zkw

Spoločnosť ZKW plánuje prejsť v rámci celého koncernu na uhlíkovo neutrálnu výrobu do roku 2025, pričom do roku 2038 majú byť uhlíkovo neutrálne všetky výrobky spoločnosti ZKW. „Ako globálny hráč si uvedomujeme svoju sociálnu a spoločenskú zodpovednosť. Preto do roku 2025 pretvoríme naše výrobné závody na uhlíkovo neutrálnu výrobu. Chceme sa aktívne podieľať na ochrane klímy a podrobne prehodnotiť uhlíkovú stopu našich výrobkov.

Chceme sa aktívne podieľať na ochrane klímy a podrobne prehodnotiť uhlíkovú stopu našich výrobkov. Hlavným cieľom našej stratégie je zvýšiť energetickú účinnosť, využívať obnoviteľné energie a kompenzovať zvyšné emisie,“ vysvetľuje Oliver Schubert, generálny riaditeľ skupiny ZKW.Výbornú východiskovú pozíciu pre plány koncernu vytvára slovenský závod v Krušovciach, kde sa vyrábajú hlavné reflektory a hmlové svetlá, ale aj vyvíjajú nové svetelné systémy. Výrobné haly vyhrievané odpadovým teplom zo strojov na vstrekové liatie. Halu osvetľujú energeticky úsporné LED svetelné diódy. Vďaka uvedeným opatreniam získala budova energetický certifikát triedy A0 ako vôbec prvá výrobná hala na Slovensku a spoločnosť ZKW Slovakia získala za ňu ocenenie „Stavba roka“.

K aktivitám ZKW sa pripájajú aj zamestnanci po celom svete. V slovenskom závode v Krušovciach sa zamestnanci zaviazali k udržateľnosti a ochrane životného prostredia. Odpad z výrobných procesov a prepravy, ako sú drevené palety, kovové sudy a kartónové krabice využívajú zamestnanci s heslom „Veci si zaslúžia druhú šancu“ a vyrábajú z nich paletový nábytok, vyvýšené záhony, nádoby na kompost a sudy na dažďovú vodu. TEXT jv