elekto 1

Elektromobil je takmer bezporuchový a bezúdržbový – nemusíte v ňom meniť žiadne kvapaliny, filtre ani oleje. Prečítajte si, na akom princípe funguje a aké ďalšie výhody ponúka.

 

Zdroj: Volvo

Čo je elektromobil a ako funguje

Už zo samotného názvu vyplýva, že elektromobil je akékoľvek vozidlo, ktoré je poháňané výlučne elektrickou energiou.

Ako svoju pohonnú jednotku využíva elektromotor. Zdrojom energie je akumulátor (batéria) umiestnený do podlahy vozidla, ktorý je nutné nabíjať z externého zdroja.

Batériu elektromobilu je možné nabíjať z bežnej 230 V zásuvky, pomocou nástennej nabíjačky (tzv. wallboxu) alebo pomocou jednosmerného prúdu na rýchlonabíjacích staniciach.

V domácich podmienkach s bežnou sieťovou zástrčkou trvá nabitie plne vybitého akumulátora na 100 % približne 40 až 72 hodín.

Ak si domov zaobstaráte nabíjaciu stanicu wallbox s výkonom 11 kW, skrátite tento čas na pohodlných 7 až 8 hodín (50 až 60 kilometrov dojazdu za hodinu nabíjania).

elekto 2

Výhodou elektromobilu je, že batérie je možné okrem bežného nabíjania nabiť čiastočne aj počas jazdy. Deje sa tak predovšetkým počas spomaľovania či brzdenia vozidla, kedy sa pohybová energia premieňa spätne na elektrickú.

Prečo sa elektromobil oplatí kúpiť

Používanie elektromobilov ponúka aj celý rad ďalších výhod. Pozrime sa na niekoľko najzásadnejších argumentov, prečo by ste si aj vy mali kúpiť ten svoj.

Prevádzkové náklady sú nižšie

Kúpa elektromobilu nie je práve lacná záležitosť, avšak samotné náklady na prevádzku auta sú oproti klasickým autám výrazne nižšie.

Bez ohľadu na to, či elektromobil nabíjate doma alebo na platenej rýchlonabíjačke, elektrina vás v prepočte na prejdenú vzdialenosť stále vyjde výrazne lacnejšie ako benzín či nafta.

Ešte nižšie náklady môžete dosiahnuť, ak svoje vozidlo budete nabíjať v noci, keď sú tarify najnižšie.

Ak navyše vlastníte fotovoltické panely, elektromobil si viete doma nabiť v podstate úplne zadarmo – energiou získanou zo slnka. To je výhoda, ktorú vám neponúkne žiadna iná alternatíva pohonu.

Údržba je lacnejšia

Majiteľ elektromobilu vie ušetriť nielen na nabíjaní, ale aj na servise. Elektromotor a batéria sú jednoduché zariadenia, na ktorých sa môže len málokedy niečo pokaziť. Spaľovacie motory sú pomerne zložité a pozostávajú zo stoviek pohyblivých dielov, zatiaľ čo priemerný elektromotor ich má asi dvadsať.

Vďaka rekuperačnému brzdeniu vydržia dlhšie aj klasické brzdy. Odpadá aj výmena sviečok, oleja či vzduchového filtra. Majitelia elektromobilov musia urobiť približne tretinu servisných úkonov v porovnaní s majiteľmi tradičných vozidiel.

Pri jazde nevytvára emisie

Samozrejmým argumentom sú aj nulové hodnoty výfukových emisií. V mestách, kde prevažujú elektromobily, je výrazne menej hluku a jeho obyvatelia nemusia dýchať toľko škodlivín produkovaných z benzínových a naftových motorov.

Lepšia kvalita ovzdušia znamená aj menej zdravotných problémov a chorôb spôsobených znečistením ovzdušia.

Elektromobily sú navyše v duchu filozofie znižovania dopadov na životné prostredie často vyrábané z rôznych recyklovaných a udržateľných materiálov. Ekologický aspekt môže byť ešte viac podporený využívaním obnoviteľných zdrojov energie na „zelené nabíjanie“ batérie.

image4

Sú bezpečnejšie

Elektromobily sú v mnohých ohľadoch bezpečnejšie ako konvenčné autá. Napríklad majú nižšie ťažisko, čo zlepšuje stabilitu vozidla pri zatáčaní a znižuje možnosť prevrátenia.

Štúdia portálu Electrek zároveň vyvracia bežný mýtus, že elektromobily sú náchylnejšie na požiar. V skutočnosti ich požiare zachvacujú až 100-krát zriedkavejšie ako vozidlá so spaľovacími motormi.

Vďaka absencii masívneho spaľovacieho motora v prednej časti vozidla disponujú elektromobily väčšou deformačnou zónou, ktorá absorbuje nebezpečnú energiu pri čelnom náraze.

Práve pre tieto dôvody sú v hodnoteniach Euro NCAP elektromobily dlhodobo radené k najbezpečnejším automobilom.