dmgEpidémia koronavírusu naďalej ovplyvňuje celkovú hospodársku situáciu a spôsobuje výrazný pokles svetového dopytu po obrábacích strojoch.

Ani najväčší výrobca obrábacích strojov na svete, spoločnosť DMG MORI, sa nedokázal vyhnúť jej následkom. Napriek tomu firma zostáva v zisku.

Príjem objednávok, tržby a výnosy v prvých šiestich mesiacoch roka 2020 boli v prípade japonsko-nemeckého koncernu výrazne pod vysokými hodnotami predchádzajúceho roka. Príjem objednávok dosiahol 784,0 milióna eur (predchádzajúci rok 1 412,3 milióna eur). Tržby z predaja boli 838,0 milióna eur (predchádzajúci rok 1 276,4 milióna eur). Napriek zložitým trhovým a hospodárskym podmienkam boli výsledky firmy pozitívne: EBIT dosiahol 33,2 milióna eur (predchádzajúci rok 103,4 milióna eur). Marža EBIT bola 4,0 % (predchádzajúci rok 8,1%).
Christian Thönes, predseda výkonnej rady na tému polročných výsledkov uviedol: „V dôsledku krízy spôsobenej koronavírusom naši zákazníci urýchľujú prechod na digitálnu továreň. To posilňuje náš zámer ďalej rozširovať schopnosti v oblasti automatizácie, digitalizácie a aditívnej výroby. Investovanie do inovácií, a najmä digitalizácie, je jediným východiskom z krízy. Hospodárska situácia je a zostáva náročná. Máme však dobrú pozíciu a budeme mať aj naďalej pozitívne výsledky.“

Prognóza do konca roka
Globálne hospodárstvo je v súčasnosti v recesii. Očakáva sa preto, že svetový trh s obrábacími strojmi v roku 2020 prudko poklesne. Nemecká asociácia výrobcov obrábacích strojov (VDW) a britský inštitút hospodárskeho výskumu Oxford Economics v prognózach očakávajú výrazný pokles svetovej spotreby o 28,3 % na 52,3 miliardy eur (odhad z októbra -0,6 %; 71,7 miliardy eur). Ďalšia predpoveď profesijných združení bude zverejnená podľa plánu v októbri.
V súčasnej situácii aj napriek prebiehajúcej recesii plánuje spoločnosť DMG MORI na celý rok príjem objednávok vo výške približne 1,6 miliardy eur a tržby vo výške približne 1,65 miliardy eur. Očakáva sa zisk EBIT na úrovni 60 miliónov eur. Prognóza do konca roka však vychádza z predpokladu, že v dôsledku pandémie nedôjde k druhému zablokovaniu podnikania.

Rozšírený príspevok uverejníme v septembrovom vydaní časopisu Strojárstvo/Strojírenství.

TEXT/FOTO Michal Múdrý