titVeľtrh Amper je najväčšie podujatie v oblasti automatizácie a robotiky s už 20-ročnou tradíciou. Počas tohto obdobia sme boli svedkami obrovského technologického a priemyselného pokroku, ktorý nastal v celej stredovýchodnej Európe. V 90. rokoch boli pre firmy automatizované či robotizované výrobné linky z Japonska niečo ako sci-fi v porovnaní s dneškom, keď sa čoraz častejšie stávajú bežným štandardom. Úplná integrácia, minimalizácia investičných nákladov a inovácie, intuitívny softvér a jednoduchá diagnostika sú iba niektoré z výziev, ktoré musia dodávatelia technológií splniť, aby vyhoveli požiadavkám súčasných zákazníkov. Preto sme sa tento rok rozhodli pod heslom „priemyselná revolúcia” predstaviť riešenia priamo z Japonska, medzi ktorými nechýba najočakávanejšia platforma PLC Mitsubishi Electric s názvom iQ-R.

iQ-R

iQ-R_Pressebild

Nová séria je založená na úspechu série Q a je pokračovaním filozofie integrácie viacerých riadiacich systémov na jednej základnej sbernici. Ak sa rozhodnete pre modulový systém Mitsubishi Electric, získate hodnotu v podobe najnovšej technológie a znížite investičné náklady vďaka skráteniu času uvedenia do prevádzky a zvýšeniu spoľahlivosti po celú životnosť. Programovací softvér GXWorks3 určený pre najnovšiu platformu prináša lepšiu ergonómiu programovania spolu s rýchlou a intuitívnou diagnostikou. Programovateľný automat série R je, pravdepodobne, najrýchlejší PLC na trhu (0,9 ns na bitovú operáciu).

 

 

iQ-R mozog inteligentného výškového skladu

Úplne automatický výškový sklad už nie je len koncepcia, ale je to reálne miesto, kde sa skladové činnosti vykonávajú bez priameho zásahu človeka. Medzi najväčšie výhody takého riešenia patrí maximálne využitie priestoru a tiež skrátený čas realizácie dodávok pri veľkom množstve sortimentu a zvýšenej rotácii. Automatizovaný sklad umožňuje evidovať tovary a bezchybne kompletizovať dodávky, ale predovšetkým znamená zníženie prevádzkových nákladov a skrátenie dodacej lehoty. No aby celok fungoval bezchybne, je na to potrebný pokročilý riadiaci systém a tým je iQ-R.

Na veľtrhu Amper bude na nami prezentovanom simulačnom stanovišti výškového skladu srdcom celého systému práve platforma iQ-R. Zaisťuje súčasne modularitu aj možnosť decentralizácie systému, čo je v takýchto aplikáciách veľmi dôležité. Modulárna filozofia umožňuje v danom okamihu bezchybnú integráciu nevyhnutných alebo potrebných riadiacich funkcií. Na jednej doske môže byť niekoľko PLC, môže sa pridať pokročilé Motion riadenie, prípadne pripojiť robotické CPU. Takéto riešenie rozširuje možnosti využitia riadiaceho systému v celej aplikácii výškového skladu a ostatných prepravných úloh. Integrácia s nadradeným systémom ako MES/ERP či SAP tiež nepredstavuje problém. Takto sa získa univerzálna platforma schopná čeliť mnohým výzvam.

Prepravné systémy sú vo veľkej miere decentralizované. Aktuálne nielen vstupy/výstupy, ale tiež veľké množstvo meničov či dátových čítačiek (Barcode, RFID). To všetko vyžaduje rýchly prenos veľkého množstva dát, nielen riadiacich, ale tiež tých načítaných z prepravných paliet. To je príklad dvojitého využitia decentralizovanej siete: pôvodné riadiace a súčasné informačné. Dáta sa prenášajú od čítačky až do riadiaceho systému. iQ-R tiež integruje rýchle a účinné sieťové riešenia. CC-Link IE Control je výkonná optická sieť spájajúca riadiace jednotky, zatiaľ čo CC-Link IE Field je určený pre výkonnú úroveň. Obe siete sú založené na priemyselnom ethernete a pracujú s rýchlosťou 1 Gbit/s. Zaručujú rýchlu, výkonnú a deterministickú komunikáciu.

