Etra FI WRE OP ShuttleXP 232 1100Milujem topánky. Pripadá vám to ako klišé? Ja viem, určite si hovoríte „typická ženská“... Čo ale stojí za zmienku je, že som sa za tie roky naučila kupovať presne také topánky, aké potrebujem a vtedy, keď ich potrebujem. Pokiaľ nie ste majiteľom alebo zamestnancom nejakého obchodu, tak vás moja láska k topánkam asi necháva chladnými, ale dúfam, že mi poslúži ako dobrá analógia.


Pýtate sa, ako súvisia moje topánky s B2C a ich potrebou adaptovať sa na meniace sa podmienky? Celkom jednoducho! Moje prvé topánky stáli okolo 20 eur. V priebehu rokov sa cena mojich topánok prispôsobovala môjmu životnému štýlu a platu. Rovnako, ako som ja svoje nákupné návyky postupne menila, musia aj B2C firmy svoje procesy adaptovať tak, aby zodpovedali požiadavkám ich biznisu ale napríklad aj možnostiam ich logistiky, pokiaľ ide o kapacitu skladu, spôsob skladovania tovaru, finančné možnosti na nákup technológií alebo pracovnú silu.


topanky‘Neexistuje jedno univerzálne riešenie – pre topánky, ani pre váš sklad. To platí hlavne pre firmy, ktoré vo svojom sklade stavili na klasické regály a manuálne vychystávanie. Pravidlá hry v oblasti retailu ( a to platí aj o internetových obchodoch) sa za poslednú dekádu razantne zmenili a prežijú len firmy, ktoré sú schopné pružne reagovať.


Otázkou teda už dávno nie je, či sa firmy budú musieť na meniacu sa situáciu adaptovať’... Otázkou je len, ktoré to zvládnu a ako dlho im to bude trvať. Pokiaľ chcú napríklad internetoví predajcovia zostať konkurencieschopní, musia reagovať na narastajúce požiadavky zákazníkov a nové trendy v ich nakupovaní. Pred niekoľkými rokmi som sa zúčastnila školenia, ktoré viedol Marc Benioff, CEO spoločnosti Salesforce. Hovoril o tom, že sa nachádzame v „dobe zákazníka“ alebo ak chcete „Age of the Customer“. Okrem iného sa venoval tomu, že zákazníci budú do budúcna stále viac využívať dostupné technológie na neustále navyšovanie svojich nákupov. Už dnes vidíme, ako sa správanie zákazníkov prispôsobilo dostupným technológiám a vidíme tiež výrazný nárast internetových predajov, ktorý bude, zdá sa, aj naďalej pokračovať.
Pre väčšinu firiem z oblasti retailu a e-commerce boli poslední mesiace ako jazda na horskej dráhe. Mnohé sú postavené pred nové výzvy, a to nie len tie z oblasti e-commerce. Sťažené podmienky v priebehu pandémie koronavírusu ukázali, ako je dôležité mať prepracované logistické procesy aj to, že pre úspech firmy hrá veľmi významnú rolu intralogistika, teda skladovanie a vychystávanie. Nutnosť zavedenia práce na zmeny a s tým súvisiace zníženie počtu pracovníkov alebo dodržiavanie sociálnych rozostupov: to sú len niektoré problémy, s ktorými sa musia firmy aktuálne popasovať.
Pokiaľ teda hľadáte možnosť, ako zvýšiť priepustnosť vášho skladu, chcete vychystávať objednávky efektívnejšie a s menším počtom pracovníkov, alebo pokiaľ vo svojom sklade zápasíte s nedostatkom miesta, potom je možno práve teraz ten správny čas zamyslieť sa nad tým, či by nebolo použitie automatizácie riešením práve pre vás.
Prijmite naše pozvanie na bezplatný webinár firmy Kardex, ktorý sa koná 22.10.2020 od 14 hod. a dozviete sa viac nie len o automatizovaných skladových systémoch a automatizácii procesu vychystávania objednávok, ale budete mať možnosť pozrieť sa na praktické príklady zavedenia automatizácie u vybraných zákazníkov. Možno bude niektoré z predstavených riešení pre vás inšpiráciou.

Registrácia na webinár.

TEXT/FOTO Blanka Lejsalová