Baterka obrázok page0001Všade tam, kde nie je k dispozícii stály zdroj elektrickej energie, je nutné ho riešiť akumulátormi. Ich kapacita zväčša nevydrží dlho. Je tomu tak najmä na chatách, v karavanoch, obytných vozoch, kde potrebujete väčšie množstvo elektriny pre spotrebiče.

Tento problém odstráni vlastná malá solárna elektráreň. Skladá sa z fotovoltického panelu (FVP) prepojeného vodičmi s batériou.
V súčasnosti už spotrebiteľ nemusí riešiť technické záležitosti okolo malej solárnej elektrárne. Totiž tento problém za neho vyriešili výrobcovia. Predstavili novú generáciu trakčných akumulátorov GOOWEI ENERGY rada OTD-DEEP CYCLE, ktorú prepojili so solárnym panelom. Bližšie o tomto technickom riešení nám povedal Vít Vondráček, firma Battery Import „Sada sa skladá z batérie GOOWEI ENERGY OTD, solárneho panelu Victron Energy. Navzájom ich prepojuje päť metrov dlhý kábel. Z týchto komponentov jednoducho zostavíte autonómny fotovoltický systém. Batéria OTD disponuje integrovanou regulačnou jednotkou pre usmernenie napätia z FVP panelu.“
U GOOWEI ENERGY rady OTD-DEEP CYCLE bude mať zákazník vždy energiu akumulátoru pod kontrolou. Tento je vybavený displejom, ktorý sa na 30 s aktivuje stisnutím tlačidla zobrazí sa napätie batérie a informáciu o zvyškovej kapacite. Systém disponuje funkciami, ktoré upozorňujú na úplné vybitie akumulátora a na nutnosť jeho dobitia, alebo taktiež na abnormálne vysokú teplotu akumulátora, prípadne na vysoké nabíjacie napätie. Pri rešpektovaní kontrolných funkcií môže zákazník výrazne prispieť k dosiahnutiu optimálnej životnosti akumulátora, rokov, po desiatich rokoch sa jej výkon zníži o desať percent.


Vlastnosti:
• hybridní GEL = elektrolyt je viazaný v hybridnom géle (kombinácia s AGM)
• vyššie maximálne vybíjajúce prúdy
• absolútne bezúdržbové (z hľadiska doplňovania destilovanej vody)
• oveľa dlhšia cyklická životnosť ako u konvenčne zaplavené batérii
• pri cyklickej prevádzke nabíjacie napätie 14.5 – 14.9V pri teplote 25°C
• pri prevádzke záložného zdroja nabíjacie napätie 13.6 – 13.8V pri teplote 25°C
• odolnosť proti hlbokému vybíjaniu (max. 80% D.O.D.)
• otrasu vzdorný – vibration-proof
• nerozliateľný blok – leak-proof, akumulátor môže trvale pracovať pod uhlom náklonu až 90° doporučená pracovní poloha je však klasicky s kontaktami navrchu, v polohe na boku hrozí zvýšené nebezpečie poškodenia displeje a kontaktov
• nejde o nebezpečný produkt kategórie FAA a IATA
Cyklická životnosť : až 800 cyklov / 50% D.O.D. pri 20 - 25°C
Optimálna životnosť v režimu „STAND BY“: 10let a viacej pri 20 - 25°C
Pro dosiahnutí optimálnej životnosti akumulátora v cyklickej prevádzke je potrebné rešpektovať maximálne povolenú hĺbku vybíjania 80% D.O.D. špecifikovanou normou ČSN EN61044.
Solárny poly kryštalický panel BlueSolar 115Wp-12V serie 4a má výkon 115 Wp, pre systémy s napätím 12V. Poskytuje mimoriadny výkon pri slabé intenzite osvetlenia a vysoká citlivosť na svetlo v celom slnečnom spektre.

Spoločnosť Efteriu založili v roku 2003, ako dodávateľa autobatérií a batérií do záložných zdrojov. V roku 2010 expandovala aj na slovenský trh – www.battery-import.sk. V roku 2013 získala certifikácia ISO 9001 – 2008.

 

Text: Tibor Šuľa