obr1V prvom polroku 2019 vyrobil závod Kia Motors Slovakia 180 200 osobných automobilov a 222 tisíc motorov, čím sa podarilo naplniť výrobný plán. Za rovnaké obdobie minulého roka vyrobila viac ako 170 tisíc osobných automobilov a 236 tisíc motorov.

Po ôsmich rokoch sa v apríli skončila výroba modelu Venga, ktorú na výrobných linkách jediného európskeho závodu Kia Motors nahradí v auguste nový model XCeed. Od mája 2018 sa v žilinskej fabrike montuje do modelu Sportage aj mild-hybridná vznetová hnacia sústava EcoDynamic+ 48V, na ktorú koncom roka 2019 nadviaže Kia Motors Slovakia ďalšími elektrifikovanými pohonmi.


Prezident Kia Motors Slovakia Kyong Jae Lee vyjadril spokojnosť s prvým polrokom 2019: „Od skončenia výroby modelu Venga sme sa sústreďovali na prípravu produkcie nového crossoveru Kia XCeed. Sériová výroba sa spustí hneď po dvojtýždňovej celozávodnej dovolenke. V pondelok 5. 8. 2019 tak v Kia Motors Slovakia začneme písať ďalšiu kapitolu histórie s nástupom šiesteho unikátneho karosárskeho variantu, ktorý sa v Tepličke nad Váhom bude vyrábať.“ XCeed je zároveň štvrtou verziou rodiny Ceed, ktorú doteraz reprezentujú verzie hatchback, sportswagon a shooting brake.

obr2
Modely Kia Sportage, Ceed a Venga vyrobené na Slovensku boli v prvej polovici roka 2019 exportované do 95 krajín sveta – najčastejšie do Ruskej federácie (15,6 %). V tesnom závese je Spojené kráľovstvo (14,6 %) a cez 10-percentnú hranicu sa už dostalo aj Nemecko. Slovenský podiel vzrástol na vyše 2 percentá. Celkovo stále platí, že približne polovica vozidiel Kia predaných v Európe, pochádza zo Slovenska.

TEXT/FOTO Kia