titMExistujú elektronické komponenty, ktoré sú známe dokonca aj „nezasväteným“ zákazníkom, nehovoriac o inžinieroch alebo technikoch elektroniky. Tieto prvky sú bežné a prestávame im venovať pozornosť, aj keď nám nikdy neprišlo na um zisťovať, kto je ich výrobcom. Dobrým príkladom sú napájacie konektory XT30, XT60 alebo XT90 (zástrčky a zásuvky) známe z rôznych zariadení. Dokážete uviesť ich výrobcu?


Amass má rozsiahle portfólio silnoprúdových konektorov a ich príslušenstva určeného na použitie s rôznymi typmi batérií. Dôvodom je skutočnosť, že ústredie tejto spoločnosti sa nachádza na mieste, kde sídli aj veľa výrobcov batérií Li-ion a Li-Po. Počas 18 rokov existencie sa továreň stala jedným z popredných výrobcov konektorov. Súčasné portfólio obsahuje viac ako 300 druhov konektorov: testovacie (meracie a testovacie svorky), banánové konektory, montované na panel, určené pre autá a viacero ďalších. Vďaka značnému zvýšeniu používania lítiových batérií sa spomínané konektory XT, ktoré sa používajú v mnohých zariadeniach (vrátane hračiek), ponúkaných spoločnosťou Amass v rôznych variantoch, predávajú mimoriadne dobre. Jej výrobky sa vyvážajú do 63 krajín a používajú sa vo výrobkoch spoločností ako Qinghua, Ponovo, Fluke, Mac Tool a ďalších. Môžete sa s nimi stretnúť doslova na každom kroku.

Akumulátorové konektory
V posledných rokoch rastie dopyt po nabíjateľných zariadeniach. Vyžadujú batérie s rôznym napätím, kapacitou a prúdovou účinnosťou. Problémy sa zvyšujú s intenzitou prúdu, pretože potom začne hrať úlohu úbytok napätia pri kontakte, a tým aj strata energie. To je dôležité nielen z dôvodu energetických strát, ale aj prehriatia konektora. Trvanlivosť a stabilita spojenia zdroja energie so záťažou majú tiež veľký význam. Preto v mnohých prípadoch typické konektory DC nefungujú a môžu dokonca poškodiť zariadenie. Príkladom takej aplikácie sú viacrotorové bezpilotné lietadlá určené na rôzne úlohy – filmovanie zo vzduchu, fotografovanie, monitorovanie pomocou rôznych snímačov.

obr1
Obr. 1: Konektor XT30

 

Rozsah konektorov ponúkaných spoločnosťou Amass je veľmi široký a umožňuje vybrať správny produkt pre každý balík batérií alebo napájací zdroj. Zaujímavé je, že aj tie najmenšie konektory typu XT30 (obr. 1) alebo MR30 (obr. 2) sa dajú použiť v aplikáciách vyžadujúcich nepretržitý prúd 15 A a rad „AS“ až do 90 A! Vysoká kvalita použitých materiálov a stabilná výrobná technológia v konečnom dôsledku zaisťujú výrobok, ktorý spĺňa najvyššie požiadavky. S výnimkou tzv. „banánových“ konektorov sú polarizované konektory jasne označené „+“ a „-“ na kryte.

obr2
Obr. 2: Konektor MR30

 

Minimálne straty a optimálna pracovná teplota
Konektory Amass sa vyvíjajú so zvláštnou starostlivosťou. Výrobca venuje pozornosť správnemu výberu materiálov. Nielen priamo vodivým materiálom, ale aj puzdru konektora, takže v prípustnom rozsahu vystavenia teplote počas spájkovania sa kontakty nerozpúšťajú z puzdra, nedeformujú sa a ani neoxidujú. Kontaktné povrchy sú pokryté vrstvou zlata, ktorá v konektore XT30 umožňuje odpor iba 0,70 mΩ a v XT90 iba 0,30 mΩ!

obr3
Obr. 3: Konektor XT60E-M
obr4
Obr. 4: Konektor XT30G-F

 

Ponuka obsahuje množstvo variantov montáže konektorov. Sú to zásuvky a zástrčky určené na spájkovanie na dosku, pripevnenie na kábel alebo na panel zariadenia (napr. zobrazené na obr. 3 konektora XT60E-M a na obr. 4 – XT30G-F).

Konektory pre lítiové batérie
Spoločnosť Amass venuje osobitnú pozornosť dynamicky sa rozvíjajúcemu trhu s batériami. Vyžaduje veľmi dobrú kvalitu, príslušné parametre a čoraz častejšie aj špecializované spracovanie. Napríklad konektory k batériovému balíku by mali mať často ďalšie monitorovacie kontakty. Také riešenia sú v ponuke Amass dostupné. Patria sem konektory ICX301 a XT90I (obr. 5 a 6).

obr5
Obr. 5: Konektor ICX301
obr6
Obr. 6: Konektor XT90I

 

Treba poznamenať, že všetky kontakty na konektoroch Amass sú pozlátené. Jedinou výnimkou je AS250.

obr7
Obr. 7: Konektor EST80 / 120A-MF

 

Ďalšie informácie o ponuke konektorov Amass sú k dispozícii na adrese https://www.tme.eu/pl/katalog/p,amass_1260/

TEXT/FOTO TME