titulnaV súčasnosti musí byť každý priemyselný výrobok a súčiastka označená popisom. Často to nie sú len jednoduché písmená, ale aj zložité kódove značky, logá a podobne. Značenie musí byť dostatočne malé a zároveň dobre čitateľné a navyše odolné voči oteru, prípadne voči pôsobeniu rôznych chemických látok.


V priemysle sa používajú konvenčné spôsoby značenia – mechanické gravírovanie, chemické leptanie a mikroúder. Každý z týchto spôsobov má svoje nevýhody.


Mechanické gravírovanie má nižšiu rýchlosť popisu, opotrebovávajú sa nástroje, súčiastku treba upínať, detaily možno gravírovať do 2–3 mm, narúša sa povrch materiálu. To isté platí o mikroúderovom značení. Navyše, mikroúder je vhodný len na hrubé jednoduché značenie bez detailov. Chemické leptanie je vhodné, ak nechcete narušiť povrch materiálu a je vhodné aj na menšie detaily. Je však náročné na prípravu leptacích šablón a vzniká problém s nebezpečným odpadom. Existuje však jednoduchý a vysoko kvalitný spôsob značenia, ktorý odstraňuje všetky tieto nevýhody – laserové značenie.

 

fiber_frontLaserové značenie

Táto technológia je v súčasnosti najkvalitnejším a najekonomickejším spôsobom značenia. Laserové značiace stroje majú jednoduché ovládanie, značenú súčiastku netreba upínať, značenie je veľmi rýchle a rozlíšenie popisu je také vysoké, že nie je problém spraviť čitateľný popis s veľkosťou len 0,5 mm, dosiahnuť tieňované značenie, vrátane reprodukcie fotogrfií. Povrch materiálu sa naruší len do pár mikrónov a pritom je nezmazateľný. Navyše, je to veľmi lacný spôsob značenia.


V laserových zariadeniach treba meniť laserovú trubicu. Jej životnosť je však veľmi dlhá, cca 50 tisíc hodín. Jedna pracovná hodina na takomto laseri tak stojí max. 0,30 – 1,00 euro. Ak uvážite, že vytvorenie popisu veľkosti napríklad 3x20 mm trvá pár sekúnd, je to naozaj mimoriadne lacné.


V minulosti bránila väčšiemu nasadeniu laserov na značenie súčiastok ich vysoká cena, teraz je však situácia odlišná. Vďaka firmám, ako je americký Epilog laser, možno kúpiť špičkový laser na značenie za veľmi výhodnú cenu. Firma pôsobí v laserovom priemysle už 22 rokov a vyrába širokú škálu laserov rôznej veľkosti a výkonov. Jej výrobky sa používajú na celom svete a získali si dôveru zákazníkov vďaka vysokej kvalite, spoľahlivosti a perfektnému servisu.

 

fiber_materialsFiberMark

Epilog ponúka laserové systémy na značenie kovových materiálov – FiberMark. Je to unikátne zariadenie s laserovým zdrojom typu fiber, ktorým možno značiť všetky druhy kovov – oceľ, antikoro, meď, mosadz, titán, hliník, drahé kovy a aj rôzne druhy plastov – ABS, PE, PS, PP, Delrin a ďalšie.


Má pracovnú plochu 610x305 mm. Ak majú vaše súčiastky menšie rozmery, môžete ich rozmiestniť na celú pracovnú plochu a značiť ich všetky naraz – čím podstatne skrátite manipulačný čas. Pomocou rotačného prípravku je možné značiť aj rotačné súčiastky po celom obvode. Má jednoduché ovládanie – podobné ako obyčajná stolová tlačiareň a popis možno vykonávať napríklad priamo z AutoCADu, Corel Draw-u aj Wordu.


Celá údržba stroja spočíva len v čistení pracovného priestoru a občasnom premazaní vedení. Laserový zdroj má životnosť asi 50 tisíc hodín, teda náklady na 1 hodinu práce sú max. 0,50 eur.


Vďaka jednoduchosti obsluhy, vysokej kvalite popisu, spoľahlivosti a výhodnej cene je to najvýhodnejšia kúpa na českom i slovenskom trhu.


Firma Epilog vyrába aj lasery typu CO2, vhodné nielen na značenie, ale i na gravírovanie a rezanie najmä nekovových materiálov.


Výhradným distribútorom firmy Epilog pre ČR a SR je spoločnosť UHAL trade, s. r. o. Servis je veľmi pohotový, zabezpečený servisnými technikmi v Michalovciach, Žiline, Bratislave, Brne a Plzni.


epilog-male

UHAL trade, s. r. o.

web: www.uhal.sk

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Katalóg s cenovou ponukou: http://www.uhal.sk/images/stories/katalogy/katalog11-2011.pdf

 

TEXT/FOTO: Ing. František Uhal