obraz a vytvoriť aj frekvenčné spektrum vypočutých miest.
Akustická kamera využíva obdĺžnikovú zobrazovaciu rovinu (obr. 1) za účelom presného výpočtu oneskorení akustických zvukových signálov vyžarovaných z rôznych zdrojov hluku k jednotlivým mikrofónom antény. Výpočet sa uskutoční za predpokladu, že zobrazovacia rovina sa počas merania nepohybuje. Výsledkom rozdelenia zobrazovacej roviny na riadky a stĺpce je konečný počet zobrazovacích bodov – pixelov a stred tejto oblasti je použitý na výpočet.
Okamžitý výpočet pomocou metódy „delay&sum“ alebo „beamforming“ v časovom rozsahu je najjednoduchšou a historicky najstaršou metódou. Pre anténu s M mikrofónmi sa vytvorí časová funkcia miesta x po porovnaní z rovnice (1). Princíp beamformingu a výpočtu časových oneskorení je znázornený na obr. 2 [3].
![]() |
t – čas [s], M – počet mikrofónov na anténe [-], wi – optimálne váhy [s], fi – nahraté časové funkcie jednotlivých mikrofónov, Δi – pridelené relatívne oneskorené časy, vypočítané z absolútnych priebehových časov τi ako Δi = τi – min(τi). Absolútne priebehové časy sú určené z τi = |ri|/v, kde v je rýchlosť zvuku v ovzduší a |ri| je geometrická vzdialenosť od i-tého mikrofónu do záujmového bodu x [s]. |
Efektívny akustický tlak v bode x sa dá určiť použitím rovnice (2). Každý jednotlivý zobrazovací bod (pixel) na obrazovke je zafarbený príslušnou farbou priradenou na základe vypočítanej efektívnej hodnoty v danom bode. K tomu sa zobrazí aj farebná škála, z ktorej možno určiť hodnotu v dB [3].
![]() |
n – súčet nespojitých vzorkovacích časov – odhadovaný čas efektívnej hodnoty [s], fˆ – akustický tlak (v bode x) v čase [Pa], tk – k-tý časový interval (hodnota) [s]. |
Základné vybavenie akustickej kamery
Akustická kamera predstavuje súbor zariadení (obr. 4) slúžiacich na kvantitatívnu analýzu zdrojov hluku s následnou vizualizáciou hluku.
Základnú zostavu akustickej kamery tvorí:
– matica mikrofónov (tzv. mikrofónové pole),
– klasická kamera umiestnená v strede mikrofónového poľa,
– dátový rekordér,
– notebook,
– softvér – NoiseImage.
Základným prvkom na vizualizáciu hluku je usporiadanie mikrofónov na meracích mikrofónových poliach. Voľba vhodného mikrofónového poľa je nutným predpokladom pre správny výkon merania. Aplikácia jednotlivých mikrofónových polí závisí hlavne od vzdialenosti a frekvenčného charakteru zdroja hluku. Na obr. 5 sú znázornené jednotlivé typy mikrofónových polí.
Aplikácia akustickej kamery
Akustická kamera ako nástroj na vizualizáciu hluku okrem už používaných tradičných metód analýzy ako je tretinooktávová analýza, úzkopásmová analýza, aplikácia váhových filtrov do veľkej miery rozširuje možnosti analýzy zdrojov hluku. Následne možno z vygenerovaných spektrogramov zvoliť konkrétny frekvenčný rozsah v danom časovom okamihu. Z tejto selekcie sa potom vytvorí akustický film, resp. akustická snímka. Z týchto výstupov sa dá exaktne určiť miesto pôsobenia zvuku a čas pôsobenia zdroja. Rovnako je možné analyzovať pohybujúce sa objekty.
Akustické snímky a videá získané akustickou kamerou možno použiť na kontrolu kvality rôznych výrobkov, ktoré pri svojej činnosti produkujú hluk. Práve analýzou akustickej snímky získanej z referenčného výrobku a jej porovnaním je možné posúdiť jeho kvalitu.
Aplikácia a možnosti akustickej kamery:
– lokalizácia a identifikácia zdrojov hluku,
– kvantitatívna a kvalitatívna analýza zdrojov hluku,
– kontrolné merania kvality,
– tvorba zvukových záznamov s možnosťou vypočutia zvuku v rôznych miestach,
– tvorba akustických snímok a filmov,
– návrh riešení na zníženie hluku a verifikácia uskutočnených opatrení na zníženie hluku.
Na nasledujúcich akustických snímkach sú prezentované emisie hluku emitované z priemyselných objektov v rôznych prevádzkach.
![]() |
![]() |
Merania boli vykonané v exteriéri pomocou hviezdicového mikrofónového poľa zo vzdialenosti väčšej ako 20 m od hodnoteného zdroja hluku. Merania tohto charakteru sú určené na identifikáciu a lokalizáciu najvýznamnejších zdrojov hluku a na znázornenie kritických miest priemyselných objektov, cez ktoré je hluk emitovaný do okolitého prostredia.
Na nasledujúcom obrázku sú znázornené emisie hluku (regulačnej stanice plynu) prenikajúce cez vetracie otvory. Meranie bolo vykonané s použitím kruhového hviezdicového poľa zo vzdialenosti cca 5 m.
Ďalšou oblasťou aplikácie je analýza zdrojov hluku strojov a zariadení v priemyselných prevádzkach, pričom merania boli vykonané zo vzdialenosti cca 5 m s použitím kruhového mikrofónového poľa.
Nasledujúci obrázok prezentuje emisie hluku lakoplastovacej linky plechov. Obrázok vľavo prezentuje emisie hluku v celom frekvenčnom spektre a obrázok vpravo prezentuje emisie hluku vo zvolenom frekvenčnom spektre 250 – 550 Hz.
