lady2Oplotenie pozemku nie je klasická stavba a preto nepotrebujete stavebné povolenie. Aj keď povolenie nie je potrebné, stále sa na túto stavbu vzťahuje stavebný zákon. Na to, aby ste mohli v súlade so zákonom oplotenie realizovať, je potrebné vedieť, aké povinnosti vás čakajú.

 

 

Stavebný zákon
Stavby sa v zmysle zákona delia na viacero kategórií. Pre niektoré stavby je potrebné stavebné povolenie, ale drobné stavby (medzi ne patrí aj oplotenie) stačí len ohlásiť príslušnému stavebnému orgánu. Advokát Milan Ficka sa pre www.engineering.sk o oplotení vyjadril: „Aj oplotenie možno podľa stavebného zákona považovať za drobnú stavbu, pri ktorej je postačujúce iba jej ohlásenie príslušnému stavebnému úradu.“
Oplotenie, ktoré chcete len renovovať alebo vymeniť so zachovaním pôvodnej línie plotu, nemusíte príslušnému orgánu oznamovať.
Pokiaľ sa jedná o úplne novú drobnú stavbu, je nutné ju nahlásiť, pretože vás môže čakať pokuta podľa zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní.
V prípade, že chcete oplocovať pozemok bez hlavnej budovy, potrebujete stavebné povolenie, pretože podľa zákona je drobná stavba iba tá, ktorá splňuje doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu.

Plot na celý život
Pokiaľ máte byrokraciu úspešne za sebou, stačí si už len vybrať plot, ktorý spĺňa svoj účel, je dizajnovo zaujímavý a hlavne jeho kvalitné vyhotovenie vám zaručí jeho dlhú životnosť, a to bez potreby sa o neho starať.
Dodávateľ oplotenia Novavisio ponúka zákazníkom dizajnové hliníkové ploty v modernom vyhotovení. Firma ponúka na výber množstvo typov či farieb. Celý záhradný plot je zhotovený z hliníkových profilov, ktoré majú povrchovú úpravu pomocou vypaľovanej práškovej farby. Pre dokonalé a pevné spojenie sa používa výhradne antikorový materiál. O kvalite ich oplotenia vypovedá aj predĺžená záruka na 5 rokov.

TEXT/FOTO Novavisio