titulok ISvetová populácia rastie a ak chceme udržať krok s rastom, musíme produkovať viac. Na to, aby sme vyrobili viac, potrebujeme viac materiálov. Avšak potrebujeme správne materiály. Materiály, ktoré sú získavané etickým spôsobom, vyrábajú sa s nízkymi emisiami a nepoškodzujú životné prostredie počas ich používania. Dôležité je tiež zamyslieť sa nad tým, ako daný materiál použijeme, keď vec z neho vyrobená skončí svoj životný cyklus.

Sme presvedčení o tom, že hliník je jedným z materiálov, ktorý spĺňa všetky tieto ciele. Pozrime sa spoločne na vlastnosti hliníka a odhaľme jeho jedinečnosť.

10 základných faktov o hliníku
Fakt č. 1: Hliník je všade
Top down aerial view of Chicago Downtown urban grid with park. Late afternoon lightVynikajúce vlastnosti hliníka, ako je pevnosť, nízka hmotnosť a všestranná použiteľnosť robia z neho vynikajúci materiál pre stovky výrobkov každodennej potreby. Ako tretí najrozšírenejší prvok v zemskej kôre (po kyslíku a kremíku) je hliník zdrojom, ktorý pri dnešnej spotrebe vydrží celé generácie, a ktorý nájdete vo všetkom okolo nás. V autách, na ktorých jazdíme, v technológiách, ktoré používame, ako aj v budovách postavených v našich mestách, a to sme spomenuli len niektoré.

 

Fakt č. 2: Hliník je jedným z najľahších kovov
Fakt 2Nízka hmotnosť hliníka uľahčuje manipuláciu, čo je výhodou pre tých, ktorí pracujú vo fabrikách a na stavbách. Vzhľadom na nízku hmotnosť materiálu je spotreba energie počas prepravy a používania výrobku výrazne nižšia, čo z neho robí nielen všestrannú, ale aj ekonomicky životaschopnú voľbu. Stolička HYDRO od Toma Dixona a spoločnosti Hydro je skvelým príkladom toho, ako je možné využiť ľahkosť materiálu a zároveň ponúknuť estetické a udržateľné vlastnosti.

 

Fakt č. 3: Hliník sa dá ľahko tvarovať do rôznych tvarov
fakt 3Schopnosť tvarovania, ohýbania, vysekávania poskytuje architektom, dizajnérom a inžinierom nekonečné príležitosti na to, aby vytvorili presne to, čo si predstavujú. Vlastnosti hliníka je možné vylepšiť legovaním, čo je dôležité pre stavebníctvo, ale aj komponenty, kde je dôležitá nízka hmotnosť alebo odolnosť voči korózii. Štýlová a praktická lavica na sedenie dokonale vyjadruje tvárnosť hliníka.

 

Fakt č. 4: Hliník je pevnejší, ako by ste si mysleli
fakt 4Myslíte si, že materiál, ktorý je ľahký a tvárny, nemôže byť pevný? V skutočnosti môže. Hliník môže byť takmer, ak nie rovnako pevný ako oceľ, v závislosti od zliatiny, techniky spracovania a dizajnu výrobku. Keďže hliník dosahuje približne jednu tretinu hmotnosti ocele, komponenty môžu byť hrubšie a pevnejšie a pritom stále ľahšie v porovnaní s inými materiálmi. Zatiaľ čo väčšina kovov sa pri nižších teplotách stáva krehkými, hliník sa stáva pevnejším.

 

 

Fakt č. 5: Hliník má vysokú vodivosť
fakt 5Schopnosť hliníka fungovať ako vynikajúci vodič tepla a elektriny mu otvára svet príležitostí v niekoľkých odvetviach. Hliník je ideálny pre vysokonapäťové aplikácie, pretože nemá schopnosť zachytávať magnetický náboj. Je tiež ideálny na výrobu počítačových bitov a komponentov, ktoré vyžadujú použitie magnetických polí. Navyše ľahké a nákladovo efektívne batériové káble vyrobené z hliníka sú skvelým príkladom toho, ako tento materiál dobre funguje ako vodič.

