Automatické zmiešavacie zariadenie WAGNER 2K COMFORTDlhodobo a čoraz intenzívnejším trendom v povrchových úpravách v priemysle je striekanie viaczložkových farieb namiesto jednozložkových. Prečo je to tak?

Výhody viaczložkových 2K farieb
2K znamená, že farba, ktorú striekame, sa skladá z dvoch komponentov. Z komponentu A, ktorý značí bázu = farbu a komponentu B, tzv. tvrdidla, resp. tužidla. Existujú aj viaczložkové materiály, 3K alebo 4K, keď zmiešaný materiál obsahuje ďalšie komponenty, napríklad prerieďovanie rozpúšťadla.
Podstatou je chemická reakcia, ktorá vznikne ich zmiešaním. To prináša niekoľko výhod. Nastriekaný výrobok má podstatne vyššiu odolnosť voči mechanickému poškodeniu, chemickým vplyvom alebo nepriaznivým podmienkam počasia. Dvojzložkové materiály majú dlhšiu životnosť, lepšiu skladovateľnosť a nižšiu spotrebu rozpúšťadiel. Celý proces je mimoriadne efektívny.

Striekanie dvojzložkovej farby
Striekanie dvojzložkovej farby

Dôležité faktory pri práci s viaczložkovými materiálmi
Správne vlastnosti materiálu zabezpečuje presné dávkovanie. Komponent A a B treba dávkovať presne podľa údajov (pomer miešania) z technického listu od výrobcu farby. Miešací pomer je uvedený v technickom liste v dieloch podľa objemu alebo hmotnosti. Pomer napr. 4:1 znamená 4 diely zložky A a 1 diel zložky B.
Rovnako dôležité ako presné dávkovanie je homogénne premiešanie. Ak tužidlo a základ nie sú dobre premiešané, výsledok nástreku nedosiahne požadované vlastnosti.
Čas spracovateľnosti (POT LIFE) je čas, počas ktorého treba zmiešanú farbu nastriekať. Na konci spracovateľnosti farba mení vlastnosti a zvyšuje sa aj viskozita. Ľudovo povedané, farba zatvrdne „ako kameň“, čo má fatálne následky – výrazne ohrozí funkčnosť striekacieho systému, zničí hadice a všetky rozvody, kde sa už zmiešaná farba nachádza.
Zvýšenie teploty znižuje viskozitu materiálov, čo má za následok jednoduchšie a lepšie striekanie. Rozdielna viskozita základu a tužidla môže viesť k zlému premiešaniu. Zahriatím komponentu s vyššou viskozitou bude miešanie homogénnejšie. Treba si uvedomiť, že teplota materiálu alebo okolitého prostredia urýchľuje reakciu, teda znižuje čas spracovateľnosti.

WAGNER – Záruka spoľahlivosti a kvality
Pri použití klasických striekacích systémov musia byť všetky zložky dávkované a zmiešané externe ešte predtým, ako ich naplníme do systému. To znamená kontrolu času spracovateľnosti, presnosti pomeru zmiešania, vysokú spotrebu čistiaceho materiálu a dlhý čas na čistenie.
Vďaka striekacím, dávkovacím a zmiešavacím systémom WAGNER môžeme všetky spomenuté faktory vyhodiť z hlavy a venovať sa práci. O všetko sa postarajú mechanické alebo automatické systémy WAGNER, ktoré zvyšujú efektivitu a rýchlosť práce a zároveň znižujú náklady, spotrebu materiálov a čas pri výrobnom procese. Kompletný rad zariadení WAGNER 2K Smart, 2K Comfort a TwinControl zabezpečuje flexibilitu použitia na každú požiadavku bezstarostného a efektívneho striekania viaczložkových farieb.
Zariadenia majú nastavené všetky potrebné procesné a kontrolné hodnoty. Takže máme istotu, že zariadenie dodrží presný pomer a homogénne zmiešavanie všetkých zložiek. Navyše, v prípade, že nestriekame, upozorní na blížiaci koniec spracovateľnosti zmiešanej farby a nastaví režim (úspornejšieho) prepláchnutia.
Vďaka zmiešavacím systémom WAGNER tak môžeme s jedným zariadením inteligentne a efektívne riadiť a jednoducho vymieňať až (!) 25 komponentov A a 30 ostatných komponentov (B, C, D) v prípade, že vo výrobe používate väčší počet typov a odtieňov náterových hmôt.

Lakovacia kabína so striekacími pumpami WAGNER
Lakovacia kabína so striekacími pumpami WAGNER

TECHNIKUM je tu pre vás
Firma TECHNIKUM sa striekaniu a nanášaniu povrchov venuje viac ako tridsať rokov. Vypracujeme návrh, realizujeme, robíme servis, inštalácie a máme požičovňu. V Trnave máme testovacie a predvádzacie centrum, kde môžeme navrhnúť, ukázať a prezentovať striekací systém podľa vašich požiadaviek. Radi vám pomôžeme s návrhom a odskúšaním ideálneho striekacieho systému, ktorý vašu výrobu posunie o level vyššie.

text/foto Technikum