ZKW 1sSpoločnosť ZKW, ktorá má na Slovensku svoj druhý najväčší výrobný závod, pripojí začiatkom mája 2021 k svojim doterajším lokalitám kancelárie v českom Olomouci a čínskom Šanghaji. Nová pobočka v Olomouci bude súčasťou celosvetovej výskumnej siete. V olomouckom výskumnom centre by zo začiatku malo nájsť prácu 50 vývojárov, pričom cieľ ZKW je do roku 2023 zamestnať až 100 kvalifikovaných špecialistov, vrátane inžinierov zo Slovenska.


Olomoucký kraj má dlhú tradíciu výskumu a výroby svetlometov. Priamo v Olomouci sídli druhá najstaršia univerzita v Českej republike, ktorá má samostatnú katedru, zameranú na výskum svetelných technológií. Dostatočná ponuka na trhu práce a dlhoročná lokálna expertíza v oblasti automobilového priemyslu sú pre spoločnosť ZKW zárukou, že noví zamestnanci budú mať dobré technické a odborné zázemie. „Región ponúka vysokokvalifikovanú pracovnú silu, ktorú plánujeme využiť pri vývoji prémiových svetelných systémov. Už v súčasnosti hľadáme skúsených inžinierov z automobilového priemyslu, so zameraním na oblasť svetiel, dizajnu, elektroniky a softvéru,“ oznamuje CEO Oliver Schubert.

Ďalšie investície do závodu v Krušovciach
Koncom roka 2020 dostala spoločnosť finančnú injekciu od Európskej Investičnej Banky (EIB) vo výške 150 miliónov eur. Koncern plánuje finančné prostriedky využiť na rozvoj svojich inovačných aktivít, ktoré sú kľúčovým faktorom úspechu celej skupiny. ZKW plánuje investovať do udržateľnej výroby a rozvoja zelených technológií. Slovenský výrobný závod v Krušovciach čakajú investície do energeticky úsporných systémov. „Naše investičné plány na nasledujúce tri roky sú naozaj veľké. ZKW plánuje dosiahnuť v roku 2022 rekordné tržby. Som nesmierne hrdý, že máme aktuálne najvyšší objem objednávok v histórii spoločnosti. Dáva mi to reálnu nádej aj do budúcnosti. Som si istý, že sa spolu so všetkými mojimi kolegami dokážeme vysporiadať s výzvami, ako digitalizácia, silná konkurencia na trhoch, či udržateľnosť,“ uzatvára Schubert.

ZKW 2s

Úspešný fiškálny rok aj napriek pandémii
ZKW Group sa v roku 2020 podarilo, aj napriek pandémii a komplikovanej hospodárskej situácii, udržať trhovú pozíciu, ktorá koncernu pomôže čeliť budúcim výzvam. Dodávateľsko-odberateľské reťazce v rámci koncernu naďalej koordinuje špeciálna pracovná skupina vytvorená ako reakcia na hospodársku situáciu spôsobenú celosvetovou pandémiou. Tržby koncernu dosiahli hodnotu 1,03 miliardy eur.
„V uplynulom roku sme ako koncern preukázali neuveriteľnú flexibilitu. Vďaka schopnostiam našich manažérov, vynikajúcej tímovej práci a nasadeniu všetkých zamestnancov, sa nám podarilo udržať v našich závodoch výrobu. Za kolektívne úsilie patrí všetkým kolegom obrovská vďaka. Budeme naďalej pokračovať v raste a kráčať v predkrízových šľapajach,“ hodnotí uplynulý rok Oliver Schubert, CEO ZKW Group.

TEXT/FOTO ZKW