Svet v pohybe – technológia servopohonov MR-J4

Pressebild_Melservo_ProduktfamilieEšte rýchlejšie, presnejšie a intuitívnejšie – to sú požiadavky výrobcov strojov, ktorí si vyberajú najlepších dodávateľov technológií servo a motion. Spoločnosť Mitsubishi Electric nastavuje vďaka novej sérii servomotorov a servoposilňovačov MR-J4 nové trendy v oblasti precíznosti riadenia pohybu. Táto séria je dokonalé riešenie pre baliace stroje, manipulátory aj pre prepravné a nakladacie systémy.

MRJ4 je vybavený aj mnohými inovatívnymi funkciami jednoduchými na používanie. Vďaka funkcii Realtime Auto Tuning (automatické ladenie v reálnom čase) a Vibration Suppression Control (riadenie tlmenia vibrácií) sa systém nastavuje veľmi rýchlo a používateľsky prívetivo. Tieto funkcie sú dostupné počas spúšťania systému aj počas prevádzky, čo výrazne skracuje čas potrebný na spustenie a parametrizáciu systému. Široká škála motorov, intuitívny softvér a tiež bezpečnosť a bezporuchovosť umiestňuje pohony Mitsubishi Electric na popredné miesto.

Na veľtrhu Amper nebude chýbať nová aplikácia, ktorá dokonale predstavuje, ako jednoducho sa dá postaviť komplikovaný a komplexný stroj. Manipulátor s pomerne špecifickou konštrukciou sa dá veľmi jednoducho a prehľadne naprogramovať vo virtuálnom prostredí iQ-R Motion. Okrem toho sa dá veľmi jednoducho integrovať s vizuálnym systémom, čo bolo doteraz doménou robotiky a nie servopohonov. Súčasne vďaka používateľsky prívetivým funkciám na ladenie pohonov funguje stroj veľmi rýchlo a precízne. Nad tým všetkým bude dohliadať riadiaci systém založený na najnovšej platforme iQ-R, ktorá umožňuje rozšíriť stroj o ešte viac funkcií, ako je komunikácia s nadradeným systémom či inými strojmi v danej výrobnej linke.

Bez starostí – séria meničov FR-A800

FR-A800_Pressebild

Spoločnosť Mitsubishi Electric pripravila novú generáciu pokročilých meničov FR-A800, ktorá je nástupcom úspešnej série FR-A700. Prezentovaná osemstovka je určená pre mimoriadne presné, ako aj veľmi zložité pohonné systémy. Pokročilé funkcie šetrenia energie umožňujú znížiť prevádzkové náklady a vďaka trojročnej záruke tak garantuje bezstarostnosť používateľa. Integrovaný USB port na programovanie a kopírovanie parametrov, prehľadný ovládací panel, funkcie optimalizácie a úspory spotreby elektrickej energie, ešte vyššia úroveň zabezpečenia, tri rozširujúce sloty v ponuke a sieťové karty robia zo série A800 silnú konkurenciu pre ostatných hráčov.

Na veľtrhu Amper nemôže chýbať expozícia venovaná našim jedinečným meničom. Návštevníci budú mať možnosť pozrieť si špeciálnu verziu FR-A800 vo vyššej triede IP. Menič je umiestnený v špeciálnej demo aplikácii, ktorá má simulovať prácu v prostredí s extrémne vysokou vlhkosťou. Menič je dokonca polievaný vodou! No vďaka triede IP55 to nie je žiadny problém. Návštevníci sa budú môcť oboznámiť aj s jednou z najdôležitejších funkčností série A800 – integrovaným PLC. Parametre má podobné ako základné kompaktné programovateľné automaty, vďaka čomu je to dokonalý doplnok na každé priemyselné použitie.

