fortsixPri každom procese vŕtania dielcov vznikajú otrepy spôsobené tvárnosťou materiálu pri jeho odoberaní. Otrepy alebo aj ostriny sú vyvýšené, ostré alebo zubaté kusy zostatkového materiálu na obrobku, ktoré ovplyvňujú kvalitu, životnosť obrobeného dielu alebo celej zostavy, môžu spôsobiť potenciálne škody a zranenia.

Strojné odihlovanie dier je proces, pri ktorom sú ostriny odstraňované už pri obrábaní a vykonáva ho stroj osadený odihlovacím nástrojom. Vďaka tomu sa môže celý výrobný proces urýchliť a zakaždým vytvoriť konzistentné, spoľahlivé a presné výsledky. Správne nastavenie takého procesu poskytuje vyššiu produktivitu a zamedzuje chybám, ktoré môžu vzniknúť pri manuálnom procese, ktoré by mohli spôsobiť zranenie alebo problémy s kvalitou dielca, čo je obzvlášť dôležité pre kusy s vysokou hodnotou, ako napríklad v leteckom či medicínskom priemysle a automotive.

Patentovaný systém upínania odihlovacej čepele
Patentovaný systém upínania odihlovacej čepele

Nový hráč na trhu s odihlovacími nástrojmi
V mnohých výrobných firmách predstavujú konečné operácie ako odihlovanie a nasledujúca kontrola dielca až 20 % z celkového času a nákladov na vyrobenie dielca. Správnou voľbou nástroja môžu výrobcovia znížiť personálne náklady, zabezpečiť vyššiu kvalitu a zvýšiť bezpečnosť vo svojej výrobe.
Spoločnosť FortSix.eu prináša na slovenský a český trh vo forme výhradného obchodného zastúpenia nástroje amerického výrobcu Michigan Deburring Tools s viac ako 30-ročnými skúsenosťami v oblasti odihlovania. Nástroje dokážu poskytnúť spoľahlivé odstraňovanie otrepov a zrážanie hrán pre otvory od Ø 1 mm do Ø 32 mm a pokryť široké spektrum aplikácii. Či už ide o aplikovanie v CNC obrábacích centrách, na jednoúčelových strojoch alebo ručné použitie, tieto nástroje sú navrhnuté pre stabilný, efektívny a plynulý chod a výnimočnú odolnosť proti opotrebovaniu, ktorá nemá konkurenciu. Patentovaný systém upínania minimalizuje čas prestojov a zjednoduší proces výmeny po opotrebení.

text/foto Fortsix.eu