obr1Spoločná iniciatíva firiem KraussMaffei Technologies, spol. s r. o., a i2 – industrial innovations, s. r. o., viedla k spusteniu masovej výroby ochranných štítov na tvár, ktoré sú v súčasnej situácii spojenej s koronavírusom jedným z nedostatkových tovarov na trhu nielen na Slovenku, ale aj v zahraničí.


Spoločnosť i2-industrial innovations spustila výrobu ochranných štítov na tvár pomocou technológie 3D tlače, ktorá sa však z dôvodu stúpajúceho dopytu ukázala ako málo efektívna – nákladná a časovo náročná. Ideálnym riešením bolo použiť technológiu vstrekovania plastov a dosiahnuť tak mnohonásobne vyššiu produkciu s nepomerne nižšími nákladmi. Oslovením firmy KraussMaffei Technologies a spojením expertov oboch spoločností sa podarilo utilizovať vstrekovací lis, formu aj výrobný proces, čím sa dosiahol optimálny pracovný cyklus stroja a minimalizácia počtu nepodarkov. Proces zmeny výrobného procesu komponentu z 3D tlače na vstrekovaciu technológiu si vyžadoval iba minimálne zásahy do prvotného modelu komponentu, hlavne čo sa týka skosení plôch, ktoré umožnia ľahšie vybratie produktu z formy vstrekolisu. Aktuálne sa denne vyrobí cca 20 000 ks ochranných štítov.

obr2
Samotný štít je opakovateľne použiteľný a dezinfikovateľný alkoholovými prípravkami. Poskytuje dobrú viditeľnosť vďaka priehľadnej fólii a zároveň chráni aj hornú časť tváre, vďaka jej predĺženiu práve v tejto oblasti. Nosí sa pohodlne, má nízku hmotnosť, čo ocení používateľ hlavne pri mnohohodinovom nosení. Gumička v zadnej časti umožňuje ľubovoľnú jednoduchú nastaviteľnosť pre rôzne typy tváre. Montáž štítu je, vďaka priloženého návodu, veľmi jednoduchá.

obr3
Použitím ochranného štítu na tvár sa znižuje riziko kontaktu s drobnými kvapôčkami prenášajúcimi vírus pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní. Chránite nielen seba, ale aj svojich blízkych.
 
TEXT/FOTO Zuzana Pliešovská