Zdroj Mean Well HBG 100Mean Well je svetový výrobca napájacích zdrojov a výnimkou nie sú ani zdroje so špecifickým určením v priemysle – napájače výkonných LED svietidiel určených na osvetlenie výrobných hál. K dispozícií sú zdroje s výkonmi 100 až 240 W s výstupným napätím podľa typu 24 V, 36 V, 48 V a 60 V. Zo základných vlastností, ktoré zdroje Mean Well majú a ktorými sa odlišujú od iných výrobcov, treba vyzdvihnúť vysokú spoľahlivosť a prísne dodržiavanie bezpečnostných noriem EN55015, EN61000-3-2 Class C, EN61000-3-3 a EN61547 Class A pre svietidlá.


Galvanické oddelenie AC a DC strany je s napäťovou pevnosťou minimálne 3,75 kVAC. Výrobca vynakladá nemalé prostriedky pri vývoji zdrojov na dodržanie noriem EN55015 týkajúcich sa elektromagnetického vyžarovania do okolia (EMC). Zdroje typu HBG majú špecifický vzhľad, ktorý zodpovedá spojeniu atraktívneho dizajnu svietidla v tvare „masívneho zvonu“ s kvalitným chladením, praktickým upevnením svietidla a bezpečnosťou. Vyhotovené sú z ľahkej kovovej zliatiny, pričom hmotnosť najväčšieho zdroja HBG-240 nepresahuje 2,1 kg.

Viacero typov k dispozícii
Zákazník má možnosť vybrať si zdroj, ktorý mu vyhovuje hodnotou výstupného napätia, prúdu a ostatných parametrov, pričom sú zdroje odlíšené typovým označením. Zdroje typu HBG-100-24, HBG-100-48, HBG-100-60 sa dodávajú pre záťaž do 100 W, pričom možno zvoliť variantu HBG-100-xxA, HBG-100-xxB alebo DA, prípadne bez označenia. Zdroje bez označenia majú krytie IP67 a sú vybavené vstupnými a výstupnými vodičmi (nie konektormi alebo svorkovnicami). Prvé číslo v typovom označení teda znamená výkon (100, 160 a 240 W) a druhé číslo vyjadruje výstupné napätie. Ďalej znak A znamená krytie IP65, výstupný prúd je možné nastaviť pomocou trimra. Znak B v typovom označení znamená krytie IP67 a možnosť riadenia výstupu (stmievania) pomocou napätia 1 až 10 V, PWM signálom alebo potenciometrom 10 až 100 kOhm. Tento typ stmievania je s výhodou použiteľný pri riadení pomocou PLC systémov.

Rozmery zdroja typu HBG 100 xxB
Rozmery zdroja typu HBG-100-xxB

 

Pripojiteľné priamo na DALI
Zdroje série HBG s označením DA sú pripojiteľné priamo na DALI zbernicu a ovládateľné individuálne na základe pridelenej adresy v systéme DALI. Z ďalších špecifických vlastností zdrojov Mean Well typu HBG treba uviesť veľmi široký rozsah vstupných napätí 90 až 305 VAC. Zdroje možno napájať aj jednosmerným napätím v rozsahu 127 až 431 V. Ochranné prierazné napätie výrobca medzi vstupom a výstupom uvádza minimálne 3,75 kV, medzi vstupom a uzemnením 2 kV a medzi galvanicky oddeleným výstupom a uzemnením 0,5 kV. Nemenej zaujímavý je spoľahlivostný parameter MTBF (stredná doba bezporuchovej prevádzky do poruchy) viac ako 190 tis. hodín pri teplote okolia 25°C. Pre nepretržitý chod pri teplote 70°C výrobca udáva MTBF viac ako 40 tis. hodín. Rozsah pracovných teplôt je -40° až +70°C. Typické zvlnenie výstupného napätia je maximálne 300 mV. Odolnosť pred napäťovými špičkami uvádza výrobca ako jednorazovú hodnotu 6 kV. Zdroje MEAN WELL série teda umožňujú realizovať osvetlenie vo výrobných halách s riadeným stmievaním bez flickeringu s cieľom ušetrenia elektrickej energie.

Typické zapojenie zdroja Mean Well typu B pri použití stmievania
Typické zapojenie zdroja Mean Well typu B pri použití stmievania

 

Pokiaľ sa nepožaduje plynulé stmievanie v rozsahu 10 až 100 %, možno zdroje série HBG typu B s výhodou použiť len na bezkontaktné zapínanie a vypínanie osvetlenia v celej hale, pričom nie je potrebné použiť finančne náročné stýkače na pripojenie primárnej strany zdrojov. K ovládaniu tak dochádza na sekundárnej strane a plynulé nabehnutie zdroja zabezpečuje vnútorná elektronika zdroja, pričom riadiacim vstupom zdroja tečie prúd maximálne 1 mA.

Štandardné vlastnosti
Zdroje Mean Well série HBG disponujú ďalšími zaujímavými vlastnosťami, ktoré sa u tohto výrobcu už stali štandardom. Ide o aktívne PFC 3. typu (Power Factor Correction/Control) aj za účelom zníženia jalovej zložky na primárnej strane, vysoká účinnosť zdroja >93,5 % a ochrany pred zničením zdroja napr. proti preťaženiu na výstupe, proti skratu na výstupe, proti prepätiu a prehriatiu zdroja. Stmievanie LED svietidiel zapojených na výstup zdroja Mean Well HBG sa realizuje bezstratovo reguláciou výstupného prúdu. Na obrázku je typické zapojenie obvodu stmievania s koncovým spínačom v nulovej polohe, ktorý zabezpečí vypnutie zdroja od napájania. Tieto vlastnosti a mnohé ďalšie môžete mať so zárukou 5 rokov. Detailné parametre a kontakt na prípadné ďalšie otázky sú k dispozícii na stránke www.meanwell.sk.

TEXT Alek Tropp FOTO JDC s. r. o.