 

Fakt č. 6: Hliník má vysokú odolnosť voči korózii
fakt 6Je extrémne odolný v neutrálnom a mierne kyslom prostredí. Hliník si dobre poradí s mnohými agresívnymi chemikáliami a pri pôsobení kyseliny mravčej alebo amoniaku funguje oveľa lepšie ako ostatné kovy. Vďaka svojej odolnosti voči korózii je vynikajúcim materiálom pre námorný priemysel.

 

 

 

Fakt č. 7: Hliník môže mať rôzny vzhľad
                Väčšina z nás spája hliník s jednoduchým strieborným vzhľadom. No možno si neuvedomuje, že môže byť povrchovo upravený tak, aby získal farebný vzhľad. Povrchovou úpravou je možné upravovať a vylepšovať povrch hliníka, čo prináša niekoľko výhod pre tých, ktorí chcú vo svojich projektoch používať hliník, ale zároveň chcú aj zmeniť jeho vzhľad. Napríklad lakovanie poskytuje používateľovi neobmedzený výber farieb, zatiaľ čo anodická oxidácia (eloxovanie) vytvára povrch odpudzujúci nečistoty a zvyšuje odolnosť voči korózii.

 

Fakt č. 8: Hliník ponúka vynikajúcu absorpciu energie
fakt 8Ako už bolo spomenuté, hliník má len jednu tretinu hustoty ocele, čo znamená, že môže mať trikrát väčšiu hrúbku kým dosiahne hmotnosť ocele. Hliník je vďaka svojim vlastnostiam vynikajúcim materiálom pre systém riadenia deformačných zón v automobiloch a môže ponúknuť vysokú mieru absorpcie energie, napríklad pri nehode. Schopnosť hliníka absorbovať energiu je ideálna aj pre ďalšie bezpečnostné účely, ako je napríklad požiarna odolnosť.

 

Fakt č. 9: Hliník je nekonečne recyklovateľný bez straty kvality
fakt 9Recyklácia hliníka ušetrí každý rok približne 100 miliónov ton CO2e, pretože je potrebných iba 5 % energie v porovnaní s výrobou primárneho hliníka zo vstupných surovín. Hliník je perfektný materiál pre obehovú ekonomiku vďaka svojej vysokej trvanlivosti a neobmedzeným možnostiam použitia. Aby sme lepšie porozumeli rýchlosti recyklácie, vezmime si ako príklad hliníkové plechovky v Európe, kde sa recykluje 70 % všetkých hliníkových plechoviek a z použitých plechoviek sa stanú nové za menej ako 60 dní. Hliník je nekonečne recyklovateľný bez toho, aby stratil kvalitu alebo svoje jedinečné vlastnosti. Výrazným znížením spotreby energie vo výrobnej fáze sa prispieva k zmierneniu klimatických zmien.

 

Fakt č. 10: Hliník je možné vyrábať s nízkou uhlíkovou stopou
fakt 10Výroba hliníka je energeticky náročná, ale ak energia pochádza z obnoviteľných zdrojov, obraz sa mení. V závislosti od zdroja energie sa stopa hliníka môže líšiť desaťnásobne. Použitím obnoviteľnej energie, napríklad z vetra, slnka a vody je možné vyrábať hliník s výrazne nižšou uhlíkovou stopou. Spoločnosť Hydro použitím vodnej energie vyrába nízkouhlíkový hliník Hydro REDUXA, ktorého uhlíková stopa je 4 kg CO2 na kilogram hliníka, čím znižujeme uhlíkovú stopu na kilogram hliníka na menej ako štvrtinu celosvetového priemeru.

 

Hliník – kov budúcnosti
Svet, v ktorom dnes žijeme sa rýchlo mení a zvyšuje sa potreba nových materiálov, ktoré sú vyrábané a udržiavané pre súčasnú a budúcu spoločnosť. Vyššie uvedené fakty poukazujú na vynikajúce vlastnosti hliníka, ktoré ho predurčujú byť kovom budúcnosti.

www.hydro.com

Text/Foto Hydro