Cieľom je, aby príslušné metódy a navrhované techniky boli vhodné pre akúkoľvek výrobnú infraštruktúru, pre ktorú je potrebné definovať funkcie údržby (množstvo údržbárskych činností súvisiacich s fyzickým a morálnym opotrebením).
Význam a úloha údržby strojov
Údržba je systémová špecializovaná činnosť, ktorej účelom je plánovite udržať, resp. zvýšiť časovú, výkonnú a kvalitatívnu využiteľnosť strojov a zariadení a udržiavať, resp. obnovovať (vylepšovať) pôvodné úžitkové vlastnosti strojov a zariadení počas ich využívania tak, aby sa dosiahla ich najvyššia možná efektívnosť pri zohľadnení bezpečnosti a ochrany zdravia obsluhy a ochrany životného prostredia.
Dôraz na prevenciu údržbárskej činnosti pramení z jej postavenia v mnohostupňovom reprodukčnom procese základných prostriedkov, ktorý sa začína ich obstarávaním a končí sa vyraďovaním. Zodpovedá tomu aj vnútorné diferencovanie samotnej údržbárskej činnosti (obr. 1), ktoré sa odvíja od poruchy a spočíva na technickej diagnostike, opatreniach na údržbu a vyššej formy generálnej opravy spájanej s obnovou stroja.
Frekventované aktivity
K zvýšeniu efektívnosti môže prispieť vhodná organizácia údržby, spôsob rozdelenia činností na jednotlivé úrovne riadenia, útvary, ľudí, a spôsob realizácie. A práve spôsob realizácie je závislý od členenia jednotlivých druhov údržby. Pri bezporuchovom fungovaní základných prostriedkov sa možno uspokojiť s dozorno-inšpekčnou činnosťou, ktorá má predchádzať a zabraňovať nežiaducim stavom. Pri zhoršenom fungovaní však už treba robiť jednotlivé opravy.
V prípade CNC obrábacích strojov je údržba zameraná na:
1. Stavebné prvky a moduly obrábacieho stroja (konštrukcia, pohony, riadenie a senzorika), u ktorých možno požadovanú pohotovosť udržiavaného stroja zabezpečiť nasledujúcimi krokmi a spôsobmi:
a) bežnou údržbou (preventívnou prehliadkou) – zameranou na kontrolu jednotlivých funkčných uzlov stroja, ako sú vedenia a pohybové skrutky lineárnych osí, hydraulického systému, mazacieho systému a podobne. Mechanicky alebo automaticky sa odstraňujú nečistoty a triesky z priestoru obrábania a ďalších priľahlých častí obrábacieho stroja (priestory pod krytom stroja). Vykonáva sa odstraňovanie odchýlok (napríklad vôle uloženia vedenia), polohy programovacích narážok tlaku vzduchu a podobne. Dopĺňajú sa prevádzkové náplne stroja predpísané výrobcom, napríklad reznou a chladiacou kvapalinou, prevodovým a hydraulickým olejom ako aj mazivami na mazacích miestach.
Samozrejmosťou je výmena, resp. čistenie filtrov jednotlivých médií (olej, rezná kvapalina), hadíc, svoriek, tesnení a stierateľných líšt. Vykonávajú sa preventívne opatrenia, ako ochrana pred vonkajším vplyvom utesnením, nanesením vazelíny, náterom a fóliovaním. Ďalej sa kontrolujú všetky motory stroja (osové aj motory periférnych zariadení). Pri elektrovýzbroji rozvádzača sa kontroluje dotiahnutie svoriek. Čistia sa všetky ventilátory.
Kontrole a čisteniu podliehajú aj všetky koncové spínače a snímače polohy (lineárnych osí aj okruhu núdzového zastavenia). V rámci tejto prehliadky sa zálohujú strojové údaje riadiaceho systému pre prípad straty údajov niektorého stroja.
Pri preventívnej prehliadke sa odstraňujú aj iné drobné diagnostikované poruchy.
b) diagnostikou – zameranou na trvalé sledovanie koreňových príčin porúch výrobných strojov (posuvných a rotačných častí). Sú to predovšetkým nedostatky v mazaní a nadmerné sily od nevyhovujúcej geometrie, prípadne iné dôvody. Pri obrábacích strojoch sa zameriavame najmä na diagnostiku:
– geometrie funkčných častí stroja – meraním geometrických veličín zisťujeme geometrickú presnosť strojov a zariadení, ktorú potom môžeme využiť pre nové inštalácie aj pre následné údržbárske práce. Typické aplikácie sú priamosť, priamosť pre pozíciu ložiska, rovinnosť, rovinnosť prírub, kolmosť, smer vretena voľný, smer vretena viazaný, skrútenie základov a iné.
