akbSpoločnosť ABB oznámila akvizíciu firmy B&R, ktorá patrí medzi najšpičkovejšie koncerny v oblasti priemyselnej automatizácie. Spoločnosť založili v roku 1979 Erwin Bernecker a Josef Rainer, v súčasnosti sídli v rakúskom meste Eggelsberg a zamestnáva viac ako 3 000 pracovníkov, vrátane zhruba 1 000 zamestnancov v oblasti R&D a aplikačných inžinierov. Jej prevádzky sa nachádzajú v 70 krajinách sveta a ročne generuje tržby vo výške viac ako 600 miliónov USD.


Akvizíciou B&R dopĺňa firma ABB svoje portfólio pre zákazníkov v oblasti priemyselnej automatizácie, kedy sa inovatívne výrobky, softvér a riešenia B&R výhodne skombinujú s ponukou ABB v segmente robotiky, procesnej automatizácie, digitalizácie a elektrifikácie. ABB týmto krokom rozšíri svoje popredné postavenie na trhu a bude môcť lepšie využiť príležitosti nakytujúce sa popri 4. priemyselnej revolúcii. ABB tiež navyše za pomoci silnej aplikačnej a softvérovej platformy firmy B&R rozšíri aj svoju digitálnu ponuku ABB Ability.
“B&R je hotovým drahokamom vo svete automatizácie výroby a táto kombinácia je príležitosťou, ktorá sa naskytne raz za život. Táto transakcia je skutočným míľnikom pre ABB: ponuka firmy B&R totiž uzatvára medzeru, ktorú ABB cítila vo svojom portfóliu už dávno. ABB sa tak stane jediným poskytovateľom riešení v priemyselnej automatizácii, ktorý dokáže svojim zákazníkom dodať ucelené spektrum technologických a softvérových riešení v oblasti riadenia, merania, robotiky, digitalizácie a elektrifikácie,” uviedol výkonný riaditeľ ABB Ulrich Spiesshofer. “Táto akvizícia výborne zapadá do našej stratégie Next Level. ABB má na svojom konte 70 miliónov inštalovaných pripojených zariadení, 7 0000 riadiacich systémov, viac ako 3 milióny automatizovaných zariadení a 27 000 inštalácií vo výrobných závodoch na celom svete. V digitalizácii a 4. priemyselnej revolúcii máme preto veľmi dobré postavenie.”
“Táto kombinácia ponúka fantastickú príležitosť pre firmu B&R, jej zákazníkov aj zamestnancov. Sme presvedčení, že ABB ponúka tú najlepšiu možnosť pre ďalšiu kapitolu nášho rastu. Pôsobenie ABB na celom svete, jej digitálna ponuka a ucelené portfólio sa pre nás stane kľúčom, ako ďalej podnietiť naše inovácie a rast,” povedal spoluzakladateľ B&R Josef Rainer.
“Toto je dôležitý signál pre našich zamestnancov, keďže naša prevádzka v meste Eggelsberg sa stane globálnym centrom pre automatizáciu výroby v rámci ABB,” doplnil druhý spoluzakladateľ B&R Erwin Bernecker. “Najdôležitejšou vecou pre mňa je to, že obe spoločnosti a zamestnanci sa budú spolu skvele dopĺňať a miesto našej hlavnej prevádzky bude naďalej zohrávať svoju kľúčovú rolu.”

Novinky v portfóliu
Spolu s akvizíciou rozšíri spoločnosť ABB svoju ponuku v oblasti priemyselnej automatizácie začlenením inovatívnych výrobkov firmy B&R na poli PLC, Industrial PC a servopohonov ako aj softvérových riešení. Od roku 2000 sa tržby koncernu B&R päťnásobne dvíhali až na viac ako 600 miliónov USD (2015/16). Portfólio oboch firiem sa navzájom vhodne dopĺňa. Kým ABB je popredným dodávateľom riešení pre elektrárenské podniky, priemyselné koncerny a firmy v oblasti dopravy a infraštruktúry, B&R obsluhuje v rámci automatizácie odvetvia ako priemysel plastov, potravinársky či baliarenský priemysel.

Podstatné sú investície do inovácií
Inovácie sú pevnou súčasťou oboch koncernov. B&R investuje vyše 10 % svojich tržieb do R&D, kde zamestnáva viac ako 1 000 pracovníkov. ABB každý rok posilní svoju R&D základňu sumou 1,5 miliardy USD, kde zamestnáva okolo 30 000 technológov a inžinieringových špecialistov. Spoločné investície do výskumu a vývoja sa teda ešte posilnia.

Po ukončení transakcie sa B&R stane súčasťou divízie priemyselnej automatizácie (Industrial Automation - IA) ABB a zároveň novou globálnou business unit – Machine & Factory Automation – pod vedením súčasného riaditeľa Hansa Wimmera. Spoluzakladatelia B&R Erwin Bernecker a Josef Rainer budú zohrávať úlohu poradcov počas celej integračnej fázy.

Rakúsko ako centrum technológií
Spolu s touto akvizíciou sa ABB stáva najväčším priemyselným hráčom v automatizácii v Rakúsku. ABB pôsobí v Rakúsku už viac ako 100 rokov a plánovaná expanzia oblasti výroby a R&D v Eggelsbergu a Gilgenbergu spoločnú pozíciu ABB a B&R ešte viac posilnia.

TEXT/FOTO ABB