Domino Content Industry 4Pojem „priemyselný internet vecí“ (IIoT) pokrýva celý rad nových technológií, ktoré ponúkajú inovatívne výrobné možnosti. IIoT je základ pre nové oblasti podnikania a jeho význam by sa nemal podceňovať. Na EMO Hannover 2019 mu preto venujú značnú pozornosť, napríklad v podobe zorganizovania fóra Nové technológie - budúce príležitosti. V priebehu piatich dní budú preto v hale 9 vedúci priemyselní odborníci a vedci prednášať o budúcich technológiách, ktoré majú potenciál rozvinúť sa do dôležitých pilierov obrábania kovov. Účasť je bezplatná, rozhovory sa uskutočnia v angličtine.

IIoT zahŕňa koncepcie ako aditívne postupy, učenie strojov, umelú inteligenciu, platformovú ekonómiu, nové rozhranie umati, OPC UA a 5G. Čo však tieto heslá v skutočnosti znamenajú? A ako môžu tieto technológie zvýšiť pridanú hodnotu vo výrobnom sektore?

Praktické vytváranie sietí na strojovej a obchodnej úrovni
Bezpečný spôsob výmeny štandardizovaných údajov a informácií na všetkých úrovniach v sieťovom svete, od senzorov po IT spoločnosti, je najlepším spôsobom, ako znížiť náklady na inžinierstvo a zvýšiť bezpečnosť. Pokiaľ ide o výmenu údajov, trh si vybral pre priemyselnú interoperabilitu protokol OPC UA, ktorý je nezávislý od platformy. Prečo je to tak? A ako môžu byť pripojené už dodané stroje bez OPC UA? Fórum poskytne prehľad o súčasnej situácií v utorok 17. 9. popoludní. Okrem toho skúsení podnikatelia ukážu, ako môžu systémy kybernetickej bezpečnosti a pomoci pripraviť cestu pre úspešné, bezpečné a používateľsky prístupné aplikácie IIoT.
Všetci odborníci sa zhodujú, že kľúčovým prvkom budúcich obchodných modelov bude vytváranie hodnoty prostredníctvom digitálnych služieb. Tieto služby umožnia výrobcom obrábacích strojov splniť požiadavky zákazníkov a udržať si pozíciu v medzinárodnej konkurencii. Podnikatelia, ktorí už získali v tejto oblasti skúsenosti, posunú informácie o tom, ako môžu výrobné spoločnosti ťažiť z predplatených obchodných modelov.

Konektivita založená na umati a 5G
Aby sa využil obrovský potenciál priemyselnej výroby, musíme prepojiť nielen stroje, ale aj celý hodnotový reťazec. Odborníci z medzinárodných spoločností budú diskutovať o tom, ako sa môžu priemysel 4.0 a IIoT stať realitou v celom nemeckom priemysle. Témy budú zahŕňať výkon údajov a spoľahlivú rádiovú komunikáciu. Okrem toho, „5G. Make manufacturing smart“ fórum bude poskytovať konkrétne informácie o 5G v priemyselnom prostredí. Fórum bude koordinovať „5G Alliance for Connected Industries and Automation“ alebo skrátene 5G-ACIA. Je to hlavné globálne fórum pre návrh 5G pre priemyselné aplikácie.

download

Univerzálne rozhranie obrábacích strojov umati je nastavené tak, aby prinieslo významné pokroky v priemysle 4.0. To, čo sa začalo ako iniciatíva VDW (Verband Deutscher Werkzeugmaschinenfabriken - Nemecká asociácia výrobcov obrábacích strojov), sa rozvinulo do celosvetovo podporovaného hnutia. To zabezpečuje jednoduché, ale bezpečné spojenie medzi obrábacími strojmi a systémami IT vo výrobnom prostredí. Na piatkovom fóre (dňa 20. 9.) budú mať diváci možnosť nahliadnuť na najnovší technický vývoj, zistiť, aké vyhliadky majú spoločnosti, ktoré sa zúčastnili na iniciatíve umati od samého začiatku a dozvedia sa, ako sa môžu zúčastniť aj iné spoločnosti.

Okrem rozhovorov o pripojení predstaví EMO Hannover aj prvé 5G prehliadače - od spoločností Ericsson (Štokholm), Makino Europe (Hamburg) a Fraunhofer Institute for Production Technology (IPT). Pri zavádzaní technológie 5G robot vyberie nástroje z police, odmeria ich a vloží do stroja pomocou špeciálne vyvinutého dopravného systému. Dáta sa prenášajú mimoriadne rýchlo medzi centrálnou riadiacou jednotkou a robotom cez 5G. Návštevníci prehliadky môžu zistiť, ako integrovať 5G procesy do svojich výrobných systémov na stánku Makino (B36) v hale 12.

Umelá inteligencia a 3D tlač
Utorkové rozhovory ukážu, že umelá inteligencia (AI) a najmä strojové učenie (ML) sa aktuálne uberajú smerom k praktickej implementácii. Hlavnou otázkou je, ako môžu spoločnosti doplniť automatizovanú výrobu metódami ML alebo AI. Rečníci tiež predstavia konkrétne príklady. Taktiež bude predstavená praktická ML aplikácia pre plánovanie a riadenie operácií.
Hovoriť budú aj o aditívnych procesoch, ktoré sa dostali do spracovania kovov, najmä v leteckom a zdravotníckom priemysle. Ďalšie oblasti, kde procesy využijeme budú predstavené čoskoro, vďaka rýchlemu technickému pokroku a výskumu stále nových materiálov pre priemyselnú 3D tlač. Ako sa môžu spoločnosti začleniť do výroby aditívnych procesov? Aké špeciálne vlastnosti treba vziať do úvahy? Otvorené fórum s poldennými tematickými blokmi sa uskutoční na stánku I24 v hale 9.

Text: EMO Hannover

Foto: Insignia, Cisco