– vibrodiagnostiku – jej aplikáciou možno zistiť skutočný stav ložísk uloženia vretena, stav mazania vretena a celkovú veľkosť vibrácií. Vibračnou diagnostikou môžeme merať pohon vretena (motor, prípadne motor a prevodovku). Meraním možno zachytiť už aj počiatočné poškodenie ložísk a operatívnym zásahom predísť rozsiahlejšej poruche stroja.
– meranie prevádzkových tvarov kmitov – umožňuje zistiť rôzne nepravidelnosti v pohybe stroja. Zisťujeme chyby, ako napríklad praskliny základov strojov, problémy upevnenia strojov, praskliny a slabiny oceľových konštrukcií, výrobné a konštrukčné chyby, nežiaduce pohyby zložených systémov.
Ďalej sú to zariadenia na monitorovanie/ inšpekciu stavu stroja, pre oblasť ultrazvuku (meranie ultrazvukových emisií), merania teplôt (infračervený teplomer) a tribodiagnostiky (infračervený spektrometer) pokrývajúce určitý segment úloh technickej diagnostiky.
2. Sústavu obrábacieho stroja ponímanú ako mechatronický systém – sledujú a vyhodnocujú sa konštrukčné a technologické väzby medzi motorikou, riadením a senzorikou. Údržba je rozdelená na niekoľko sekcií, čo má za následok zníženie počtu neplánovaných odstávok strojových zariadení a dosiahnutie a udržanie požadovanej presnosti výroby, ako napríklad:
– test kruhovej interpolácie – považovaný za základnú diagnostickú metódu kontroly CNC obrábacích strojov. Využíva sa na meranie geometrickej presnosti a dynamických vlastností pohonov prístrojom Ballbar QC10. Test kruhovej interpolácie sa uskutočňuje v jednej (sústruhy), resp. vo viacerých rovinách (centrá a iné). Merací prístroj sníma odchýlky nameraných údajov od ideálneho kruhu. Na základe deformácie výsledného grafu možno vyhodnotiť vplyv aktuálnych chýb stroja na jeho presnosť. Možno určiť, či sú diagnostikované chyby spôsobené mechanikou stroja alebo nesprávnym nastavením dynamiky pohonov či chybami v nastavení odmeriavacích systémov. Následne možno vyhodnotiť, ktoré z diagnostikovaných chýb majú najväčší vplyv na presnosť stroja a navrhnúť technické riešenia na odstránenie poruchy. Hodnoty nameraných axiálnych vôlí dočasne eliminujeme zadaním kompenzácie v riadiacom systéme.
– kalibrácia odmeriavacích systémov – je výstupom pravidelne uskutočňovaných činností s využitím laserovej kalibrácie odmeriavacích systémov stroja. Laserovým interferometrom ML10 v kombinácii s kompenzačnou jednotkou sa premeriava presnosť a opakovateľnosť nábehu polohy jednotlivých lineárnych osí. Potom nasleduje úprava, resp. u novo kalibrovaných strojov vytvorenie korekčných máp v riadiacom systéme – nelineárna kompenzácia nameraných chýb. Na záver kalibrácie sa uskutoční kontrolné premeranie skompenzovaného stroja. Kalibráciu odmeriavacích systémov sa odporúča realizovať aj mimo pravidelných periodických termínov v prípadoch, keď sa na stroji menilo odmeriavanie, menili sa pohybové (guľôčkové) skrutky, resp. ak bola upravovaná geometria stroja, napríklad novým ustavením na základ.
Aplikáciou kontroly a kalibrácie v uvedenom rozsahu získa majiteľ stroja okrem úspory nákladov na údržbu aj ucelený obraz o kondícii strojov, napríklad v podobe informácií o dosiahnutej presnosti výroby jednotlivých CNC obrábacích strojov vo svojej spoločnosti.
Materiálna báza
V prípade realizačných prostriedkov sa pôvodne samostatné a jednoduchšie snímače veličín dnes nahrádzajú kompaktnými meracími systémami, ktoré riešia aj linearizáciu prevodovej charakteristiky samotného snímača, unifikáciu výstupného signálu i kódovanie výslednej informácie do číslicového kódu, s rešpektovaním príslušného komunikačného protokolu.
