KMSV roku 2017 vyrobila Kia Motors Slovakia 335 600 osobných automobilov pre zákazníkov z viac ako 80 krajín. Ako jediná automobilka na Slovensku, ktorá vyrába motory, vyprodukovala 539 987 pohonných jednotiek. Najžiadanejším sa stal dieselový agregát s objemom 1,7 l (25 %).


„V predchádzajúcom roku sme investovali do úprav liniek na výrobu automobilov a motorov viac ako 107 miliónov eur. Tento rok plánujeme v investičných aktivitách pokračovať a preinvestovať viac ako 200 miliónov eur. Nový model bude verejnosti predstavený už na marcovom autosalóne v Ženeve. Pevne verím, že svojím atraktívnym dizajnom a jazdnými vlastnosťami osloví mnohých európskych zákazníkov,“ povedal Dae-Sik Kim, prezident a výkonný riaditeľ Kia Motors Slovakia.
Modely značky Kia vyrobené na Slovensku v roku 2017 boli najčastejšie exportované do Veľkej Británie (17 %), Ruska (13 %) a Španielska (9 %). Takmer 1,5 % vyrobených vozidiel zostalo na domácom slovenskom trhu. Obľúbený SUV model Kia Sportage sa stal najvyrábanejším modelom (64 %), nasledovaný modelovou radou cee’d (29 %). Viacúčelový model Venga dopĺňa produktové portfólio výrobného závodu so 7 % podielom. Najpopulárnejším automobilom sa v roku 2017 stala Kia Sportage v bielej farbe Casa White s dieselovým motorom s objemom 1,7 litra a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.

TEXT/FOTO KMS