kia1V prvom polroku 2018 vyrobila Kia Motors Slovakia viac ako 170 tisíc osobných automobilov a 236 tisíc motorov. Po spustení sériovej výroby novej generácie päťdverového modelu Ceed v máji tohto roka nasledovalo zahájenie produkcie modelu Sportage s vynoveným dizajnom exteriéru aj interiéru a novými bezpečnostnými a informačno-zábavnými technológiami. V polovici júla Kia ukončila výrobu druhej generácie automobilu Kia cee’d a v auguste jej miesto prevezme nová kombi verzia Ceed Sportswagon.

Ďalšou novinkou bude elektrifikácia pohonu automobilu Kia Sportage. Vyspelá nová mild-hybridná vznetová hnacia sústava EcoDynamics+ 48V je prvou, ktorú značka uvádza na trh v rámci svojej celosvetovej stratégie elektrifikácie hnacích sústav.
„V prvej polovici tohto roka sme sa naplno sústredili na spúšťanie sériovej výroby novej generácie modelu Ceed ako aj produktovo vylepšenej verzie modelu Kia Sportage. V auguste začne z našich výrobných liniek schádzať aj nový Ceed Sportswagon. Veríme, že novinky z nášho závodu potvrdia svoju stabilnú pozíciu na európskom trhu, oslovia aj nových zákazníkov a súčasný 50 % podiel našich automobilov na predaji značky Kia v Európe bude ešte rásť,“ povedal Dušan Dvořák, vedúci oddelenia komunikácie a vzťahov s verejnosťou spoločnosti Kia Motors Slovakia.

kia2
Modely Kia Sportage, Ceed a Venga vyrobené na Slovensku v prvom polroku 2018 boli najčastejšie exportované do Ruska (17,7 %), Veľkej Británie (14 %) a Talianska (7,5 %). Stabilne, asi 1,5 % vyrobených vozidiel zostalo na domácom slovenskom trhu. Kia Sportage, najpredávanejší model značky Kia v Európe, sa stal súčasne najvyrábanejším modelom (66 %). Nasledovaný bol modelovou radou Ceed (28 %) a viacúčelovým modelom Venga, ktorý dopĺňa produktové portfólio so 6 % podielom. Najčastejšie vyrobeným automobilom sa v prvej polovici roka 2018 stala Kia Sportage v bielej farbe s benzínovým motorom s objemom 2,0 litra a šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

Do popredia sa dostáva benzín
Zákazníci v prvej polovici roka 2018 potvrdili aktuálny trend, keď výrazne preferovali benzínové motory s podielom 72 % na celkovej produkcii. Najžiadanejším motorom bol benzínový agregát s objemom 1,6 l. Takmer polovica všetkých vyrobených pohonných jednotiek bola exportovaná do závodu Hyundai Motor Manufacturich Czech v českých Nošoviciach.
Počas letnej celozávodnej dovolenky budú v areáli závodu ako aj v samotných výrobných halách prebiehať technologické úpravy spojené s prípravou sériovej výroby nových karosárskych verzií modelu Ceed.

TEXT/FOTO Kia