Snímka obrazovky 6V roku 2012 bola v Bytči založená výrobno-distribučná spoločnosť HIRECO Technik, s. r. o., ktorá sa špecializuje na hydraulické systémy. Od predaja komponentov pre hydrauliku postupne rozšírila svoje služby o konštrukciu, vývoj a výrobu hydraulických a filtračných zariadení.


Firma sa v priebehu rokov stala komplexným dodávateľom hydraulických systémov. „V oblasti hydrauliky sme zákazníkom schopní dodať všetko, čo potrebuje. Komponenty dokážeme vďaka vlastnému skladu dodávať slovenským zákazníkom do 24 hodín,“ hovorí konateľ Peter Búšovský. V rámci veľkoobchodu zastupuje značky Argo-Hytos, Danfoss, Turolla, Comatrol, OMT, Badestnost, VOSS či Minibooster. Ich komponenty dodáva nielen na slovenský, ale aj český či poľský trh.


Zariadenia na mieru
Súčasné renomé si však firma vybudovala službami, ktoré poskytuje. V oblasti hydrauliky je to okrem dodávok hydraulických komponentov, slúžiacich ako náhradné diely, predovšetkým výroba, servis hydraulických agregátov a priamočiarych hydromotorov. Najčastejšie žiadanými sú miniagregáty – vyskladanie takéhoto zariadenia vrátane návrhu a jeho dodania zákazníkovi trvá približne jeden týždeň. V akútnych prípadoch, pokiaľ sú všetky nevyhnutné diely na sklade, je možné na objednávku zrealizovať aj za 24 hodín.
Zložitejšími konštrukciami sú jednoúčelové zariadenia. „Väčšina našich výrobkov sú prototypy, málokedy ide o viackusovú výrobu. Takéto zariadenia treba ešte doladiť priamo u zákazníka,“ vysvetľuje P. Búšovský. Spoločnosť dodáva zákazníkom kompletné filtračné stanice či čerpacie zariadenia. Systémy môžu byť vybavené napríklad automatickým odvzdušňovaním i prvkami automatizácie, ako je zasielanie informácií o správnom fungovaní zariadenia priamo na mobil, či snímanie odberu a teploty oleja. „Najzložitejšie hydraulické agregáty sú riadené PLC systémom. Ich výroba môže trvať aj šesť týždňov,“ dopĺňa.
Veľkostne sa HIRECO Technik zameriava na agregáty s objemom nádrží do 500 litrov a s výkonom do 30 kW. Jej zariadenia preto nájdeme nielen u malých a stredných firiem, ale aj vo výrobných závodoch Kia Motors Slovakia, Volkswagen Slovakia, Groupe PSA Slovakia, Schaeffler Skalica, Dhollandia Central Europe či KINEX Bearings.

hireco2
Zavzdušňovacie filtre pre agregáty
Ako novinku spoločnosť prináša na trh zavzdušňovacie filtre pre hydraulické agregáty od francúzskeho výrobcu RMF. Sú dôležité pre udržiavanie dobrej kondície agregátu. „Zavzdušňovacie filtre zabraňujú znečisteniu oleja cez štandardné vzduchové filtre,“ vysvetľuje Peter Búšovský a pokračuje: „Každý hydraulický agregát musí niekde nasávať vzduch. Keďže sú bežné vzduchové filtre riešené veľmi jednoducho – tkaninou, dochádza po čase k ich znečisteniu. Zákazník si často zátku nevymení – nemyslí na to, že v nalievacej zátke má malý vzduchový filter. Následne dochádza k tomu, že cez vzduchový filter začínajú prenikať do oleja nečistoty. Tým sa životnosť hydrauliky výrazne zníži a začnú sa objavovať poruchy v systéme.“
Zavzdušňovacie filtre RMF pracujú na princípe zabudovaných filtračných stupňov. Majú v sebe optický granulát, ktorý jednak prefiltruje vzduch, ale navyše aj pohltí vlhkosť. Vďaka postupným zmenám zafarbenia filtra zákazník tiež okamžite vidí, kedy ho treba vymeniť.

Text: Michal Múdrý

Foto: Hireco Technik