JAVYS

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) pripravuje výstavbu vodíkového elektrolyzéru s výkonom jeden megawatt (MW) v blízkosti logistického parku a diaľnice na okraji Trnavy. Zariadenie, ktoré bude využívať zelenú energiu z pripravovaného fotovoltického parku v Jaslovských Bohuniciach, by sa mohlo dostať do prevádzky koncom budúceho roka. Na minulotýždňovej konferencii k akčnému plánu Národnej vodíkovej stratégie o tom informoval predseda dozornej rady JESS Rastislav Podhorec.

JESS plánuje vybudovať kompletný reťazec vodíkového hospodárstva od výroby zelenej elektriny cez produkciu a uskladňovanie vodíka až po jeho distribúciu na čerpacej stanici.

"Keďže sa nechceme zaoberať priemyslom, tak sme sa orientovali na dopravu," priblížil Podhorec. Elektrolyzér s výkonom jeden megawatt je podľa neho schopný denne vyprodukovať 200 – 380 kilogramov vodíka, čo je množstvo potrebné napríklad na prevádzku 20 autobusov prímestskej dopravy. JESS očakáva aj rastúci záujem o vodík od dopravných spoločností, ktoré využívajú logistické parky.

Pôvodne bola spoločnosť JEES založená na vybudovanie ďalšieho jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach ako spoločný projekt štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a českej firmy ČEZ Bohunice, ktorá je dcérskou firmou energetickej spoločnosti ČEZ. V súčasnosti je projekt výstavby nového jadrového bloku pozastavený a JESS preto na pozemkoch chystá veľkú fotovoltickú elektráreň s výkonom 48 MW. TEXT-min-/tasr