Práve možnosť vytvárať akustické snímky zo zvolených rozsahov frekvencií je efektívnym nástrojom na analýzu zdrojov hluku v hlučných prevádzkach, kde sa nachádzajú viaceré zdroje hluku rôzneho charakteru a dochádza k prekrývaniu hluku emitovaného jednotlivými zdrojmi hluku. Takouto možnosťou selekcie možno vytvoriť akustické snímky pre rôzne frekvenčné pásma.
Ako sme už spomenuli, použitie akustickej kamery je možné priamo v teréne, ale často sa aplikuje aj pri laboratórnych meraniach rôznych zdrojov hluku, hlavne elektrospotrebičov. Nasledujúce snímky prezentujú emisie hluku vysávača a kompresora chladničky v bezdozvukovej miestnosti.
V praxi sa často stretávame s prípadmi, keď sú zdroje hluku pohyblivé, resp. dochádza k zmene pôsobenia jednotlivých zdrojov hluku v čase. Typickým príkladom premenlivého pôsobenia zdrojov hluku sú automatické výrobné linky. Akustická kamera umožňuje vykonať vizualizáciu emisií hluku v jednotlivých časových okamihoch pre celé alebo zvolené frekvenčné spektrum. Na nasledujúcich obrázkoch je prezentovaný spektrogram, z ktorého boli vygenerované akustické snímky pre jednotlivé časové okamihy.
Záver
Akustická kamera spája tradičné metódy analýzy zvuku, ako sú A-váženie, 1/3-oktávová analýza, FFT spektrálna analýza a ďalšie s metódami vizualizácie hluku. Spojením týchto prístupov akustická kamera rozširuje a zvyšuje úroveň možností analýzy zvuku a stáva sa účinným nástrojom na lokalizáciu a identifikáciu zdrojov hluku. Dokáže vizualizovať emisie hluku jednotlivých zdrojov na základe časovej a frekvenčnej selektivity.
Výstupmi meraní pomocou akustickej kamery sú klasické deskriptory hluku, ale hlavne akustické snímky a akustické videá, ktoré exaktne znázorňujú emisie a šírenie hluku z jednotlivých zdrojov a časy ich pôsobenia.
Následne tieto výstupy tvoria efektívne podklady na vykonanie protihlukových a zvukovoizalačných opatrení, resp. návrhy na zlepšenie akustického dizajnu elektrovýrobkov a domácich spotrebičov.
Literatúra
[1] BADIDA, M., LUMNITZER, E., ROMÁNOVÁ, M.: Metodika určovania neistôt merania hluku pri hygienických meraniach. In: Acta MechanicaSlovaca. roč. 10, č. 3/2006, s. 5 – 14, ISSN 1335-2393.
[2] DÖBLER, D., Time-Domainbeamformingusingzero-padding, Berlin Beamforming Conference (BeBeC), 2008.
[3] JAECKEL, O., SCHRÖDER, R.: Beamforming – Zeitbereich versus Frequenzbereich, Gesellschaftzur Förderungangewandter Informatik e.V. (GFaIe.V.), Berlin.
[4] MORAVEC, M., LIPTAI, P.: Aplikácia akustickej kamery pri riešení problematiky priemyselného hluku. In: Novusscientia 2007, 10. celoštátna konferencia doktorandov strojníckych fakúlt technických univerzít a vysokých škôl s medzinárodnou účasťou, Košice, SjF TU, 2007, s. 401 – 405, ISBN 978-80-8073-922-5.
[5] BADIDA, M., LUMNITZER, E., ROMÁNOVÁ, M.: Hluk v pracovnom prostredí a jeho hodnotenie v zmysle novej legislatívy. In: Trendy lesníckej, drevárskej a environmentálnej techniky a jej aplikácie vo výrobnom procese, Medzinárodná vedecká konferencia k 10. výročiu vzniku FEVT, Zvolen, Technická univerzita, 2006. s. 19 – 22, ISBN 80-228-1649-3.
[6] BADIDA, M., LUMNITZER, E., BIĽOVÁ, M.: Theusage of dynamic visualisation by industrial source analysis, In.: Acta Mechanica Slovaca, No.1, vol. 13, TUKE Košice 2009, s. 20 – 24, ISSN 1355-2393.
[7] BADIDA, M., LUMNITZER, E., MORAVEC, M., LIPTAI, P.: Posudzovanie priemyselných zdrojov hluku prostredníctvom ich vizualizácie. In.: Zborník z 15. Medzinárodného seminára Hluk a vibrácie, STU Bratislava, 2010, s. 73 – 76, ISBN 978-80-227-3305-2.
[8] LIPTAI, P., BADIDA, M., LUMNITZER, E., LUKÁČOVÁ, K.: Experimental measurements with acoustic camera. In.: Annals of MteM for 2009 and proceeedings of 9th international conference Modern Technologies in Manufacturing, Cluj – Napoca, 2009, s. 321 – 324, ISBN 97379370704.
[9] LIPTAI, P., BADIDA, M., LUMNITZER, E., MORAVEC, M.: Application of acoustic camera in industrial site. In.: MMA 2009, Novi Sad, Serbia, s. 258 – 261, ISBN 9788678922237.
[10] VARGOVÁ J. M., BADIDA, M., FIĽO, M.: Assessment of environmental factors in industry. In.: Sborník vědeckých prací Vysoké školy báňské – Technické Univerzity Ostrava, Vol. 54, no. 1/2008, s. 245 – 252, ISSN 1210-0471.
TEXT/FOTO: Miroslav Badida, Ervin Lumnitzer, Marek Moravec, Pavol Liptai
Článok vznikol na základe riešenia výskumného projektu KEGA 049 TUKE-4/2012.