titmV automatizovanom obrábacom procese zohráva spoľahlivá, precízna a priestorovo šetrná výmena oborobkov veľmi dôležitú úlohu. V tomto prípade SCHUNK, líder v upínacích technológiách a uchopovacích systémoch, vyvinul tenký, odľahčený modul na minimalizáciu rušivých kontúr, kde sa nakladanie paliet deje v tesnej blízkosti ku stolu stroja.

 

 

Použitím modulu VERO-S NSR sa minimalizuje požiadavka na priestor na nakladanie paliet na upínacie stanice, vďaka čomu zostáva dostatočný priestor na obrábanie obrobku a na pohyby vretena. Pri hmotnosti 1,6 kg (veľkosť 160) dosahuje robotický modul upínaciu silu až do 15 kN a tak vytvára extrémne tuhý systém. Je schopný prenosu krútiaceho momentu až do 1 600 Nm a je vhodný na spoľahlivú manipuláciu ťažkých paliet až do hmotnosti 350 kg (s rozmermi 400 x 400 mm).

 

obr1mRýchlovýmenný systém je vybavený dvojstupňovým upínacím zdvihom a vďaka tomu dokáže pracovať s veľkými hmostnosťami. Za účelom dosiahnutia optimálneho súladu medzi tuhosťou, robustnosťou a hmotnosťou konštruktéri firmy SCHUNK navrhli systém tak, aby silu neprenášali hliníkové diely, ale tá sa prenáša dielmi vyrobenými z nehrdzavejúcej ocele. Moduly sú samouzamykacie a zabezpečujú tvarové upnutie. Systém sa odomyká pri tlaku 6 bar bez potreby použitia mazaného vzduchu. Otváranie, zamykanie a prítomnosť paliet sa monitoruje pomocou indukčných snímačov, vďaka čomu sa môže celý proces nakladania monitorovať. Tieto veľmi kompaktné moduly sú kompletne utesnené a chránené proti šponám a kvapalinám.

 

TEXT/FOTO: SCHUNK Intec, s. r. o.

 

www.sk.schunk.com