V našej expozícii si návštevníci okrem už spomenutých výrobkov budú môcť pozrieť aj to, ako si naše meniče poradia s klasickou úlohou polohovania. Na ten účel sú pripojené k dvom najčastejšie používaným typom motorov: indukčnému a synchrónnemu. Aby bolo zobrazenie výsledku fungovania lepšie, je v expozícii špeciálne namontovaný modul RTU, ktorý spolu s dohľadovým systémom MAPS umožňuje na prvý pohľad sledovať parametre určovania polohy, ako je presnosť a opakovateľnosť.

iQ-F – mladší brat i-QR

fx5u-32mt_essUž viac ako 30 rokov, od premiéry pôvodného automatu FX, spoločnosť Mitsubishi Electric predala vo všetkých kútoch sveta viac ako 13 miliónov kusov tejto série. Séria FX sa v tomto roku znovuzrodila ako iQ-F. Počnúc jednoduchým použitím v strojoch až po pokročilé sieťové aplikácie, séria iQ-F poskytuje pokročilú funkčnosť, ktorá bola doteraz dostupná iba na modulárnych platformách PLC.

Používatelia môžu vďaka tomu tvoriť zložitejšie a komplikovanejšie systémy a aplikácie s ešte vyššou výkonnosťou, a to bez potreby migrovať na väčšie a nákladnejšie riešenia PLC. IQ-F ponúka rýchlejšiu zbernicu, integrované rozšírené funkcie, pokročilú obsluhu siete SSCNETIII/H a zdokonalené vývojové prostredie. Program a parametre sa nastavujú prostredníctvom inžinierskeho prostredia GXWorks3.

Príkladom aplikácie, ktorá plne využíva všetky funkcie riadiaceho systému iQ-F, je plne automatizovaná baliaca linka. Aplikácia zobrazuje simuláciu stroja, ktorý realizuje jednotlivé fázy balenia a paletizácie výrobku. Hlavné riadenie vykonáva kompaktný automat iQ-F komunikujúci so servopohonmi prostredníctvom štvorosového modulu Simple Motion. Prvá a posledná fáza výroby je etapa prekladania výrobku, tzn. operácia pick&place. Je tu použitý servopohon integrovaný s guľovou skrutkou a pneumatickým čapom. Ďalšia etapa je simulácia rotačného noža a proces zvárania fólie. Umožňujú to integrované funkcie krivky CAM či detekcia značky. Potom nasleduje etapa etiketovania výrobku a zmršťovanie fólie. Pohyb transportérov sa realizuje cez integrované motory s frekvenčnými meničmi. S riadiacim systémom komunikujú cez protocol RS485. Celok uzatvára ovládací panel komunikujúci s riadiacim systémom cez zabudovaný ehernetový port.

SCARATu rozhoduje rýchlosť – roboty s časom cyklu 0,28 s

Ako zabezpečiť ultra rýchlu prácu v aplikáciách, ktoré vyžadujú mimoriadnu kvalitu a precíznosť? Je to jednoduché, stačí zamestnať nového robota Mitsubishi Electric, ktorý v priebehu jednej minúty vykoná až 150 operácií pick&place. Nový robot typu SCARA (s maximálnym zaťažením do 1 kg) je určený na prenášanie malých predmetov s obrovskou rýchlosťou. Dokonale sa osvedčuje pri balení vo farmaceutickom, kozmetickom a potravinárskom priemysle, ale aj v laboratóriách. Vďaka závesnej konštrukcii šetrí miesto na výrobnej linke a eliminuje zbytočné pohyby, čo následne skracuje čas cyklu a zväčšuje rozsah úloh, ktoré robot môže vykonať. Garantujeme nezabudnuteľný zážitok pri predstavení nášho robota – šprintéra naživo.

 

Odhalili sme kúsok tajomstva, ale viac už neprezradíme. Srdečne vás pozývame pozrieť si našu expozíciu počas veľtrhu Amper 2015 v Brne. Nájdete nás v hale V, stánok č. 7.07. Pokročilé riešenia, demo  aplikácie a, samozrejme, premiéra roku iQ-R – to sú iba niektoré dôvody, pre ktoré sa naozaj oplatí navštíviť našu expozíciu.

 

 

TEXT/FOTO Jiřina Štěpaníková