shutterstock 1265319334Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, koľko odpadu vyprodukuje bežná rodina napríklad počas jedného mesiaca? Mnohí ľudia túto tému často prehliadajú, pričom odpad ani len netriedia. To však prirodzene sťažuje prácu súvisiacu s jeho zberom a následným spracovaním, resp. triedením. A v neposlednom rade, zaťažuje to aj naše životné prostredie.

Každý môže svojou troškou prispieť k lepšej starostlivosti o prírodu. Začnite napríklad tým, že budete odpad z vašej domácnosti triediť, recyklovať a využívať. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na využívanie a recyklovanie odpadu.

Ako využívať odpad
Využívanie už vyprodukovaného odpadu je záležitosťou najmä niektorých druhov ovocia a zeleniny, ktorých zvyšky sa dajú prakticky použiť aj na také činnosti, ktoré by vám možno ani len nenapadli. Skvelým príkladom sú či už šupky z banánov a jabĺk, alebo aj kávová usadenina.

Ako využiť banánové šupky
Banány patria k všeobecne najobľúbenejšiemu ovociu. Okrem toho, že sú zdravé, sú aj ľahko prenášateľné. Môžete si ich tak zobrať prakticky kdekoľvek. Čo však s banánovými šupkami? Vedeli ste, že banánové šupky môžu upokojovať pokožku? A navyše, môžu byť skvelou výživou aj pre vaše izbové rastlinky. Stačí ich len lúhovať vo vode, ktorou následne rastliny polejete.

Ako využiť šupky z jabĺk
Šupky z jabĺk sú síce nabité vitamínmi, no niekto ich jednoducho nemá rád. Dokonca, nemali by sa dávať ani maličkým deťom, pretože ich môžu nadúvať. Ako ich teda využiť? Vyskúšajte si z nich urobiť napríklad čaj. Pridajte doň trochu celej škorice a vašou domácnosťou sa bude šíriť úžasný závan Vianoc.

Ako využiť kávovú usadeninu
Keď si niekto z vašej domácnosti rád dopraje klasického „turka“, v šálke mu pravdepodobne zostane horká kávová usadenina. Viete, že aj tá sa dá fantasticky využiť? Dáme vám hneď 2 tipy. Zatiaľ čo prvým bude pohnojenie vašich kvetov, tým druhým bude vyživenie vašich vlasov. Presne tak, kávová usadenia sa dá použiť aj na rôzne vlasové zábaly.

shutterstock 1023534823
Ako recyklovať odpad
V každej domácnosti by malo byť základné povedomie o tom, ako sa starať o rôzne materiály. Týka sa to nielen prania, ale aj recyklovania odpadu. V rámci neho sa zameriame najmä na bioodpad. Dáme vám hneď niekoľko tipov na to, čo s ním urobiť.

Tipy na recyklovanie bioodpadu
Bez ohľadu na to, či bývate v byte, alebo v dome so záhradou, nejaký ten bioodpad určite produkujete. Spomenúť môžeme napríklad zvyšky ovocia a zeleniny, čajové vrecká či vyššie zmieňovanú kávovú usadeninu. Samozrejme, ľudia, ktorí žijú v domoch so záhradou, vyprodukujú bioodpadu oveľa viac. Do tejto skupiny totižto spadá aj pokosená tráva, listy alebo zvyšky rastlín. Samozrejme, je toho ešte viacej – napríklad piliny, štiepky, popol, pečivo, perie, chlpy a podobne.
Všetok vyššie zmieňovaný bioodpad môžete s čistým svedomím vložiť do kompostéru, resp. do kompostovej jamy. Neskôr ho viete všetok použiť na hnojenie pôdy. Budete mať z neho teda 100-percentný úžitok.
A aby sme nezabudli: chováte sliepky? Vedeli ste, že táto nenáročná hydina skonzumuje takmer všetky zvyšky z kuchyne? Okrem toho, slepačince, ktorých je z chovu sliepok naozaj neúrekom, môžete tiež hádzať do kompostu. Postarajú sa o veľmi kvalitnú výživu pre pôdu.

Ako skladovať bioodpad v domácnosti?
Predpokladáme, že zvyšky z kuchyne ani iný bioodpad vyprodukovaný v domácnosti asi nebudete chcieť mať vystavený na kuchynskej linke. Odporúčame vám preto zakúpiť si osobitný odpadkový kôš, prípadne nejakú viackusovú sadu. V prípade viacerých kusov totižto budete môcť triediť bioodpad na ten, ktorý pôjde rovno do kompostu, a ten, ktorým potešíte vaše sliepky.

5b6b23d14108b2e6dfb0ce5e0ab165e64c7440e7 jurhan co kg germany kos na triedeny odpad sortibox 25 l 3 ks sedy kamen
Náš tip: Odpadkové koše vhodné nielen na triedenie bioodpadu nájdete napríklad na portáli Biano, ktorého hlavnou devízou je zoskupovanie ponuky mnohých overených e-shopov. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že ponúka praktické filtrovanie, ktoré náramne urýchľuje a celkovo uľahčuje výber a nakupovanie. Foto: Biano.sk

Zdroj obrázkov: Shutterstock.com