dmg1Najväčší výrobca obrábacích strojov na svete, spoločnosť DMG MORI, začiatkom nového roka vo svojom závode DECKEL MAHO Pfronten už tradične bilancuje uplynulý rok a predstavuje novinky a plány na najbližšie obdobie. V rámci Dní otvorených dverí taktiež vystavovala viac ako 60 strojov, vrátane dvoch svetových premiér.


Na ploche 7 500 m2 sa každoročne koná malý veľtrh. Aj keď v ňom nájdete iba stroje jednej značky, aj tak sa na podujatí schádzajú tisícky strojárov z celého sveta. Na základe pozvania českej pobočky DMG MORI sa podujatia zúčastnilo aj niekoľko desiatok českých a slovenských zástupcov, vrátane našej redakcie.
V tomto roku návštevníci obdivovali okrem svetových premiér strojov DMP 70 a LASERTEC 125 Shape aj riešenia pre budúcnosť zamerané na digitalizáciu, automatizáciu a aditívnu výrobu. Integrovanou automatizáciou boli napríklad vybavené až dve desiatky strojov. Spoločnosť DMG MORI rovnako upriamila pozornosť na celý hodnotový reťazec používateľa.

DMP 70 pre najrôznejšie priemyselné odvetvia
Vo svetovej premiére uvedený extrémne kompaktný výrobný stroj DMP 70 sa vyznačuje zástavbou plochou iba 4,2 m2. Uplatnenie nájde predovšetkým v medicínskych aplikáciách, v dielenskej výrobe, ale aj v letectve a v ostatných náročných priemyselných odvetviach. Pojazdy v rozsahu 700×420×380 mm ponúkajú priestor pre široké spektrum komponentov, vďaka čomu je stroj DMP 70 vhodným adeptom na obohatenie súčasných strojových parkov. Dynamicky obrába komplexné obrobky s rýchlym posuvom až 60 m/min a so zrýchlením až 2g. Výmena nástrojov je dynamická, čas trieska–trieska sa blíži k 1,5 s. Zásobník nástrojov má priestor pre 25 nástrojov a vďaka kovovým lôžkom nástrojov je dlhodobo pevný a stabilný. Zárukou presnosti sú robustné liatinové lôžka stroja z jedného kusa, absolútne systémy priameho odmeriavania v základnom vyhotovení a optimálny chladiaci systém. Automatizačné riešenie, ako je zariadenie na manipuláciu s obrobkom WH 3 CELL, ktoré bolo na Open House predstavené spoločne so strojom DMP 70, je možné flexibilne pripojiť z pravej či ľavej strany, resp. spredu.

dmg2
DMP 70

 

Efektívne štruktúrovanie povrchov veľkých foriem
Ako úplná novinka radu LASERTEC bol v Pfrontene predstavený stroj LASERTEC 125 Shape. Laserový stroj je špeciálne navrhnutý pre povrchové štruktúrovanie veľkých foriem až do ø 1 250×700 mm a hmotnosti obrobku až 2 600 kg (voliteľne s tandemovým pohonom A osi). Voliteľný vysokorýchlostný suport osi Z zvyšuje rýchlosť posuvu v osi Z z 1,5 m/s na 4 m/s; laser dosahuje pulznú frekvenciu až 1 000 kHz. Pri tomto modeli sa konštruktérom podarilo ešte viac optimalizovať kvalitu textúry bez toho, aby sa znížila procesná rýchlosť. Výsledkom sú o 69 percent kratšie výrobné časy, a tým aj významne nižšie náklady na komponent.

