obr1Aj počas prvého polroku 2016 išli výrobné linky spoločnosti Kia Motors Slovakia naplno. Za prvých šesť mesiacov Kia vyrobila 177 900 áut, čo predstavuje 4,7-percentný medziročný nárast v porovnaní s prvým polrokom 2015. Výroba motorov taktiež rástla a do konca júna 2016 sa ich podarilo vyrobiť vyše 318 000 kusov. Ťahúňom produkcie bola najmä nová generácia modelu Sportage.


„Som veľmi rád, že závod Kia Motors Slovakia naďalej pokračuje v raste výroby. Automobily vyrobené v našom závode svojou kvalitou, dizajnom a bezpečnosťou spĺňajú náročné požiadavky dnešného trhu. Za úspech vďačíme aj novej generácii modelu Sportage, ktorý si okrem prestížnych ocenení za dizajn, získava čoraz väčšiu popularitu u zákazníkov. Moje poďakovanie patrí našim zamestnancom, ktorí svojou pracovitosťou a prístupom každý deň prispievajú k vysokej kvalite našich automobilov,“ povedal Eek-Hee Lee, prezident a CEO spoločnosti Kia Motors Slovakia.

obr2

Nemecké ocenenia
Model Kia Sportage získal vďaka svojej vysokej kvalite a spoľahlivosti viaceré významné ocenenia. Tretia generácia populárneho SUV zo Žiliny sa prepracovala na prvé miesto v hodnotení spokojnosti zákazníkov v Nemecku organizovaného rešpektovanou agentúrou J. D. Power. Sportage si svojím výsledkom zabezpečil nielen prvé miesto v kategórii SUV, ale dokonca sa prepracoval aj na prvé miesto celkového hodnotenia spomedzi 68 modelov od 24 výrobcov automobilov. Výsledok je o to cennejší, že prišiel len šesť týždňov po tom, ako Sportage úspešne ukončil dlhodobý test na 100 000 kilometrov pod taktovkou uznávaného nemeckého časopisu Auto Motor und Sport, kde sa stal prvým vozidlom v histórii publikácie, ktoré dokončilo test bez jedinej poruchy.
Štvrtá generácia modelu Sportage si veľmi rýchlo získala sympatie európskych zákazníkov a v súčasnosti je najvyrábanejším automobilom v závode Kia Motors Slovakia. Počas prvých šiestich mesiacov tohto roka tvorila jeho produkcia až 64 % z celkového objemu vyrobených vozidiel. Modelová rada cee’d dosiahla 28 % a praktická Kia Venga 8-percentný podiel.
Na Slovensku vyrobené automobily pokrývali v prvom polroku 2016 až 59 % všetkých predajov značky Kia v Európe. Najdôležitejšie trhy pre jediný výrobný závod Kia v Európe boli Veľká Británia (15 %), Nemecko (9 %), Španielsko (8 %), Taliansko (8 %) a Ruská federácia (7 %).
Aj výroba motorov dosiahla pozitívny výsledok a za prvý polrok 2016 ich bolo vyrobených vyše 318 000 kusov. Tento počet predstavuje nárast o viac ako 11 %. Najžiadanejšou pohonnou jednotkou bol za prvých šesť mesiacov roku 2016 naftový motor s priamym vstrekovaním a objemom 1,7 litra. Až 54 percent z celkovej produkcie v prvom polroku tvorili dieselové motory. Momentálne je viac ako polovica pohonných jednotiek exportovaná sesterského závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech v českých Nošoviciach.

TEXT/FOTO KMS