Takýto merací systém, umiestnený priamo v diagnostikovanom objekte, dokáže inteligentným spôsobom komunikovať s riadiacou jednotkou diagnostického systému. Prenos dát z meracieho systému do riadiacej jednotky diagnostického systému je samostatným problémom. V súčasnosti sa čoraz častejšie využíva špeciálna zbernica priemyselného typu, kde jednotlivé meracie členy komunikujú s riadiacou jednotkou (často je to PLC), ktorá je odolná voči rušiacim vplyvom prostredia. Podmienkou tejto číslicovej komunikácie je jednotné rozhranie a spoločný komunikačný protokol. Schopnosťou komunikovať sa PLC stávajú technologickým rozhraním počítačových informačných systémov v priemyselnom prostredí.
Modernejšie diagnostické systémy sú implementované do monitorovacích, resp. riadiacich systémov, založených na využití programovateľných logických automatov PLC. Tieto systémy poskytujú dostatok informácií aj pre diagnostiku objektov. Ide napríklad o chybové stavy, nebezpečné trendy, predpovedanie hroziacich porúch a havárií, určenie príčiny porúch.
V špeciálnych prípadoch umožňujú implementovať aj zložitejšie inteligentné algoritmy na rozpoznávanie stavov objektu, napríklad na základe meraní bodu najbližšieho k tvoriacemu bodu nástroja možno prispieť k nekonvenčným spôsobom adaptívneho riadenia strojov. To znamená schopnosť riadiť pohony tak, aby namerané súradnice vždy zodpovedali predpísaným súradniciam a aby každý pohon reagoval na zmenu súradnice aj vtedy ak jej zmena nesúvisí s jeho pohybom, a to za predpokladu, že došlo k odchýlke súradnice od predpísanej hodnoty.
Informačná báza
Súčasným trendom v rámci údržby je minimalizovať tzv. opravy po poruchách strojov a, naopak, vyvíjať tlak na zavádzanie prediktívnej, resp. proaktívnej údržby. Ta je založená na sledovaní skutočného stavu strojných zariadení a efektívnom informačnom systéme.
Úlohou informačného systému je sledovať, analyzovať a vyhodnocovať stav zariadení, teda kontrolovať funkčnosť a bezporuchový stav stroja, ako aj už ukončené údržbárske operácie. Tu má svoje miesto proaktívna diagnostická údržba, kde sú diagnostické meracie systémy prepojené s informačným systémom údržby, pričom spolu s ďalšími nástrojmi na plánovanie a riadenie údržby podporujú operatívne aj dlhodobé strategické rozhodovanie o riadení údržby. Začlenenie vhodnej on-line diagnostiky do systému riadenia údržby vedie k úsporám nákladov na údržbu a opravy strojov aj k výraznej eliminácii rizika vyplývajúceho z nežiaducich výpadkov výroby a z ďalších dôsledkov, ako je strata odberateľov či vplyv na bezpečnosť práce a znečistenie životného prostredia, prípadne zvýšená energetická náročnosť prevádzky strojov.
Vytvorenie vlastného systému znamená predovšetkým: určiť vhodné merané veličiny, výber vhodných senzorov, výber zbernej jednotky na spracovanie signálov, pripojenie zbernej jednotky k dátovej sieti a dátovému serveru s databázou, pripojenie informačného systému údržby k databáze, správne využitie údajov v informačnom systéme údržby.
Medzi hlavné funkcie informačného systému patrí vizualizácia a archivácia nameraných údajov o prevádzkovom stave strojov (porucha, údržba), vrátane vyhodnotenia a záznamu.
Nastavovanie ich medzných hodnôt a generovanie alarmu pri ich prekročení a hlásenia vo forme SMS, e-mailu a predovšetkým generovaním požiadaviek na údržbu, prípadne priamo pracovných príkazov údržby.
Pracovné príkazy už obsahujú postup na vykonanie zásahu údržby, informácie o náhradných dieloch, prípravkoch a o bezpečnosti pri práci.
Dôležitou funkciou je aj reportovanie o všetkých medzných situáciách na danom zariadení a ich štatistické spracovanie pre ďalšiu predikciu a analýzu, napr. FMEA alebo RCM a prijímanie proaktivných opatrení.
Záver
Moderné systémy diagnostiky a údržby sa stále rozvíjajú a pre ich väčšie rozšírenie treba len podporiť proaktivný prístup k riadeniu údržby výrobných podnikov a posilniť snahy vhodnými technickými nápadmi poruchám predchádzať, ako ich len krkolomne a chaoticky hasiť. Starostlivosti o drahé a vyspelé výrobné technológie by mala zodpovedať aj vyspelosť dostupných nástrojov a metód údržby.
TEXT/FOTO: doc. Ing. Štefan Valenčík, CSc., SjF – KVT a R, TU Košice