Integrovaná digitalizácia výrobných procesov
Spoločnosť DMG MORI považuje digitalizáciu za strategickú oblasť pre budúcnosť. V priebehu Open House preto pripravila pre návštevníkov špeciálnu prehliadku, v rámci ktorej predstavila digitálne produkty a riešenia pre integrovanú digitalizáciu. Mohli sme vidieť plánovanie výroby na piatich staniciach pre plánovanie pracovných kapacít v závode DECKEL MAHO Pfronten, plne integrovaný systém plánovania a riadenia výroby a oblasť prípravy a výroby pre digitálne procesy vo výrobe vložky formy – od plánovania pracovných postupov pomocou CAD/CAM (Siemens NX) a CELOS verzie PC až po výrobu na DMC 1850 V s CELOS verzie 5.
Prehliadka digitalizácie produktov DMG MORI v rámci celého hodnotového reťazca bola zavŕšená prezentáciou služby Monitoring s možnosťami DMG MORI Messenger, Condition Analyzer, Performance Monitor a Production Cockpit a v oblasti servisu a údržby platformy Werkbliq. Táto platforma, založená na webových a multipredajných platformách, umožňuje okrem iného spravovať údržbu celkovo ôsmich päťosových frézovacích obrábacích centier a troch univerzálnych plochých brúsiacich strojov v strojárskej výrobe a 17-tich frézok v technologickom centre DECKEL MAHO Pfronten. Návštevníkom boli navyše naživo predvádzané výhody priamej servisnej podpory s novou službou NETservice, vrátane servisnej kamery.

Integrované automatizačné riešenia
Stroje vybavené automatizáciou sú rozhodujúcou súčasťou digitálnej fabriky. Spoločný podnik DMG MORI HEITEC podporuje DMG MORI vo vývoji a realizácii flexibilných automatizačných riešení. Najnovším príspevkom do oblasti automatizácie je systém Robo2Go druhej generácie pre flexibilnú manipuláciu s obrobkami na sústruhoch a široká ponuka paletizačných systémov. PH 150 s až dvanástimi paletami a maximálnou kapacitou zaťaženia 250 kg bola predvádzaná na stroji DMU 65 monoBLOCK. Stroj DMU 85 monoBLOCK bol pre zmenu prezentovaný s novým PH 400. Pre stroje radu DMU je PH 400 ideálnym automatizačným paletovým systémom pre zakladanie veľkých obrobkov až do hmotnosti 800 kg. Pre modely DMU 80 P duoBLOCK a DMU 90 P duoBLOCK je k dispozícii aj verzia hmotnosti paliet 800 kg.

dmg3
LASERTEC 125 Shape

 

Aditívna výroba
Portfólio spoločnosti zahŕňa štyri kompletné výrobné reťazce pre aditívne výrobné postupy s práškovou tryskou a v práškovom lôžku. Kvôli zabezpečeniu komplexnej ponuky DMG MORI kombinuje vlastné stroje pre aditívnu výrobu z radov strojov LASERTEC 3D a LASERTEC SLM s obrábacími centrami z vlastnej širokej ponuky. Pokračujúci vývoj v odbore výrobca demonštroval na najnovšom modeli LASERTEC 12 SLM s inovatívnym softvérovým riešením OPTOMET.
S priemerom ohniska iba 35 µm je nový LASERTEC 12 SLM štyrikrát presnejší ako uvádzajú súčasné priemyselné štandardy. To dovoľuje výrazne jemnejšie rozloženie štruktúry, ktorá pre zmenu umožňuje tenšie hrúbky steny. Zároveň tento stroj s práškovým lôžkom ponúka konštrukčný objem 125×125×200 mm, ktorý je unikátny v tejto triede presnosti. Používateľsky prívetivý Stealth Design a rePLUG práškový modul – známy zo stroja LASERTEC 30 SLM 2. generácie pre výmenu materiálu za menej ako dve hodiny – je zárukou vysokého stupňa procesnej automatizácie a vysokej bezpečnosti práce.
Nový softvér OPTOMET automaticky vypočítava optimálne výrobné parametre. To zjednodušuje programovanie a vedie k výraznému zlepšeniu povrchových vlastností a reprodukovateľným vlastnostiam materiálu.

Spoločnosť plánuje v práve začínajúcom roku predstaviť viac ako 25 inovácií a svetových premiér. Väčšina z nich bude uvedená na jesennom veľtrhu EMO Hannover.

Celý príspevok nájdete v prvom tohtoročnom vydaní časopisu Strojárstvo/Strojírenství.

TEXT Michal Múdrý FOTO DMG MORI