slovalco

Iniciatíva Pomôžme Slovalcu – zachráňme výrobu hliníka v SR žiada vládu SR o záchranu hlinikárne v Žiari nad Hronom. V utorok spustila i zber podpisov pod petíciu, v ktorej volá po úprave kompenzácií vyplácaných energeticky náročným podnikom z Environmentálneho fondu. Informoval o tom člen petičného výboru a viceprimátor Žiaru nad Hronom Ladislav Kukolík.

Ako uviedol Kukolík, obyvatelia regiónu už niekoľko mesiacov sledujú situáciu okolo spoločnosti Slovalco a majú obavu, že sa v Žiari nad Hronom po 70 rokoch ukončí výroba hliníka. Iniciatíva preto žiada úpravu systému vyplácania kompenzácií z Environmentálneho fondu, do ktorého podniky prispievajú nákupom emisných povoleniek.

"Žiadame vládu a poslancov Národnej rady SR, aby urýchlene išiel na vládu už sľubovaný zákon o obchodovaní s emisnými kvótami. Ostatné štáty v Európe podporujú strategické podniky oveľa viac," skonštatoval Kukolík. Ako dodal, iniciatíva je v prípade nepriaznivého vývoja pripravená organizovať aj protestné zhromaždenia.

Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) v utorok počas návštevy Slovalca uviedol, že vysoké náklady energeticky náročných podnikov by mali byť vo vyššej miere kompenzované z Environmentálneho fondu. Ku konkrétnej zhode na vláde však podľa jeho slov doposiaľ nedošlo. Sulík tvrdí, že na pracovnej úrovni je riešenie s envirorezortom vydiskutované, chýba však súhlas Ministerstva financií SR.

"Z priemyselného hľadiska považujem za mimoriadne dôležité, aby sa základná výroba hliníka nachádzala na Slovensku, a preto budem ďalej podnikať kroky, aby sme tu Slovalco dokázali udržať," povedal Sulík.

V hlinikárni Slovalco začiatkom tohto roka znížili produkciu na 60 percent výrobnej kapacity. Spoločnosť v súvislosti s nárastom cien energií a vysokými cenami emisných povoleniek žiada o predvídateľné podmienky porovnateľné s ostatnými európskymi krajinami. V opačnom prípade očakáva ďalšie obmedzovanie výroby a nevylučuje ani jej úplné zastavenie.TEXT TASR/jm